در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۱۵۸۴۳۱
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۲
تعداد نظرات: ۳ نظر
از چشم انداز برجام تا رابطه با امریکا و جشنواره کاریکاتور هولوکاست

مشروح مصاحبه بدون سانسور"ظریف" با "نیویورکر"

محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با "رابین رایت" خبرنگار شناخته شده نشریه "نیویورکر" به جنبه های مختلف سیاست داخلی و خارجی ایران پرداخت.
سرویس بین الملل خرداد: ترجمه این مصاحبه به صورت گزینشی از سوی برخی از رسانه های اصولگرا منتشر شده است. در اینجا "خرداد" از آنجایی که هدف خود را اطلاع رسانی می داند مشروح این مصاحبه را بدون سانسور بخصوص با تمرکز با بخش های منتشر نشده در رسانه های دیگر منتشر می کند. 


به گزارش خرداد، ظریف در پاسخ به موضوع مطرح شده در این باره که اوباما در دیدار اخیر خود با رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس علاوه بر تاکید بر لزوم همکاری منطقه ای کشورها با یکدیگر بر لزوم تجهیز کشورهای عربی از نظر نظامی در مقابله با ایران واکنش نشان داد و گفت:"خب، ترک عادت موجب مرض است. او از قدرت گیری نیروهای عقلانی تر در ایران گفت. من نمی فهمم که تقسیم کردن ایران بین نیروهای عقلانی و غیر عقلانی چه معنایی دارد. این درست نیست. امریکا در گذشته نیز این رویه را دنبال کرده و نتیجه ای نگرفته است". ظریف در پاسخ به این موضوع که به وی در سال 2013 میلادی گفته بود که پس از توافق هسته ای هدف ایران گسترش روابط با کشورهای عربی منطقه است می افزاید:"منطقه اولویت شماره یک ماست. ما خواستار استفاده از فرصت همکاری با همسایگان مان در خلیج فارس هستیم. ما به صورت خصوصی و عمومی این موضوع را بیان کرده ایم. متاسفانه در منطقه گوش ناشنوا کم نیست. در درجه اول عربستان سعودی این گونه است. نیازی به تنش وجود ندارد. ما سالها خویشتن داری کردیم آنان (سعودی ها) هشت سال از جمله صدام حسین علیه ایران حمایت کردند. آنان در جریان مذاکرات هسته ای ما در دو سال نیم گذشته کارشکنی کردند. آنان در بازارهای نفتی نیز به ضرر ما کار کردند".

ظریف در ادامه اشاره کرد که مهم ترین مشکل برجام آن است که ایالات متحده هشت سال همه را از معامله با ایران ترسانده است. او در این باره می گوید:"این کار با تحمیل مجازات های سنگین برای افرادی انجام شد که خواستار کسب و کار با ایران بودند. میلیاردها دلار مجازت علیه نهادهای اروپایی اعمال شده است. ایالات متحده هشدارهایی را در زمینه کار با ما به بانک های مختلف داده است. من می خواهم که بانک های اروپایی بدون ترس از انتقام گیری امریکایی ها با ما کار کنند. این به نفع همه است. ایالات متحده باید در این باره کار کند". 

ظریف در ادامه در پاسخ به این پرسش که ایا توافق هسته یا در مرز فروپاشی قرار گرفته است به این پرسش پاسخ منفی داد. ظریف درباره انتخابات امریکا هم نظر داد و اظهار کرد که امیدوار است روند کنونی که در طول ریاست جمهوری اوباما طی شد از سوی امریکا ادامه یابد. او گفت:"ما باور داریم که برجام معامله ای خوب بود. به نفع ایران و امریکا و جامعه بین المللی بود. تمرکز من در مدت باقی مانده وزارت جان کری کسب اطمینان از این موضوع است که همه طرفین به برجام پایبند باقی خواهند ماند". او درباره میزان ارتباط با جان کری نیز اظهار کرد که بسته به شرایط لازم دو تا سه بار در روز در برخی مواقع تماس داشته است". 

ظریف در ادامه این مصاحبه اظهار کرد که در صورتی که ایالات متحده می خواهد با ایران روابط خوبی داشته باشد باید سیاست های خصمانه خود علیه ایران تغییر دهد همان گونه که مقام معظم رهبری نیز به این موضوع اشاره کرده بودند. او می افزاید:"توافق هسته ای برای ادامه نیازمند اراده سیاسی مثبت از جانب ایالات متحده است تا رویه منسوخ شده قبلی را کنار بگذارد. ما در فارسی ضرب المثلی داریم که می گوییم اول برادری خود را ثابت کنید و بعد درباره مسائل دیگر بپرسید. ایالات متحده باید اول نشان دهد که ایا به اجرای برجام پایبند است یا خیر". 
ظریف با انتقاد از رای اخیر دادگاه نیویورک در پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم از اموال ایران گفت:"آیا مردم می توانند در دیگر کشورهای جهان طبق قانون دارایی های امریکا را مصادره کنند؟ ایالات متحده خود مرتکب جنایات زیادی علیه ایران، ویتنام و مردمان افغانستان و عراق شده است. امریکایی ها مسئول شکنجه های ساواک هستند. آیا َاسییب دیدگان می توانند اموال امریکا را مصادره کنند؟ چرا باید رای دیوان های امریکا را بپذیریم آن دیوان، دیوان عدالت جهانی نیست. این یک سرقت بزرگ است". 

ظریف با دفاع از آزمایش های موشکی گفت که مشکل ایالات متحده آن است که فکر می کند می تواند همه را کنترل کند. ظریف افزود:"آزمایش های موشکی حق ما هستند و ما از این حق نخواهیم گذشت. چه انتظاری از ما دارید؟ شما در جنگ ایران و عراق صدام را به تسلیحات شیمیایی مجهز کردید. ما در آن زمان نمی توانستیم از خود دفاع کنیم. ایران هرگز به هیچ کشوری حمله نمی کند. این را رک و پوست کنده می گوییم. گویا ما در اینجا بدهکار هم شده ایم. این امریکایی ها بودند که به صدام حسین اطلاعات درباره مناطق غیر نظامی ایران را می دادند. ما به کسی بدهی نداریم". 

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه درباره سوریه، آتش بس و ترک مخاصمات و مذاکرات صلح در آستانه فروپاشی می گوید:"ما به مذاکرات صلح امیدوار بوده ایم. باید جلو برویم آن هم از طریق گفت و گو و در پایان درباره آینده سوریه تصمیم گیری صورت خواهد گرفت". ظریف در پاسخ به پرسش خبرنگار نیویورکر درباره سرنوشت بشار اسد  می گوید:"این آن چیزی است که ما در ژنو شنیدیم باشد اگر اسد فردا از قدرت کناره گیری نکند ما جنگ را آغاز می کنیم. همگان می دانند که اسد کنار نخواهد رفت. همه می دانند که این فرایندی هجده ماهه بوده است و در پایان هجده ماه سوری ها باید تصمیم بگیرند که در انتخابات می خواهند چه انتخابی داشته باشند. سوری ها هنوز تصمیم نگرفته اند که چه نوع قانون اساسی ای را می خواهند. آیا نظام ریاستی می خواهند یا پارلمانی. اگر شما یک سیستم پارلمانی بخواهید این بحث ها بلاموضوع است چرا که در نظام پارلمانی نقش رییس جمهوری کاهش می یابد. در نتیجه چرا ما به دنبال پیدا کردن بهانه برای ادامه منازعه باشیم". ظریف در پاسخ به این پرسش که با اسد در این باره صحبت کرده است می گوید:"ما در طول دو سال و نیم گذشته با فرایندی سیاست مواجه بوده ایم و آن را همراهی کرده ایم. باور داریم که اینده سوری در دست خود سوری هاست نه در دست ما. ما خوشحال می شویم که ببینیم مردم سوریه خود برای آینده شان تصمیم می گیرند". او در پاسخ به این پرسش که ایران تعداد زیاد مستشار در سوریه دارد گفت:"می دانم که داوطلبان شیعه در سوریه وجود دارند. از حضور نیروهای حزب الله نیز آگاهم. ما گفته ایم که در سوریه مستشار داریم. شنیده ام که نیروهای مشاور از ارتش نیز به سوریه رفته اند. در نتیجه این موضوع تنها مربوط به سپاه نمی شود". 

ظریف درباره انتخابات مجلس اخیر در ایران نیز اظهار کرد:"نظام حزبی ما سفت و سخت نیست و نمایندگان مجلس می توانند بنا بر نظرات شخصی خود اظهارنظر کنند. قوایعت آن است که مجلس قبلی که اصلاح طلب هم نبود از مذاکرات هسته ای پشتیبانی کرد. اگرما کارمان را خوب انجام نمی دادیم این حمایت ها می توانست تبدیل به مخالفت شود. در نتیجه، علیرغم آن که مجلس  نظرهایی مشابه با رییس جمهوری خواهد داشت این بدان معنا نیست که این موضوع همیشه تضمین شده خواهد بود. سیاست در هر جایی که بروید سیاست است و قواعد خاص خود را دارد". 

ظریف در ادامه اشاره کرد که لایجه حقوق شهروندی نیازی به تصویب مجلس ندارد و رییس جمهوری این موضوع را در دستور کار قرار داده است. او درباره جشنواره کاریکاتور هولوکاست که دوسالانه بین المللی کاریکاتور است اظهار کرد که این کار دولت ایران نیست بلکه یک نهاد غیر دولتی مجری آن بوده است که توسط دولت کنترل نمی شود در نتیجه کارهای آن نیز به معنای تایید دولت نیست. 

او در ادامه افزود:"برای برگزاری این جشنواره نیازی به مجوز نبود. اما نیاز به صدور ویزا داشتند. ما به افرادی که اظهاراتی با ماهیت نفرت پراکنی نژادی و خشونت ورزی را بیان می کند ویزا نخواهیم داد". 

ظریف در پایان در پاسخ به این پرسش که چرا ایران اجازه برگزاری این جشنواره را درباره هولوکاست داده است گفت:"چرا ایالات متحده دارای کوکلوکس کلان ها است؟ ایا ایالات متحده و دولت آن کشور مسئول نفرت آنان از سیاه پوستان است؟ در ایران ما یکپارچگی نداریم. دولت ایران در سازماندهی این جشنواره نقشی نداشته و از آن حمایت نمی کند". 
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
خشنودی
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
0
1
عالی بود درود بر ظریف
کاویانی
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
0
1
خیلی خوب بود
سیروس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
0
0
چرابقول بچه ها زود جوگیر میشوید.چرابایدمادرکشورهاییکه هیچگونه منافع ملی نداریم مداخلات نظامی وسیاسی داشته باشیم ومرتب هم انکارکنیم تلفات انسانی راکه نمیشود حاشاکردوازطرفی خواهان روابط دوستانه با عربهاهم باشیم.یک جای کارایراددارد.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه