کد خبر: ۱۹۵۸۵۱
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۰

نطفه‌ ۲۶ کودک هلندی "اشتباهی" بسته شد

آلودگی وسایل تلقیح اسپرم‌ها در محیط کشت حاوی تخمک باعث شد که ۲۶ زن با تلقیح نطفه‌ مردانی "بیگانه" باردار شوند. قرار است از طریق آزمایش DNA هویت پدران واقعی جنین‌ها مشخص شود.

به گزارش ایسنا به نقل از دویچه‌وله،  بیمارستان دانشگاه اوترشت هلند به تازگی اعلام کرده که احتمالا ۲۶ زن که در چند ماه گذشته با روش لقاح مصنوعی (لقاح در خارج از بدن ـ IVF) باردار شده‌اند، علاوه بر اسپرم همسران خود نطفه‌ مردانی بیگانه را نیز در رحم حمل می‌کنند.

دلیل این اشتباه،  آلوده بودن وسایل تلقیح به اسپرم مشتری‌هایی غیر از پدران واقعی جنین‌ها اعلام شده اند. به نظر می‌رسد دانشجوی کم‌تجربه‌ای که عهده‌دار این کار بود پیش از انجام عمل لقاح، قطره‌چکان(پیپت) آزمایش را به‌طور کامل ضدعفونی نکرده بود و باعث شده که هویت پدران واقعی جنین‌ها یا اطفالی که به دنیا آمده‌اند، کاملا روشن نباشد.

احتمال اینکه بچه‌ها از نطفه‌ پدران دیگری به‌وجود آمده باشند کم است ولی منتفی نیست و قرار است این موضوع از طریق آزمایش دی‌ان‌ای جنین‌ها و مقایسه‌ آنها با دی‌ان‌ای پدران، به زودی مشخص شود.

تاکنون ۹ کودک از ۲۶ زنی که اشتباها باردار شده‌اند، به دنیا آمده‌اند. چهار زن هنوز دوران بارداری را می‌گذرانند و در مورد ۱۳ زن، تخمک هنوز بارور نشده است. مسئولان کلینیک به همه‌ی این مادران اطلاع داده‌اند و در حال گفت‌وگو با آن‌ها هستند.  

لقاح خارج از بدن، روشی است که در آن سلول‌های تخمک را در شرایط آزمایشگاهی با اسپرم بارور می‌کنند و یک یا چند سلول تخم به دست‌آمده را پس از گذشت چند مرحله‌ی تقسیم سلولی در رحم قرار می‌دهند تا روند رشد جنین به طور طبیعی ادامه یابد.

برچسب ها: نطفه‌ کودک
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه