کد خبر: ۲۱۴۷۴۹
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸

نقشه های شوم آمریکا برای ایران در ورای برجام

سرویس سیاسی خرداد/ صلاح الدین توماج پور:  رجزخوانی های ترامپ علیه ایران و حملات بی سابقه اش به برجام و وعده برای پایان بخشیدن به آن، بخش مهمی از تبلیغات انتخاباتی نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را شامل می شد اما روز گذشته او حکم تعلیق تحریم های هسته ای ایران بر اساس برجام را برای 3 ماه دیگر به امضا رساند.

به گزارش خرداد؛ آیا این امضا بدان معناست که ترامپ پا پس کشده است و کوتاه آمده؟ اینکه بوئینگ در دوران ترامپ با هواپیمایی آسمان قرار داد می بندد یا وزارت خزانه داری مجوزهایلازم را صادر می کند، به معنای میان تهی بودن همه تهدیدات و رجزخوانی های پیشین است؟

جواب را باید در اظهارات رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا جست که در هنگام انتشار خبر تعلیق تحریم های هسته ای به این نکته هم اشاره کرد که رئیس جمهوری همزمان دستور بررسی نقش تعلیق تحریم ها بر امنیت آمریکا را به شورای عالی امنیت ملی داده است!

درواقع دولت ترامپ می داند که فضای سیاست خارجی پذیرای آن شور و هیجانات و سخنان بی حساب تبلیغات انتخاباتی نِست، به خصوص که توافق هسته ای نه قرار دادی میان ایران و آمریکا که توافقی میان 6 قدرت جهانی و ایران است و کاغذ پاره ای نیست که بتوان پاره اش کرد.

اما همزمان این به معنای آن هم نیست، که تندروهای نئو محافظه کار آمریکایی، ایران را به فراموشی سپرده و به دنبال مهار و یا وارد آوردن ضربه به آن نیستند و همسو با راهبردهای عربی- عبری شرکای استراتژیک در خاورمیانه حرکت نمی کنند.

آنان نقشه دور و درازی برای ایران در سر می پرورانند.

غیر از اظهارات خصمانه و تندروانه جیمز ماتیس در سفر به عربستان که بازهم ایران را در نوک پیکان حملات قرار داده و کشورمان را مهم ترین عامل بی ثباتی در جهان خوانده است!! رکس تیلرسون در سخنانی جالب توجه گفته است: آمریکا در حال بازنگری جامعی از سیاست کلی خود در قبال ایران است.

وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری در این وزارتخانه از بازبینی کلی در سیاست های دولت آمریکا در قبال ایران خبر داده است و تاکید کرده که ایران از همه امکانات خود برای بی ثبات کردن مناطق مختلف جهان استفاده می کند.

وی همچنین گفته است: در حال حاضر دولت آمریکا در حال بازنگری در توافق هسته ای است. توافق هسته ای با ایران به اهداف خود نرسیده است. این کشور در حال بازنگری جامعی از سیاست کلی خود در قبال ایران است.

او اتهامات فراوانی را متوجه ایران کرده و به نظر می رسد که این سخنان نشان دهنده آنست که آمریکا در صدد زمینه سازی یک اقدام همه جانبه علیه ایران با همراهی شرکای منطقه ای است و به قول عامیانه می خواهد حساب های دیرین با کشورمان را تسویه کند به خصوص که در چند سال اخیر ایران توانسته در معادلات منطقه ای دست بالا را از آن خود کرده و نتایج دخالت های آمریکا در خاورمیانه جملگی به نفع ایران تمام شده و مشخص نیز شده است که اهرم فشار تحریم ها به بهانه توافق هسته ای نیز نتوانسته ایران را مهار کند و اکنون دردیپلماسی نیز دست بالا معطوف به برجام با ماست.

جالب آنکه پل رایان رئیس جمهوریخواه کنگره نیز در لندن گفته که گمان نمی برد برجام مخدوش شود اما  باید به سمت افزایش تحریم ها علیه ایران حرکت کنیم.

در واقع به نظر می رسد آمریکا می خواهد با توجه به هزینه های لغو یکطرفه برجام و تبعات منفی آن، در حاشیه و با دور زدن برجام، فشار را بر ایران افزایش داده تا توپ را در زمین ما بیاندازد و از طرف دیگر برای واکنش های بحران آفرین بعدی از هم اکنون خود را آماده می کند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه