کد خبر: ۲۱۳۹۴۱
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۳
علیرضا رحیمی در گفت و گو با خرداد:

رد صلاحیت روحانی نه وجاهت حقوقی و نه وجاهت سیاسی دارد/کاندیدای پوششی منوط به نظر روحانی است/ انتخابات نه دو قطبی و نه سه قطبی که با پیشتازی روحانی به پیش می رود

در خصوص رد صلاحیت و یا تأیید صلاحیت رئیس جمهوری دولت نهم و دهم نمی توان به صورت قطعی اظهار نظر کرد اما در پاسخ به سؤال شما باید بگویم که شایعاتی که در خصوص احتمال رد صلاحیت دکتر روحانی در فضای سیاسی کشور آن هم در آستانه انتخابات مطرح شده و قوت گرفته است، تماماً موضوعاتی انحرافی با هدف تخریب انگیزه انتخاباتی شخص رئیس جمهوری و طرفداران و حامیان او است.
سرویس سیاسی خرداد/ پریا مهرآبادی: آخرین روز از مهلت ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در حالی روبه پایان است که شاهد حضور چهره های نام آشنایی در وزارت کشور برای حضور در عرصه رقابت های انتخاباتی هستیم. حضور کاندیداها از گوشه و کنار باعث شده تا چگونگی آرایش سیاسی این دور از انتخابات جالب شود و پر ابهام. چرا که از سویی شاهد حضور مستقل و وابسته اصولگرایانی هستیم که شاید نحوه فعالیتشان با ریسک های متعددی همراه باشد. از طرفی اصلاح طلبانی که به گفته خود نیز به صورت مستقل در کنار روحانی برای شرکت در انتخابات اعلام آمادگی کرده اند نیز ابهامات متعددی را به تصویر می کشد. در همین رابطه «خرداد» با علیرضا رحیمی، نماینده مردم تهران در مجلس و عضو فراکسیون امید به گفت وگو پرداخته که در ادامه می خوانید:

با توجه به تعداد کاندیداهایی که تاکنون در انتخابات ثبت نام کرده اند، صورت بندی سیاسی  این دور از انتخابات را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا فضای انتخاباتی کشور به سمت دو قطبی و یا حتی سه قطبی شدن پیش خواهد رفت ؟

آن چیزی که از مشاهده وضعیت انتخاباتی کشور با توجه به کاندیداهایی که تا امروز ثبت نام کرده اند، بر می آید این است که همچنان هیچ رقیب جدی و کسی که بتواند مقابل حسن روحانی به رقابت بپردازد، وجود ندارد. فلذا آرایش انتخاباتی کشور نه دو قطبی و نه سه قطبی بوده، بلکه همچنان رئیس جمهوری دولت تدبیر و امید پیشتاز است.

در خصوص تحرکات سیاسی محمود احمدی نژاد و ثبت نام او در انتخابات ریاست جمهوری شائبه رد صلاحیت رئیس جمهوری سابق را تا چه حد و بر چه اساسی محتمل می دانید؟ عده ای معتقدند حضور احمدی نژاد در انتخابات و احتمال رد صلاحیت او با نقشه کاستن از بار موضوع رد صلاحیت هاست و همین می تواند احتمال رد صلاحیت حسن روحانی را قوی کند. نظر شما در این باره چیست ؟

سابقه انتخاباتی در ادوار گذشته و چگونگی چیدمان فضای سیاسی در هنگام انتخابات به عنوان یک تجربه تارخی و سیاسی ثابت کرده که معمولاً رؤسای جمهور مستقر در دوره دوم انتخابات نیز از سوی مردم با استقبال گسترده ای موجه شده و انتخاب شده اند. در خصوص رد صلاحیت و یا تأیید صلاحیت رئیس جمهوری دولت نهم و دهم نمی توان به صورت قطعی اظهار نظر کرد اما در پاسخ به سؤال شما باید بگویم که شایعاتی که در خصوص احتمال رد صلاحیت دکتر روحانی در فضای سیاسی کشور آن هم در آستانه انتخابات مطرح شده و قوت گرفته است، تماماً موضوعاتی انحرافی با هدف تخریب انگیزه انتخاباتی شخص رئیس جمهوری و طرفداران و حامیان او است. موضوع رد صلاحیت دکتر روحانی نه وجاهت حقوقی و نه وجاهت سیاسی دارد و به نظر من فقط برای آلوده کردن و آشفته کردن فضای رقابت های انتخاباتی است.

امروز و روزهای گذشته شاهد ثبت نام چهره هایی نام آشنا از جریان اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری هستیم؛ چهره هایی نظیر محمد هاشمی و حجت الاسلام بطحائی یا هاشمی طباء. آیا این افراد نام برده به عنوان کاندیدای سایه برای روحانی در انتخابات به فعالیت می پردازند؟

در خصوص تعیین نامزد پوششی برای حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری آن چه برای این موضوع تعیین تکلیف می کند، تشخیص و تأیید شخص رئیس جمهوری است. با توجه به این که چهره هایی از جریان سیاسی اصلاح طلبی در حال حاضر در انتخابات پپیش رو ثبت نام کرده اند، بهترین نحوه تصمیم گیری در این شرایط نظر خود دکتر روحانی است، چراکه هر کدام از این کاندیداهای مربوطه هنگام ثبت نام اعلام کرده اند که کاندیدای پوششی و سایه نخواهند بود. چنین چیزی به این معناست که تنها نکته ای که باعث تعیین تکلیف بحث اعلام کاندیداهای سایه برای رئیس جمهوری در انتخابات 96 می شود، تشخیص شخص دکتر روحانی خواهد بود.

همچنین شاهد تحرکات انتخاباتی کاندیداهای متعددی از جریان اصولگرایی هستیم. از میرسلیم تا عده ای دیگر و بالاخره شاهد حضور حجت الاسلام  رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری هستیم. با آن که او در هنگام ثبت نام اعلام کرده که به صورت مستقل در انتخابات حاضر شده است اما دیده شده که جبهه پایداری همراهی بسیاری با رئیسی داشته است. آیا چنین روندی به آینده سیاسی تولیت آستان قدس رضوی تأثرگذار خواهد بود؟ به علاوه این که وزرای احمدی نژاد نیز به صور گوناگون در انتخابات شرکت داشته اند که شائبه دست چین بودن آن ها نیز در صورت رد صلاحیت او وجود دارد.

در پاسخ به سؤال شما به صورت کلی باید گفت که تمام آن چه ذکر شد نشان از این دارد که اصولگرایان نتوانستند به یک اجماع نظر پیرامون تعیین یک استراتژی برای انتخابات برسند. هرچه به انتخابات نزدیک تر می شویم، چند دستگی اصولگرایان بیشتر از پیش نمودار می شود.  به گونه ای که برخی از تشکل های وابسته به این تشکل درصدند مستقل و فراتر از جبهه مردمی نیروهای انقلاب در انتخابات وارد عمل شوند. از طرفی جبهه مردمی نیروهای انقلاب امروز خود را تعیین کننده نامزد اصولگرایان در انتخابات آینده معرفی می کند اما جبهه پایداری و برخی از مجموعه های دیگر اصولگرایان تندرو قائل به سازکار جمنا نیستند و بعید است آنهایی هم که آمده اند به نفع دیگری کنار بکشند، بنابر این آن چه دیده می شود نشانه شکاف بین بدنه اصولگرایان سنتی و تندروها است که به راحتی هم قابل حل نیست.

 


نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه