کد خبر: ۱۹۸۳۲۷
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۱

آزادی حلب و موصل، ریاض را ناچار به دست برداشتن از سیاست‌های تنش‌آلود با ایران می‌کند

یک تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: تحولات منطقه و به خصوص بازپس‌گیری حلب و آزادی احتمالی موصل در هفته‌های آینده می‌تواند عربستان را ناچار کند تا دست از سیاست‌های تنش‌آلود خود با ایران بردارد.

حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به پیوستن عمان به ائتلاف ضد تروریسم عربستان سعودی گفت: اقدام اخیر پادشاهی عمان برای پیوستن به ائتلاف ضد تروریسم که عربستان آن را تشکیل داده است، تاکتیکی مقطعی است تا فشار ریاض و دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فاس بر مسقط کاهش داده شود.

مقابله با سیاست‌های یکجانبه، عمان را تحت فشار قرار داده است

او با بیان اینکه سیاست عمان در منطقه، یک سیاست معتدل و نزدیک به ایران است، اظهار داشت: در سال های اخیر به دلیل مقابله عمان با سیاست‌های تهاجمی یکجانبه پنج عضو دیگر شورای همکاری، آن کشورها عمان را به گونه‌ای در تحت فشار قرار داده و می‌خواهند با فشارهای سیاسی مسقط را با خود همراه سازد. 

عمان درصدد رفع شر است 

این کارشناس مسائل منطقه‌ای با بیان اینکه ائتلاف سعودی هم‌اینک در رابطه با مسئله یمن در حال فعالیت است، تصریح کرد: با توجه به اینکه عمان مرز مشترکی با یمن دارد و ممکن است ریاض تروریست‌ها را به مناطق هم‌جوار و هم‌مرز با عمان بفرستد، مسقط برای عدم نفوذ تروریست‌ها و همچنین کاهش فشارها مجبور به این تاکتیک شد تا به نوعی دفع شر کند.

عمان پیرو سیاست‌های کورکورانه عربستان نمی‌شود 

هانی‌زاده با بیان اینکه پادشاهی عمان به مرحله‌ای نمی‌رسد که پیرو سیاست‌های کورکورانه عربستان باشد، خاطرنشان کرد: بحران یمن نیازمند میانجی برای حل و فصل است و عمان با توجه به رویکرد میانجه‌گرانه‌اش می‌تواند واسطه‌ای برای حل مسئله عربستان با گرو‌ه‌های یمنی و دیگر کشورها باشد. 

ایران مانع از تمایل عمان به عربستان شود

او با بیان اینکه عمان از سوی عربستان برای فاصله‌گیری از ایران به شدت تحت فشار است، یادآور شد: در صورتی که مسقط از تهران فاصله گرفته و به سمت هماهنگی با ریاض حرکت کند، این نشانه بدی برای ماست و لازم است هرچه زودتر ایران دست به کار شود و مانع از ایجاد این تمایل در میان عمانی‌ها شود. 

عمان حلقه واسطه ایران و شورای همکاری بوده است

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که عمان تا چه اندازه می‌تواند به عنوان میانجی عربستان با ایران برای حل و فصل تنش‌هایشان عمل کند، ابراز داشت: پادشاهی عمان به عنوان حلقه ارتباطی ایران با دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس عمل کرده و ظرفیت بالایی برای میانجی‌گری دارد. 

ریاض درصدد استفاده از همه ابزارهایش علیه ایران است

هانی‌زاده با یادآوری نقش عمان در دستیابی به برجام بیان کرد: مسقط در برجام هم نقش فرادستی را ایجاد کرد و توانست برخی ائتلافات را میان تهران و واشنگتن برطرف کند و زمینه گفتگوهای این دو بازیگر را مهیا سازد. هم اکنون نیز این ظرفیت در طرف عمانی وجود دارد اما ریاض تلاش می‌کند از تمامی ابزارهای چه اهرم‌های دیپلماتیک، چه ابزارهای رسانه‌ای و چه مسائل منطقه‌ای و نظامی علیه ایران استفاده کند.

ریاض میانجی‌گری مسقط را برای بهبود روابط با تهران دنبال نمی‌کند

او با بیان اینکه اگر عمان هم به عنوان میانجی برای بهبود مناسبات تهران و ریاض حرکت کند، عربستان آن را قبول نخواهد کرد، عنوان کرد: عربستان در بیش از دو سال گذشته به سمت افزایش تنش با ایران حرکت کرده است. اگرچه تحولات منطقه و به خصوص بازپس‌گیری حلب و آزادی احتمالی موصل در هفته‌های آینده می‌تواند عربستان را ناچار کند تا دست از سیاست‌های تنش‌آلود خود با ایران بردارد.


برچسب ها: حسن هانی زاده
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه