کد خبر: ۱۹۷۱۳۷
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۱
تعداد نظرات: ۲ نظر

"شایعه بزرگ" علیه روحانی از کجا نشات گرفته است؟

سرویس سیاسی: عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید: «در همه ادوار صلاحیت رؤسای جمهوری مستقر را هم دقیقاً بررسی کرده و هیچ تضمینی برای تأیید صلاحیت هر رئیس جمهور در دوره دوم وجود ندارد.» او این سخنان را در پاسخ به سوال یک خبرنگار داده است. خبرنگاری که احتمالا متاثر از فضای اخیر رسانه‌ای کشور، خواهان پاسخ این عضو شورای نگهبان نسبت به گمانه‌ زنی‌ها درباره رد صلاحیت حسن روحانی بوده است.اما عباس عبدی تحلیلگر سیاسی رد صلاحیت روحانی را بعید می داند و اعتقاد دارد افرادی که از این گزینه صحبت می کنند درک درستی از سیستم سیاسی کشور ندارند. وی معتقد است نظام پس از پذیرش برجام وارد مرحله جدیدی از تعامل با دنیا شده است که روی کارآمدن مجدد افراطیون در ایران را تقریبا غیرممکن کرده است.

عباس عبدی گفت: کسانی که این حرف را می زنند درک درستی از نظام ایران ندارند و فکر می کنند ساخت تصمیم‌گیری، ناآگاه است که دست به چنین کاری بزند. سیستم حکومتی ایران بسیار باهوش است و به همین دلیل تا کنون توانسته از بدترین شرایط و بحران ها عبور کند؛ یعنی حداقل تا اینجای کار توانسته چنین کند.

اما در سوی دیگر برخی از چهره‌ها و رسانه‌های اصولگرا این روزها به دنبال جمع و جور کردن بهانه برای رد صلاحیت روحانی هستند. حسین کنعانی مقدم، عضو جبهه ایستادگی در گفتگو با فرارو گفته بود برای بررسی بحث میزان رای آوری حسن روحانی اول باید بدانیم که صلاحیت او تایید می‌شود یا نه. در این مصاحبه فرارو، از نظر این عضو جبهه ایستادگی احتمال رد صلاحیت وی وجود داشت و این موضوع مقدم بر وضعیت سبد رای روحانی در انتخابات آتی خواهد بود.

بخشی از اصولگرایان معتقدند روحانی خط قرمزهای نظام را رد کرده و همین برای رد صلاحیت او کافی خواهد بود.

منشاء ایده رد صلاحیت حسن روحانی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 96 از کجا است؟

یار داوزدهم اصولگرایان؛ رد صلاحیت روحانی

صادق زیباکلام: اصولگرایان می‌خواهند بر سر جانشینی اختلاف ایجاد کنند
صادق زیبا کلام در گفتگو با فرارو به نقد رویکرد اصلاح‌طلبان در خصوص احتمال رد صلاحیت حسن روحانی در انتخابت آتی ریاست جمهوری پرداخت و گفت: «اصلاح طلبان می‌گویند، باید به دنبال نامزد جایگزین برویم! شما چرا فرار رو به جلو می‌کنید؟ به جای اینکه اصل مسئله رد صلاحیت را بررسی کنید و بگویید این کار درست نیست و به چه دلیل رئیس جهمور باید رد صلاحیت شود، شما جوری رفتار می‌کنید که انگار معتقدید حالا اگر حسن روحانی خیلی مشکلی ندارد و ما آماده هستیم و بفرمایید رد صلاحیت کنید.»

وی در ادامه انتقادات خودش به چهره‌های اصلاح طلب گفت: «موضع‌گیری برخی چهره‌های اصلاح‌طلب از جمله آقایان عارف و حضرتی به گونه‌ایست که من تنها می‌توانم درباره آنها اظهار تاسف کنم.» این استاد دانشگاه در همین رابطه ادامه داد: «هم آقای دکتر عارف و هم سایر اصلاح‌طلبان به گونه‌ای درباره رد صلاحیت روحانی صحبت می‌کنند که انگار مسئله‌ای عادی است و اشکالی ندارد و ما کاملا آماده هستیم در حالیکه رد صلاحیت رئیس جمهور کنونی در حقیقت نظام را زیر سوال می‌برد.»

صادق زیبا کلام در ادامه خطاب به فقها و حقوق‌دانان شورای نگهبان گفت: «قانون اجازه رد صلاحیت را به شورای نگهبان می‌دهد اما همان قانون می‌گوید برای اینکار باید دلایل قانونی وجود داشته باشد.»

وی به اصلاح‌طلبان پیشنهاد داد: «شیوه برخورد اصلاح‌طلبان اینگونه رد صلاحیت‌ها را امری قانونی جلوه می‌دهد اما اصلاح‌طلبان باید در برابر این اقدام  قرص و محکم بایستاند و بگویند اگر شورای نگهبان روحانی را رد صلاحیت کند باید برای مردم دلیل بیاورد.»

این استاد دانشگاه ادامه داد: «اصلاح‌طلبان به جای اینکه در زمین اصولگرایان بازی کنند باید بگویند اگر شما روحانی را رد صلاحیت کنید ما معلوم نیست در انتخابات شرکت کنیم یا نه! و جوری رفتار کنند که مشخص شود این کار برای اصولگرایان به این سادگی‌ها نیست.»

صادق زیباکلام در خصوص منشا تلاش‌های اصولگرایان برای رد صلاحیت روحانی گفت: «اصولگرایان بعد از نتایج هولناک و ضعیف در اسفد 94 متوجه شدند که در انتخابات 96 هم شانسی ندارند بنابراین تنها راه باقی مانده این است که به شکلی روحانی را رد صلاحیت کنند.»

این کارشناس مسائلی سیاسی معتقد است به عقیده اصولگرایان رد صلاحیت روحانی منجر به ایجاد اختلاف در اردوگاه اصلاح‌طلبان خواهد شد. وی در همین رابطه می‌گوید: «رد صلاحیت آقای روحانی و زلزله‌ای که در پی آن در اردوگاه اصلاحات و اعتدالیان بر سر نامزد جانشین حسن روحانی ایجاد می شود،  می‌تواند اختلافاتی بین اصلاح‌طلبان به وجود بیاورد.»

از نظر صادق زیباکلام "اصولگرایان فهمیده اند هیچ شانسی از طریق اقبال عمومی و صندوق رای ندارند تنها راه این است که به شکل دیگری وارد قوه مجریه شوند."

از رفتن روحانی به دور دوم تا ثبت رکورد 22 میلیون رای


جوادی حصار: اصولگرایان می‌خواهند روحانی را تهدید کنند
محمد صادق جوادی حصار نیز در گفتگوی کوتاه خود با فرارو، منشا این تصمیم را خوف و وحشت اصولگرایی از فراگیر شدن گفتمان جریان اعتدال و اصلاحات دانست. وی در همین رابطه گفت: «اصولگرایان از شرایط موجود خوف و وحشت دارند و از ادامه یافتن آن چندان خوشحال نیستند به همین دلیل به دنبال آن هستند تا از هر ابزاری برای جلوگیری از ادامه یافتن شرایط فعلی استفاده کنند.»

وی در همین خصوص گفت: «آنها به دنبال آن هستند تا با تهدید حسن روحانی به رد صلاحیت مسیر حرکت رئیس جمهوری را به سمت گفتمان اصولگرایی و فاصله گرفتن از شاخص‌های اصلاح‌طلبی در مقولات مختلف تغییر دهند. در حقیقت آنها می‌خواهند اجازه ندهند روحانی به اصلاح‌طلبان نزدیک شود.»

وی در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد به اعتقاد شما، ادعای احتمال رد صلاحیت روحانی جنبه پیشگیری دارد تا اینکه به عنوان یک راه درمان برای اصولگرایان، با تایید این تعبیر گفت: «اصولگرایان در تحلیل شرایط فعلی به خطا رفته‌اند و معتقدیم با تهدید می‌توانند خواست‌ها و مطالبات اجتماعی را تغییر دهند.» وی ادامه داد: «اصلا فرض کنیم آقای روحانی، خودشان اعلام انصراف کردند و به رقابت انتخاباتی نیامدند، آیا اتاق‌های تصمیم‌گیر اصولگرایی تصور می‌کنند با کنار رفتن حسن روحانی مطالبات اجتماعی و فرهنگی بطن جامعه نیز خاموش خواهد شد.»

جوادی حصار در پاسخ به این سوال که آیا اردوگاه اصولگرایی به این نتیجه نرسیده است که چنین رد صلاحیت‌هایی ظرفیت بالایی برای رای آوری ایجاد می‌کند گفت: «متاسفانه احساس می‌کنم مراکز تصمیم‌گیری اصولگرایان قدرت تصمیم‌گیری و تجزیه و تحلیل خود را از دست داده‌اند.»
منبع: فرارو
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
قاسم
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
0
1
جریان خودخواه وتمامیت خواه به اصطلاح اصولگرا البته نه طیف میانه روانهازمانی موفق هستندکه مردم درصحنه نباشندکه لا کمترین رای بتوانندبه خواسته خودبرسند
حسن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
0
اينها همه جنگ رواني براي عده اي ابله هستش كه مثلا بخوان مظلوم نمايي كنند و عده اي هم به اون راي بدن مردم ديگه روحاني را فراموش كردن اگه سري به كوچه و بازار بزنيد متوجه ميشيد !!! اگه يك گوني پياز هم با روحاني رقابت كنه باز روحاني راي نمياره حتي اونهايي كه به گفته ملكه انگليس به ليست اميد راي دادن هم به روحاني راي نميدن
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه