کد خبر: ۱۹۸۲۴۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۹
تغییر کابینه در کانادا؛

زن مخالف روسیه را برای وزارت خارجه معرفی شد

سرویس بین الملل: نخست وزیر کانادا در تغییر کابینه، یک زن را برای تصدی پست وزارت خارجه این کشور نامزد کرد. وی قرار است جای وزیر قبلی را بگیرد که منتقد رئیس جمهوری منتخب آمریکاست.به گزارش خبرگزاری فرانسه، کریسینا فریلند که وزیر تجارت بین‌الملل کانادا بوده، قرار است برای کمک به مذاکره مجدد درباره توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی با آمریکا و مکزیک همکاری داشته باشد.


فریلند قرار است جایگزین استفان دیون، وزیر خارجه سابق کانادا شود که به شدت منتقد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکاست.

وی گفته بود که کانادا نمی‌تواند تهدید این جمهوری خواه میلیادر را مبنی بر عدم ورود مسلمانان به آمریکا قبول کند.

معرفی فریلند برای تصدی پست وزارت خارجه کانادا از سوی جاستین ترودو، نخست وزیر این کشور نشان دهنده این است که اصلا اهمیتی ندارد که چه کسی در کاخ سفید باشد بلکه برای کانادا ایجاد روابط با آمریکا بسیار مهمتر است.

فریلند ۴۸ ساله که سابق بر این خبرنگار اقتصادی بوده و چند زبان بلد است، در واشنگتن و مسکو بسیار شناخته شده است.

فریلند که از طرف مادری ریشه‌اش به اوکراین می‌رسد، در میان گروهی از کانادایی‌هاست که از سوی روسیه برای ورود به این کشور منع شده چون در راهپیمایی مارس ۲۰۱۴ در کی‌یف علیه الحاق شبه جزیره کریمه توسط روسیه حضور داشت.

وی قرار گرفتنش در فهرست تحریم‌ها از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را یک افتخار خواند.

نخست وزیر فرانسه فرانسوا فیلیپ شامپان، یکی از اعضای مجلس عوام را جایگزین فریلند کرده است تا پست وزارت تجارت بین‌الملل کانادا را برعهده بگیرد.

پیش از مراسم تحلیف ترامپ، ترودو معاونان ارشد خود را در هفته‌های اخیر برای دیدار با وی اعزام کرده تا به تقویت روابط دو جانبه بپردازد.

از دیگر تغییرات در کابینه کانادا می‌توان به انتصاب احمد حسین سومالیایی به عنوان وزیر مهاجرت اشاره کرد که جایگزین جان مک‌کالوم شده است؛ وی قرار است سفیر کانادا در چین شود.

شش وزیر در ۳۰ پست کابینه کانادا تغییر کردند.

منبع: ایسنا
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه