کد خبر: ۲۱۷۶۹۰
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
سید محمود میرلوحی در گفت و گو با خرداد:

تشریح ساز و کار گزینش لیست اصلاح طلبان شورا/ همه برگزیدگان؛ اصلاح طلبان امتحان پس داده هستند/نمی گوییم حتما فردی که در لیست است از گزینه های بیرون مانده قوی تر است

ممکن است که خارج از اسامی لیست، بسیاری از افرادی هنوز باشند که بهتر از اعضای لیست فعلی هستند اما مثلا امور مربوط به شهر هوشمند بر اساس آن چه اصلاح طلبان برای این دوره از شورای شهر در نظر گرفته اند، نمی تواند خالی از تخصص باشد به این منظور که افراد قوی زیادی در حوزه های دیگر وجود دارد.
سرویس سیاسی خرداد/پریا مهرآبادی: هنوز ساعتی از اعلام لیست نهایی اصلاح طلبان برای انتخابات شورای شهر تهران نگذشته بود که انتقادات در خصوص نحوه چیدمان اسامی در لیست آغاز شد. انتقاداتی مبنی بر آنکه چرا برخی از اسامی نام آشنا و مشهور در لیست مزبور نیستند و چرا شماری از افراد لیست نام آشنا و شناخته شده نیستند. برای دریافت مؤلفه ها و شاخصه هایی که بر اساس آن ها لیست نهایی منعقد شده با محمود میرلوحی عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان که اتفاقا نام او در میان اسامی برگزیده لیست نیز دیده می شود، به گفت وگو پرداختیم که در ادامه گفت و گوی خرداد نیوز با این چهره اصلاح طلب را می خوانید.

اول از همه تبریک می گوییم که نام شما در لیست اصلاح طلبان برای انتخابات شورای شهر دیده می شود ارزیابی جنابعالی در خصوص نحوه چیدمان لیست با توجه به انتقاداتی که از آن به عمل آمده، چیست؟

با تأکید بر این نکته که صلاح نیست پرسش های مربوط به سازوکار بستن لیست های انتخاباتی را اعضای آن لیست پاسخ دهند اما در یک حالت کلی باید بگویم که 700 نفر در مرحله اول پذیرفته شده بودند و به عبارتی درخواست کرده بودند تا در لیست انتخاباتی شورای شهر تهران قرار گیرند. طبق آن چیزی که در جلسه ای که چند روز پیش برگزار شد و  نحوه چینش لیست نهایی را در آن توضیح دادند، گفتنی است که قطعا شاخص هایی برای گزینش افراد از قبل مشخص بوده و بر اساس آن ها تصمیم گیری شده، یعنی در قالب چارچوب های مدون و بدور از هرگونه اعمال سلیقه.

چه شاخص هایی ؟

همان گونه از ابتدا هم اعلام شده بود؛  تخصص، تجربه گرایی، پاک دستی  و غیره در کنار برخی از اولویت هایی که اصلاح طلبان در این دور از انتخابات برای خود مقرر کرده بودند. نظیر اختصاص سهمی به زنان و جوانان.

تا چه اندازه ای این شاخص ها و اولویت ها رعایت شده است ؟

این را بهتر از است از افرادی در شورایعالی بپرسید که در تهیه لیست فعال بوده اند اما در این دوره از ابتدا مدنظر بود تا شورایی کاملا تخصصی ایجاد شود و به نظر من تصمیم گیری هایی هم که انجام شده بر این منوال بوده تا با رعایت اصل اصلاح طلب بودن فرد به گرایشات خاصی توجه شود. مثلا سیاسی – برنامه ریزی، سیاسی – اجتماعی، سیاسی- فرهنگی، سیاسی – شهر هوشمند و غیره.

انتقادات زیادی به نحوه بستن لیست وجود دارد. مثلا از اسامی یاد می شود که نام آن ها در لیست یاد شده نمی بینیم. چه پاسخی به این انتقادات می دهید؟

ببینید اصل اصلاح طلب بودن افراد بود که همگی برگزیدگان هم اصلاح طلب هستند. به علاوه این که در این دوره 10 پکیج متنوع یا بهتر بگوییم شاخص کلان را مشخص کرده و به عنوان پایه در نظر گرفتند. بعد آن چه عملیاتی کردند این بود که بر اساساین شاخص ها و اولویت بندی، افراد را دو و یا سه برابر از آن چه باید باشد، در نظر گرفتند و با امتیاز دهی به نامزدها بر اساس رزومه و کارنامه آنان و سپس رجوع به آرای اعضا، افراد نهایی برگزیده شدند. مثلا اگر بحث محیط زیست یک نفر را می خواست برای آن در این دور 3 نفر در نظر گرفتند. ممکن است که خارج از اسامی لیست، بسیاری از افرادی هنوز باشند که بهتر از اعضای لیست فعلی هستند اما مثلا امور مربوط به شهر هوشمند بر اساس آن چه اصلاح طلبان برای این دوره از شورای شهر در نظر گرفته اند، نمی تواند خالی از تخصص باشد به این منظور که افراد قوی زیادی در حوزه های دیگر وجود دارد. تا آن جا که من اطلاع دارم سعی شده از افرادی استفاده شود که همگی اصلاح طلبان امتحان پس داده ای باشند و این اصلا به این معنا نیست که آن فردی که در لیست است از فرد مقتدری که در لیست گنجانده نشده است، قوی تر است. خیر، بلکه اساس عمل مبنی بر رأی گیری و امتیازدهی بر اساس شاخص های تعیین شده بود. به علاوه این که فراموش نکنیم اصلاح طلبان در این دوره برای بستن لیست محدودیت هایی هم داشتند.

چه محدودیت هایی ؟

مثلا ما از ابدا اعلام کرده بودیم که برا یبستن لیست در شورای جدید باید سهم بیشتری را به جوانان دهیم و سهم یک سومی زنان هم باید مراعات می شد.پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه