کد خبر: ۲۱۳۸۳۸
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
علی صوفی در گفت و گو با خرداد:

چند کاندیدایی اصولگرایان نه ترفند انتخاباتی که ناشی از نفوذ روحیه اقتدار گرایی است/ احتمال ورود کاندیدای شاخص و در سایه اصلاح طلبان در روز آخر

باید دید که اصولگرایان در فضای انتخاباتی این روزهای جامعه به واسطه ورود با چندین کاندیدای متعدد به عنوان استراتژی انتخاباتی به دنبال در فشار قرار دادن روحانی در مناظرات هستند و یا این موضوع ادامه همان اختلافات همیشگی اصولگرایان با یکدیگر است. در صورت تحقق فرض اول باید دید که اصلاح طلبان با چه تاکتیکی وارد عرصه رقابت ها می شوند...

سرویس سیاسی خرداد: هرچند اصولگرایان با اتکا بر جمنا اعلام کرده اند که در نهایت با کاندیدایی واحد وارد عرصه رقابت های انتخاباتی می شوند اما اکنون 5 کاندیدا از این جریان سیاسی آماده ورود به عرصه انتخابات شده اند و شماری نیز تا این لحظه ثبت نام کرده اند، آن طور که از اخبار برمی آید اصولگرایان اعلام کاندیدای واحد را به زمان بعد از مناظرات موکول کرده اند اما بازگشت به سازوکار انتخاباتی سال 92 نشان دهنده این است که چنین سیاستی در آن ایام نیز در نظر بود و با شکست مواجه شد. باید دید که اصولگرایان در فضای انتخاباتی این روزهای جامعه به واسطه ورود با چندین کاندیدای متعدد به عنوان استراتژی انتخاباتی به دنبال در فشار قرار دادن روحانی در مناظرات هستند و یا این موضوع ادامه همان اختلافات همیشگی اصولگرایان با یکدیگر است. در صورت تحقق فرض اول باید دید که اصلاح طلبان با چه تاکتیکی وارد عرصه رقابت ها می شوند و این موضوع در جایی اهمیت پیدا می کند که احتمال طرح کاندیدای سایه کنار حسن روحانی از سوی این جریان سیاسی نزدیک به صفر شده است. در این رابطه خرداد با علی صوفی، فعال سیاسی اصلاح طلب به گفت وگو پرداخته که در ادامه می خوانید:

ورود اصولگرایان با چندین کاندیدا در انتخابات را نشانه ای از اختلاف همیشگی این جریان سیاسی و یا تاکتیکی انتخاباتی برای در فشار قرار دادن روحانی در مناظرات می دانید؟

آن چه امروز از مشاهده سازوکار انتخاباتی کشور بر می آید، متصور این است که اصولگرایان نه می توانند به وحدت برسند و نه می توانند کاندیدای واحدی را به مردم معرفی کنند. دلیل آن به وجود اختلاف در میان سران اصولگرایی بازنمی گردد، بلکه در بدنه این جریان سیاسی نیز اختلافات عمیقی وجود دارد که حاکی از روحیه قدرت طلبی و اقتدارگرایی فعالان سیاسی در اردوگاه اصولگرایی است. به عبارت دیگر اگر پدیده اقتدارگرایی به یک جمعی ورود پیدا کند، آن جمع محکوم به تفرقه و تشتت خواهد شد، چراکه همه فعالان خواهان کسب قدرت هستند و چون تشکیلات منسجم و قواعد تعریف نشده ای هم وجود ندارد، امکان مدیریت و کنترل اختلافات بسیار محدود می شود. مثال همین روحیه اقتدارگرایی و اصرار بر عمل بنا به سلیقه جناحی باعث شده که یک روز جمعیت آبادگران و روز دیگر پیروان و امروز جمنا در اردوگاه اصولگرایی تشکیل شود. بنابراین برای پاسخ به سؤال شما باید بگویم که اگر اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری با 5 کاندیدای متفاوت پا به عرصه رقابت ها گذاشته اند نه یک ترفند انتخاباتی بلکه ضعفی است که از عدم توافق جناح ها و فعالان این جریان سیاسی حکایت می کند.

-اگر اصولگرایان به دنبال پیاده کردن طرح ورود با چند کاندیدای متعدد برای در فشار قرار دادن روحانی در زمان مناظرات باشند، استراتژی اصلاح طلبان در مواجهه با چنین شرایطی چه خواهد بود؟ با توجه به این که آن طور که شنیده می شود طرح اعلام کاندیدای پوششی از سوی اکثریت اصلاح طلبان مردود شده است.

من درجایی نشنیده ام که اصلاح طلبان به طور کامل از تصمیم کاندیدای پوششی کنار حسن روحانی عدول کرده باشند. حتی در جلسه ای که هیأت رئیسه برگزار کرد این موضوع مورد بررسی قرار گرفت، اما اگر اکنون این طور استنباط می شود که اصلاح طلبان موضوع کاندیدای سایه را منتفی کرده اند، به این دلیل است که این موضوع با دکتر روحانی در میان گذاشته است و هنوز پاسخی دریافت نشده است و همین عامل مسکوت ماندن آن شده است.

استنباط من از فضای انتخاباتی کنونی این است که اصلاح طلبان نباید تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد بچینند. به این معنا که فضای آشفته و نامطمئنی که در شرایط انتخاباتی کنونی دیده می شود ضرورت الزام وجود کاندیدای سایه را متذکر می شود. دلیل چنین الزامی هم این است که شرایط انتخاباتی کنونی تصور رقابت پذیر نبودن روحانی را غیر ممکن نمی کند.

-همان طور که در چند روز گذشته محمود احمدی نژاد با ثبت نام در انتخابات باعث ایجاد شوکی غیر منتظره در فضای سیاسی شد، آیا این امکان وجود دارد که چهره ای شاخص از میان اصلاح طلبان نیز با ثبت نام در انتخابات بر فضای سیاسی شوک دوم را وارد کند؟

اصلاح طلبان همانطور که پیش تر هم ذکر کردم در حال رایزنی با رهبری و سران اصلاحات است و حتما در این میان چهره های شاخصی نیز در حال بررسی هستند که مطرح کردن نام آن ها در شرایط فعلی به صلاح نیست اما در خصوص کاری که احمدی نژاد مرتکب شد باید بگویم که او با ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی که از سوی رهبری نیز منع شده است، نشان داد که او چه توهمات باطل و چه سودایی در سر دارد.

غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
پوردی
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۶
0
0
علی صوفی کیه!؟ چهره ندارین کسی باهاتون مصاحبه نمیکنه میرین سراغ گمنام ها ؟
مدیر پایگاه دوست عزیز آقای صوفی نه تنها وزیر در دولت اصلاحات بودند که سابقه استانداری نیز دارند و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان نیز هستند، اگر شماکم اطلاع هستید ما عذرخواهی می کنیم...
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه