کد خبر: ۱۹۶۱۹۰
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۶

تاکید رئیس دفتر رئیس جمهوری بر کاهش قطعی نرخ دلار/قیمت ارز به دوران ثبات باز می گردد؟

با حصول برجام گمان می رفت که حتی شاهد نزول قیمت ارز هم باشیم که البته توجیه اقتصادی ندارد اما اینکه طی یکماه گذشته به ناگهان قیمت ارز یک رشد قابل توجه داشته و به بالای مرز 4 هزار تومان برود کمی غیر منتظره و عجیب می نماید.
سرویس اقتصادی: افزایش نرخ ارز و بالا رفتن آن از مرز 4 هزار تومان واکنش های مختلفی را در پی داشته است و فعالان اقتصادی را بیمناک از تاثیر و تبعات این افزایش نرخ کرده است.

به گزارش خرداد؛ دولت روحانی چند سال مداوم توانست قیمت ارز را ثابت نگه داشته و بعد از نوسانات فراوان نرخ ارز در دولت گذشته که رشد نزدیک به 4 برابری را تنها در طی کم تر از سه ماه ثبت و ضبط کرد با ثبات بخشی به بازار ارز حتی برنامه بازگشت به ارز تک نرخی را نیز در دستور کار قرار داد.

با حصول برجام گمان می رفت که حتی شاهد نزول قیمت ارز هم باشیم که البته توجیه اقتصادی ندارد اما اینکه طی یکماه گذشته به ناگهان قیمت ارز یک رشد قابل توجه داشته و به بالای مرز 4 هزار تومان برود کمی غیر منتظره و عجیب می نماید.

منتقدان دولت که عملکردهای مثبت و اظهر من الشمس آن را بر نمی تابند و نقدهای بی امانی را مبذول می دارند، طبیعی است که از این موضوع به سادگی گذر نکنند و نقدهای تند و آتشینی را درباره افزایش نرخ ارز روا دارند که اهم گفته های آنان، این است که این افزایش نرخ ارز توسط خود دولت و برای جبران کسری بودجه و درآمدزایی کلید خورده است!

دولت مردان البته با صراحت این اقدام را رد کرده و بیش تر معتقدند که این افزایش بار روانی دارد و ارتباطی به خواست دولت یا فرآیندهای طبیعی اقتصادی ندارد.

اینکه همزمان با تصویب قانون تمدید تحریم های ایسا موسوم به داماتو و بالاگرفتن مجادلات لفظی بر سر برجام این افزایش نرخ رقم خورده، تا حدودی می تواند موید گفته های دولت مردان باشد، با عنایت به اینکه نقض برجام تبعات سنگین اقتصادی داشته و این عرصه بیش و پیش از هر چیزی برای رشد و نمو خود به آرامش روانی و تضمین سرمایه ای در بازه های زمانی بلند مدت نیاز دارد.

البته اظهارات ولی الله سیف که گفته بود دولت می خواهد قیمت دلار را به 3800 تومان بازگردانده و ثابت کند هم در این میان کمی عجیب بوده و به نوعی نقدهای منتقدان را چندان بیراه هم نشان نمی دهد. درست است که سیف از کاهش قیمت دلار گفته اما این نرخ اعلامی چند صد تومان بالاتر از قیمت دلار پیش از این افزایش خواهد بود.

البته در طول سال های اخیر بحث های فراوانی پیرامون قیمت گذاری نرخ دلار میان اقتصاددانان در گرفته و شماری معتقدند که نباید قیمت دلار را با تمهیدات کنترلی مهار کرده و پایین تر از نرخ تورم نگه داشت و بدین سان مزیت های صادراتی را از بین برد و از طرف دیگر عده ای می گویند این افزایش نرخ به دلیل تولید واسطه ای و نیز تبعات تورمی که می تواند افزایش نرخ دلار داشته باشد برای کشور سم مهلک است و از همه مهم تر می تواند مهم ترین دستاورد اقتصادی دولت یعنی مهار تورم را مخدوش کند به خصوص که در کشور ما با ضعف و کاستی هایی که در عرصه های نظارت اقتصادی وجود دارد با کوچکترین افزایش نرخ ارز شاهد گران کردن کالاهای مختلف به شکل خودسرانه از سوی فروشندگان هستیم و این موضوع تبعات ناخوشایندی در افکار عمومی به همراه خواهد داشت.

حال پس از بحث های فراوان در این زمینه و نگاه عموم مردم به نرخ ارز طی روزهای گذشته، رئیس دفتر رئیس جمهوری که خود عقبه و سابقه دراز مدتی در کنش اقتصادی دارد و بدین عنوان بیش از سیاستمداری در افواه عمومی شناخته می شود در خصوص قیمت ارز سخن گفته و تاکید کرده است که این افزایش دوامی نداشته و توجیه اقتصادی ندارد و به زودی شاهد کاهش قیمت ارز در بازار خواهیم بود. به خصوص که در یک شیطنت رسانه ای، رسانه های منتقد دولت، سخنان یکی از نمایندگان مجلس را بازتاب گسترده دادند، سخنانی که طی آن وی مدعی شده بود، نهاوندیان به دلار 7 هزار تومانی نظر دارد و با این نرخ موافق است


 رییس‌ دفتر رییس‌جمهوری ، افزایش مقطعی ارزش دلار را ناشی از عوامل روانی دانست و گفت: بالا رفتن نرخ دلار در برابر ریال در چند هفته اخیر، توجیه اقتصادی ندارد و با برطرف شدن عوامل روانی و سیاسی آن ، پایین می‌آید.

نهاوندیان ادامه داده است: روشن است که با افزایش درآمد ارزی کشور چه در صادرات نفتی پس از رفع تحریم‌ها و افزایش قیمت نفت، و چه در صادرات غیرنفتی با رشد پساتحریم، و همچنین شروع مجدد فاینانس‌ها و یوزانس های خارجی، عرضه ارز افزایش می‌یابد و افزایش نرخ، پایداری نخواهد داشت.

وی با اشاره به نرخ 7 درصدی تورم و کاهش پیوسته آن از یکسو و از سوی دیگر نرخ 7 درصدی رشد اقتصادی کشور، گفت: این شاخص ها نشان می‌دهد که دلیل واقعی برای افزایش نرخ دلار در ایران وجود ندارد.

وی در تشریح دلایل افزایش کوتاه مدت نرخ دلار در هفته اخیر اظهارداشت :  افزایش کوتاه مدتی که شاهد آن بودیم بخشی تحت تاثیر افزایش ارزش دلار در مقابل ارزهای دیگر به دلیل عامل روانی ناشی از انتخابات آمریکا و مسایل اتحادیه اروپا بود  و بخشی هم به سبب برخی عوامل روانی و سیاسی داخلی از قبیل پیش بینی های غیرواقعی ناشی از افزایش تقاضا به سبب سفرهای موسمی یا سوداگری ارزی برخی عوامل دست اندرکار حاصل شده است.

رییس دفتر رییس جمهور تصریح کرد: به همین جهت است که می بینیم به دلیل نبود عامل اقتصادی واقعی ، این عوامل روانی اثر خود را از دست داده اند  و ارزش دلار شروع به پایین آمدن کرده و به جای خود باز می‌گردد.

وی افزود: جای تأسف است که سخنران محترمی در یک تریبون عمومی مطلب نادرستی را در موضوع حساسی مثل نرخ ارز، بدون هیچگونه مستندی به مسؤولی نسبت دهد و تأسف‌بارتر آنکه برخی سایت‌ها بدون هیچ‌گونه تحقیق و تبیینی آن را نشر دهند و بعضی هم از سر ذوق، آن را تیتر کنند.

وی تاکید کرد: آیا فراموش کرده‌ایم که همه ما وظیفه داریم در سال اقدام و عمل، از اقتصاد کشور و رشد و ثبات آن دفاع کنیم؟ آیا فراموش کرده‌ایم که پیش از اقتصاد، ما در قبال اخلاق و اعتماد عمومی مسئولیم.

یادآوری می شود شب گذشته برخی رسانه ها به نقل از یکی از نمایندگان مجلس مدعی شده بودند که رییس دفتر رییس جمهوری نرخ 7 هزار تومانی برای دلار را مناسب اقتصاد ایران می داند.

حال باید دید که در ضعف اطلاع رسانی دولت و نیز هیاهوی منتقدان که از هر زمینه ای برای مانور بهره می گیرند و به طور طبیعی با توجه به اهمیت شاخص نرخ ارز در اقتصاد ایران و تبعات روانی آن در عوام، این موضوع بسیار حایز اهمیت است، دولت می تواند از این پیچ پر دست انداز به سلامت گذر کرده و ثبات را یکبار دیگر به نرخ ارز باز گرداند وخود را از اتهام زنی ها تبرئه کند!
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه