کد خبر: ۱۹۷۹۸۸
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
هاشمی قهرمان ملی یا رهبر خروش مردمی نبود اما محبوب رفت

پیام تشییع میلیونی آیت الله سیاستمدار

سخت است اعتدالی بودن محبوب شدن، مصلحت پاسداشتن و مقبول ماندن و این دو را هاشمی با هم درهم آمیخت..
سرویس سیاسی خرداد: سخت است، بیش از نیم قرن در فضای پر تلاطم سیاسی ایران به کنش بپردازی، در حساس ترین مناصب سیاسی حضور مستمر و مداوم داشته و قبض و بسط های حساس و تعیین کننده در عرصه حکومتی را به منصه بروز و ظهور رسانده باشی و آنگاه با همه این فراز و نشیب ها، اینچنین بدرقه عزتمندانه و مردمی را نیز شاهد باشی.

به گزارش خرداد؛ مسئولین رسمی هر آنچه را که توانسته بودند برای برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری آیت الله هاشمی رفسنجانی به انجام رسانده بودند اما آنچه که مراسم این پیر سیاست ورزی ایران را جلوت و جلای بی سابقه و به یاد ماندنی داد نه این تمهید و تدارکات که قدرشناسی، همذات پنداری و همدلی مردمی بود که هاشمی را به رغم آنچه همواره بدخواهان و مغرضان قصد القایش را داشتند و او را عاج نشین صحنه سیاسی می خوانند، از جنس و همراه خود دانسته و چنین حضوری را رقم زدند.

 در همه جای دنیا فارغ از نوع و ساختار حاکمیت، اقلیم و نژاد و علقه و علاقه ها، همواره روند محبوبیت سیاستمداران شیبی افولی دارد، آنچنان که همواره روسای جمهوری در سال های پایانی زمامداری محبوبیتی بس کم تر از هنگام آغاز به کار خود دارند و این البته طبیعی هم هست چرا که تصمیمات سیاسی و واقعیات میدانی فراتر از رویاها و آرمان نگری ها خود را تحمیل می کنند.

در این میان معدود افراد و چهره هایی هستند که راه متفاوتی را طی کرده و همواره یاد و نام شان در خاطره ها می ماند و از محبوبیتشان نه کاسته که بر آن افزوده می شود، سیاستمداران خاص و منحصر به فردی که  اغلب البته کایزماتیک هستند.

تشییع با شکوه آیت الله هاشمی که به گواه لنز دوربین ها و قاب تصویرها با حضور میلیونی مردم همراه بود، در اینکه هاشمی با محبوبیت از میان ما رفت شک و شبهه ای باقی نمی گذارد که این در آخرین انتخابات نیز هویدا شد، البته با این تفاوت که آنجا بحث سیاست ورزی و کنش سیاسی جمعی مطرح بود و در این خاکسپاری و این حضور تنها علاقه و احترام و نکوداشت.

گفته شد که سیاستمدارانی که محبوب می مانند و مطابق معمول و عرف مالوف سیر نزولی طی نمی کنند اغلب از کاریزمای خاصی برخوردارند یا در بزنگاه ها و موج های بزرگ امکان درخشش می یابند و در نوک و پیکان یک جریان می درخشنند اما ...

هاشمی هر چند نقش کتمان ناشدنی در پیروزی انقلاب داشت اما هیچ گاه رهبری و لیدری این خروش عظیم و مردمی را عهده دار نبود، هاشمی همچنین یک شخصیت کاریزماتیک نبود اما او محبوبانه رفت و این هاشمی را متمایز می کند او به عنوان یک سیاستمدار هوشمند نه یک قهرمان ملی توانست به این جایگاه و مرتبه نایل آید و این عمق اهمیت حیات سیاسی و کنش های اکبر هاشمی رفسنجانی را هویدا می کند.

سخت است اعتدالی بودن محبوب شدن، مصلحت پاسداشتن و مقبول ماندن و این دو را هاشمی با هم درهم آمیخت..

و البته یکبار دیگر این نکته را به اثبات رساند که مردم ایران آگاه و هوشمند هستند و فارغ از هیجانات دمدمی و صحنه آرایی های تبلیغاتی و سیاسی به آنچنان بلوغ و آگاهی رسیده اند که در بزنگاه ها بهترین رفتار ورزی ممکن را نشان می دهند.

که آیت الله از میان ما رفته نیز بر این نکته سخت پای می فشرد و در چندین و چند سخنرانی ماه های پایانی حیات خود بر آگاهی و بلوغ مردم تاکید می کرد و می گفت که نگرانی ندارد چرا که مردم اکنون آگاه هستند و ....

و همین آگاهی عمومی است که روح آیت الله را آرام و مطمئن می کند و آینده این کشور را از ورای همه تلاطمات روشن.


غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
0
0
تشييع آيت اله هاشمى باتشييع حجت الاسلام مهدوى كنى قابل مقايسه نبود
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه