کد خبر: ۱۹۵۸۹۱
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۷
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
راهکار پاسخ به اظهارات زننده و ناپخته مقامات کشورهای همسایه

چرا از مدل پوتین برای مهار طرف های خارجی بهره نمی گیریم؟

ایران به دلایل مختلف که از حوصله این مقال خارج است و همگان کما بیش بدان اشراف و آگاهی داریم، با تهدیدات مختلفی از سوی کشورهای منطقه ای و فرا منطقه ای روبروست و از طرف دیگر در صحنه رقابت های ژئوپلتیکی، گاه تضاد منافع رخ داده میان ایران و کشورهای همسایه باعث می شود که اظهارات و واکنش هایی از سوی مقامات کشورهای همسایه به منصه ظهور برسد که نامتعارف بوده و هیچ همخوانی با اصل حسن همجواری ندارد.
سرویس بین الملل خرداد: وقوع کشاکش و افزایش تنش در روابط خارجی به خصوص با کشورهای همسایه که حوزه های ارتباطی وثیقی با یکدیگر دارند، دور از ذهن نبوده و هر از گاهی امکان اتفاق دارد اما نکته آنجاست که چگونه باید این تنش ها را مدیریت و واکنش های نامتعارف را مهار کرده و منافع، عزت و اقتدار ملی را از گزند آن مصون داشت.

به گزارش خرداد؛ جمهوری اسلامی ایران به واسطه وسعت مرزهای آبی و خاکی و قرارگیری در کریدور ارتباطی شمال- جنوب، شرق- غرب، با کشورهای زیادی مرز مشترک داشته و حلقه استراتژیک سیاست خارجی آن یعنی کشورهای همجاور و همسایه شامل بر کشورهای متعددی است و تنظیم روابط بااین کشورها آنهم با توجه به سیاست های اصولی برآمده از ایدئولوژی حاکم بر کشور و نیز موقعیت ویژه و خاص ایران در ژئوپلتیک منطقه، دارای حساسیت مضاعف و ویژه ای است.

ایران به دلایل مختلف که از حوصله این مقال خارج است و همگان کما بیش بدان اشراف و آگاهی داریم، با تهدیدات مختلفی از سوی کشورهای منطقه ای و فرا منطقه ای روبروست و از طرف دیگر در صحنه رقابت های ژئوپلتیکی، گاه تضاد منافع رخ داده میان ایران و کشورهای همسایه باعث می شود که اظهارات و واکنش هایی از سوی مقامات کشورهای همسایه به منصه ظهور برسد که نامتعارف بوده و هیچ همخوانی با اصل حسن همجواری ندارد و اینجاست که ما باید با واکنش های قاطعانه و بهره گیری از ابزارها و اهرم های مختلفی که در اختیار داریم، پاسخی درخور و منطقی به اینگونه اظهارات مبذول داریم.

واکنش هایی که لزومی ندارد هزینه افزا بوده و طعم خشونت آمیز داشته باشد اما لازم است به منصه ظهور رسیده و طرف های مقابل را متنبه کرده و آنان را به بازنگری در رفتارها و گفتارهای خود وادارد که دیپلماسی کارآمدانه و منطبق بر منافع ملی نیز بر همین امر صحه می گذارد.

در سال های گذشته بارها دیده ایم که برخی مقامات کشورهای عربی که در هیچ عرصه و زمینه ای امکان هماوردی با ایران را ندارند، گاه و بیگاه اظهارات سخیف و نامناسبی علیه کشورمان داشته اند یا در برهه هایی با بالاگیری تنش های منطقه ای و عدم همپوشانی سیاست ها میان ایران و ترکیه، اظهارات نادرستی از سوی مقامات این کشور را شاهد بوده ایم و در آخرین نمونه رئیس پارلمان جمهوری آذربایجان در حالیکه روابط دو کشور طی سال های اخیر روند مثبتی داشته و همین چندی پیش رئیس جمهوری کشورمان با همتای آذربایجانی خود دیدار داشت، در اظهاراتی زشت و زننده، گفته است:«در صورتی که ایران بخواهد به آذربایجان حمله کند از صحنه روزگار محو خواهد شد و پنج دولت جدید در قلمرو کنونی ایران تشکیل خواهند شد.»
 
حال سئوال اینجاست که راهکار برخورد منطقی در راستای تادیب طرف مقابل و پرهیز آنان از تکرار اینگونه اظهارات نادرست، چیست؟. کشورهای دیگر در اینگونه موارد چگونه عمل کرده اند؟

بدون شک فارغ از واکنش رسمی مقامات وزارت امورخارجه در اینگونه موارد که به جای خود لازم و ضروری اما کافی و وافی نیست، واکنش های دیگری نیز برای پاسخ به اینگونه اظهارات می تواند در دستور کار قرار گیرد.

نیازی هم نیست که تنش افزایی شده و اظهارات تند و هیجانی و اقدامات غیر حساب شده به منصه ظهور رسد. خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با توجه به ظرفیت ها و امکانات باللقوه خود می تواند در راستای تادیب طرف های مقابل از ابزارهای مختلفی بهره بگیرد.

مهم ترین شق آن جلوگیری از مسافرت گردشگران و توریست های ایرانی به کشورهایی است که سالانه پذیرای میلیون ها ایرانی در کشورهای خود هستند و از این راه درآمدهای هنگفتی را از آن خود می کنند. شمار ایرانیانی که به امارات یا ترکیه و همین جمهوری آذربایجان می روند، در سال بالغ بر میلیون ها نفر می شود و اگر جمهوری اسلامی ایران با توجه به رفتارهای نادرست به منصه ظهور رسیده و در واکنش به اظهارات ناپخته مانع از ورود گردشگران ایرانی به این کشورها شود، ضرر هنگفتی به اقتصاد آنان وارد می آید و مشخص نیست چرا ما هیچ گاه از چنین ظرفیت هایی بهره نمی بریم؟! در شقوق بعدی کاهش روابط اقتصادی، جلوگیری از ظرفیت کریدوری ایران در مبادلات تجاری و ... غیره نیز می تواند در دستور کار ایران باشد.

به یاد بیاوریم که با افزایش تنش میان ترکیه و روسیه بر سر حمله ترکیه به هواپیمای روسی چگونه ولادیمیر پوتین در واکنش به این اقدام، دستور توقف سفر اتباع روس به ترکیه را صادر کرده و در بازه زمانی اندکی مقامات ترک را وادار به تصحیح رفتار و عذرخواهی از طرف روس کرد.

 چرا ما نتوانیم از این ظرفیت بهره گرفته و طرف های ماجراجو را وادار به تصحیح رفتار و گفتارهای خود کنیم؟. به خصوص که تراز تجاری صنعت توریسم ما با کشورهای همسایه به شکل فزاینده ای به نفع آنان مثبت است و این ما هستیم که هزینه های فراوان و پول های بسیاری را از این طریق به اقتصاد این کشورها تزریق می کنیم.

به هر روی در دنیای امروز مبادلات و مراودات اقتصادی مهم ترین رکن روابط خارجی کشورها را شامل می شود و چه خوبست ما از این ظرفیت در راستای تامین منافع ملی و تصحیح رفتارهای نابخردانه و اظهارات سخیف برخی مقامات کشورهای همسایه بهره بگیریم.


غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
United States
|
۰۲:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
5
1
حرف شما کاملن درسته کاش به ان توجه می شد. ولی وقتی با جنگ می توانیم قدرت خودمون رو به اونا نشون بدیم چرا بیاییم از ظرفیت های خودمان استفاده کنیم و سیاست داشته باشیم. همان روش قلع و قمع خوب است. مگر یادتان نیست صدام را چهارمیخه کردیم
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
1
3
بسيار مقاله سخيفي بود آخه بنده خدا نمي دونم تو دنيا سير مي كنيد يانه اگه همين كشور امارات فسقلي بازار تجاري و اقتصادي خود را با ايران ببندد كشور فلج مي شود نمي دونم خبرداري يا نه كه ورودي اينترنت كل كشور از همين كشور است ايا مي داني شركتهاي شبه دولتي و بعضا نظامي چه سرمايه گذاري هاي هنگفتي در اين كشور فسقلي كرده اند ايا مي داني شاكله اصلي ارز آوري كشور و بانكهها همين كشور فسقلي است بنده خدا همين شيخ نشين اراده كند در قدم اول 10 استان جنوبي اطراف خليج هميشه فارس از گشنگي خواهند مرد بنده خدا كل مايحتاج خانواده هاي اين استانها از همين كشور فسقلي است واقعا ادم مونده چي بگه سايت شما هم ماشالله به هيچ كس نه نمي گويد بابا اين چه مطلبي هست كه مي گذاريد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
اشتباه دیسلایک زدم شرمنده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
0
2
رابطه رسمی ایران با ارمنستان دلیل رابطه باکو با اسرائیل است.

البته افکار آذریهای ایران با فاشیستی قدیمی رضاخانی و کمی هم کینه های قدیمی موضوع چندان هم با اولدوروم بولدورم شما رسانه اصلاحاتی ها همخوانی ندارد.

دیپلماسی ایران با ارمنستانی که پایگاه برای گروهک پژاک درست کرده کنار می آید و آنوقت حرف های این نماینده دولت باکو را با مشت میخواهد پاسخ دهد.

متاسفانه اصلاحات کاری کرده که دید مردم آذری نسبت به اصلاحات تیره و تیره تر باشد آن از سکوت در مقابل جبه متحد کرد و آن هم حمله به فراکسیون ترک توسط شما


جالب اینکه اصلاح طلبان از آرش صادقی و گلرخ ایرانی که مرتبط با گروهک پژاک بودند حمایت کردند که این گویی روابط گرم با جبه متحد کرد رو بیشتر برملا میکنه

شما اول فاشیست ضد ترک ها را برطرف کنید بعد قلدر بازی دربیاورید راستی چرایی داشتن بیشترین گروهک تروریستی توسط اکراد آریایی در ایران و هدایت اونها از اقلیم کردستان رو چه جوری میخواید رفع کنید با امتیاز دهی به جبه متحد کرد؟!

حالا اگر جوابی بود منتشر کن.
ناشناس1
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
2
0
اطلاعات نداری. مطلب ننویس.کشورترکیه و امارات بعدازانقلاب از کنار ملت ایران به دوزار پول رسیدن. از صدقه سر ملت ایران زندگی میکنن . حرف زدن بلد نیستی. حرف نزدن که بلدی.پس چرت و پرت ننویس. کشور امارات بستنیشم از ایران وارد میکنه یاترکیه چرا باما قطع رابطه نکرد. برای اینکه اقتصادش به خوش گزرانهای ایرانی وابسته هست .چرا بعضی از.ما ایرانیا کشورمونو دست کم مگیریم.
پاسخ ها
كامران صالحي
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
بنده خدا چرت و پرت ننويس كه همين برنج كوفتي كه سر سفره ملت بدبخت از (0تماشايي)) و ((خاطره)) و ... هزار مدل كه وارد ميشه و مردم بيچاره اونا رو كيلويي 4 هزار تومن مي خرن مي خورن از گشنگي ميمردن نشستي اون بالا از پايين كشور خبر نداري كه حتي پنير و شامپو و صابون گرفته تا برنج و مرغ و بيسكوييت شكلات اين چندتا استان از همين كشور الكي به قول شما مياد آره ديديم كشور ابرقدرت منطقه رو با اين ملت بدبخت
ناشناس1
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
1
0
اطلاعات نداری. مطلب ننویس.کشورترکیه و امارات بعدازانقلاب از کنار ملت ایران به دوزار پول رسیدن. از صدقه سر ملت ایران زندگی میکنن . حرف زدن بلد نیستی. حرف نزدن که بلدی.پس چرت و پرت ننویس. کشور امارات بستنیشم از ایران وارد میکنه یاترکیه چرا باما قطع رابطه نکرد. برای اینکه اقتصادش به خوش گزرانهای ایرانی وابسته هست .چرا بعضی از.ما ایرانیا کشورمونو دست کم مگیریم.
پاسخ ها
اكبر علم الهدي
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
ناشناس 1 مطلب رو بخون توش گفته با سرمايه گذاري هاي ايراني ها شماها بلدين فقط حرف مفت بزنين يه چيزي مثلا گفته باشين
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
0
2
سانسورچی از نوع فاشیست اصلاح طلبی
شروین
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
2
0
این آقای ناشناس که باز به رگ مغولیش و بیابان های ترکستان برخورد. عزیز دل چه ربطی به کرد و ارمنی داره؟ ترکیه تصور رهبر جهان اسلم داره اما رابطه ای استراتژیک با اسرائیل داره و میزبان گردشگران ج... این کشور است. یا آذربایجان اره ایران اریایی و قدمتش از تمام دنیا بیشتره قبول نداری برگرده مغولستان یا قرفیز
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
رگ مغولی!شما احیانا در مورد ژن اکراد که بدون بهانه فاشیست بیشترین گروهک تروریستی در ایران رو دارن نظر بده بعد تربیت خانواده تو بروز بده.

همین ارمنستان برای امثال شما خوبه که برای پژاک پایگاه و مقر زده امثال شما که ...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۱
شروین .... تفرقه افکن تروریست از چند فرسخی معلوم هست یک پانکرد تروریست هستی با اون .....
به قول ناشناس نظرت در مورد ژن آریایی پژاک و کومله و ...چیه بی فرهنگ ...
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه