کد خبر: ۲۱۷۸۶۸
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۵
تعداد نظرات: ۳ نظر
مناظره سوم هم داغ و پرحرارت پیشرفت

کنش نهایی نامزدها در طلیعه ورود به هفته طلایی/ بحث های طوفانی با کنایه های معنادار

همواره ایرانیان به زبان عامیانه، مردم دقیقه نود بوده اند و در هفته پایانی دست به گزینش نهایی زده و موج های انتخاباتی تعیین کننده در چنین برهه ای به راه می افتد، موجی که مهم ترین فاکتور آن مشارکت حداکثری و حضور فراگیر است و می تواند سرنوشت گفتمان های سیاس که چند دهه است در برابر هم آرایش گرفته اند، مشخص کند و راه افتادن این موج به انتقال پیام در چنین بزنگاه هایی به مخاطبان و بدنه حامیان مرتب است.
سرویس سیاسی خرداد:فرآیند انتخابات در هر بعد زمانی و مکانی، شاخصه ها و متغییرهای مختص به خودش را دارد و البته عناصر ثابت و رفتارورزی های خاصی که بازتولید شده و تکرار می شوند.

به گزارش خرداد؛ انتخابات این دوره نیز از شامل بر همین موارد است، متغییر با انتخابات هایی است که رئیس جمهوری مستقر در آن حضور یافته وبه طور معمول سرد و کسنل کننده بوده است، چرا که رقبای روحانی با تمام هیمنه و قدرت و توان به رقابت برخواسته و نمی خواهند در بزنگاهی که می تواند تا سال های سال صحنه سیاسی و اجتماعی ایران را آرایشی فراتر از چهار سال ریاست جمهوری دهد، بازنده باشند و برخلاف چند کاندیدایی این جبهه آنچه که واضح و عیان است رقابت و رویارویی دو گفتمان ریشه ای در بزنگاه انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم است.

در دیگر سو اما این انتخابات عناصر ثابتی هم دارد به عنوان مثال آنکه همواره ایرانیان به زبان عامیانه، مردم دقیقه نود بوده اند و در هفته پایانی دست به گزینش نهایی زده و موج های انتخاباتی تعیین کننده در چنین برهه ای به راه می افتد، موجی که مهم ترین فاکتور آن مشارکت حداکثری و حضور فراگیر است و می تواند سرنوشت گفتمان های سیاس که چند دهه است در برابر هم آرایش گرفته اند، مشخص کند و راه افتادن این موج به انتقال پیام در چنین بزنگاه هایی به مخاطبان و بدنه حامیان مرتب است.

نکته آنکه مناظره نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری هر چند با نقدهای بسیاری روبرو است و شیوه من درآوردی و منحصر به فردی دارد و با مناظرات مشابه متفاوت بوده و در عمل نامزدها آن آزادی عمل و آن فرصت بازنمایی تعیین کننده را ندارند اما در هر صورت مناظره سوم آنهم در ابتدای هفته مهم و راهبردی که بدان اشارت رفت، حایز اهمیت فراوان است و باید دید سرنوشت آخرین مناظره نامزدها چه خواهد بود.


مناظره ای که آغاز شده و در جریان آن اهم نکات در این مقال مورد اشاره قرار خواهد گرفت.

آغاز مناظره نامزدهای ریاست جمهوری:

مناظره راس ساعت مقرر 16:30 و با پخش سرود ملی و قرائت قرآن آغاز شد

16:36- مرتضی حیدری مجری مناظره با تبریک عید نیمه شعبان به طور رسمی مناظره سوم را آغاز کرد. او همچون مناظره‌های قبلی به تشریح روند برگزاری مناظره پرداخت. فرصت نهایی برای نامزدها به جای 3 دقیقه، 5 دقیقه خواهد بود. این تنها تفاوت این مناظره با مناظره های قبلی است.

16:44- بر اساس قرعه کشی انجام شده جهانگیری مناظره سوم را آغاز می‌کند.

16:45- سوال مجری از جهانگیری: برنامه شما برای مقابله با قاچاق کالا و کاهش واردات در راستای اقتصاد مقاومتی چیست؟

16:45- جهانگیری: مهم ترین سیاست اقتصاد مقاومتی به آن توجه شده است راه اندازی تولید داخلی است. قاچاق کالا به تولید ضربه می زند. قاچاق توسط کسانی انجا می شود که می خواهند به اقتصاد ضربه بزنند و از رانت ها استفاده کنند. مراحم کوله‌بر ها نمی شویم.

میزان قاچاق حدود 25 میلیارد دلار بود. طی سه سال گذشته، قاچاق به حدود 12 میلیارد دلار کاهش یافته است.

قاچاق به دلیل شعار گرایی برخی مسئولان زیاد شد. نمایندگان همان تفکر در مناظره حضور دارند. برنامه ای از سوی نامزدها ندیدم و فقظ شعار دادند.

 آقای رئیسی یک ماه قبل از کاندیداتوری گفتند که می خواهم در خدمت امام رضا باشند بعد از ورود به انتخابات گفتند که 6 ماه است برای این برنامه کار کرده اند ولی برنامه ای ارائه نشد.

کسی که بیشترین سابقه را در قوه قضائیه دارند آقای رئیسی هستند باید عملکرد خود را توضیح دهند .

16:49- رییسی در حال پاسخ به سخنان جهانگیری است.

دولتی می تواند با قاچاق کالا مقابله کند که وزرایشان در بخش خصوصی نباشند .قاچاق کالا را چرا دولت با آنها برخورد نمی کند. قاچاق کالا را می تواند 10 میلیارد دلار کاهش داد و اشتغالزایی کرد.

16:51- هاشمی طبا نظرات خود را بیان کرد.

من اطلاعاتی را که فقط از روزنامه های خودمان کسب کردم می گویم که از 114 اسکله رسمی قاچاق وارد کشور می شود که در هیچ جای دنیا قابل درک نیست

چطور از اسکله های رسمی قاچاق وارد می شود ، البته تاکید بر آن است که گمرک ایران مبادی خود را محکم کرده است و اظهار بر این است که مناطق آزاد حداکثر رقمی که کالا وارد می شود حدود 450 میلیون دلار است. این 114 اسکله از آن کیست چرا شناخته نمی شود و به مردم اعلام نمی شود.


16:53- قالیباف در حال پاسخ به سوالات جهانگیری است.

ما اگر بحث 4 درصدی را می‌گوییم به همین دلیل است. اولین شرط مبارزه، پیشگیری است.

-وقتی برخی اعضای دولت و مدیران اقتصادی حین اینکه یک کارگر حقوقش 800 هزار تومان است، پایه‌گذار حقوق‌های نجومی می‌شوند مثل خود جنابعالی که در دوره وزارت پاداش‌های چند میلیاردی برای خودتان و همکاران تصویب می‌کنید، چگونه می‌توان پیشگیری کرد؟

-شما امروز نمی‌توانید امنیت سپرده‌گذاران مستضعف را در کاسپین و میزان، تامین کنید.

-وقتی کسی را می‌گذارید که مدیر بانک را تعیین می‌کند و بیش از 400 میلیارد تومان را جابه‌جا می‌کند، قطعا قاچاق کالا اتفاق می‌افتد.

16:56- میرسلیم در حال بیان نظرات خود است.

شما که اعتراض می کنید به آقای رئیسی که برنامه ندارد، خودتان محل سوال هستید، اول خودتان برنامه اعلام کنید.
▪️اما موضوع ۱۲ میلیارد دلار قاچاق موضوع سبکی نیست که ازش به سادگی می گذرید. بفرمایید چه خسارتی ایجاد می کند، چه بلایی سرجوانان ما می آورد. اول این را روشن بفرمایید

▪️اوایل سال جاری چطور می شود ناگهان گمرک شما متوجه می شوند که وسایلی وجود دارد که می توانند جلوی قاچاق را بگیرند؟ ۴سال آزگار قاچاق، تولید را بیچاره کرده. شما چه برنامه ای دارید؟

▪️ برای ردگیری مالی، چه راه حلی ارائه می دهید؟ چقدر اعتماد دارید به درستی این ۱۲ میلیارد دلار و به قول آقای رئیسی مطمئنید که ۱۸ میلیارد دلار نیست؟


16:58- روحانی در حال بیان نظرات خود است.

-در مساله قاچاق  و مفاسد اولین توجه ما باید این باشد که به ریشه‌ها بپردازیم. اگر بتوانیم کیفیت تولید داخلی و قیمت آن را مناسب کنیم، می‌توانیم جلوی قاچاق را بگیریم. در کشورمان باید رقابت آزاد ایجاد کنیم و لازمه این رقابت این است که به بخش خصوصی فضا داده شود نه اینکه خصولتی‌ها و گروه‌هایی که حامی امنیتی و سیاسی دارند کار کنند.

-روستاهای مرزی و استان‌های مرزی ما باید تولیدکننده و صادرکننده شوند. باید شفاف‌سازی کنیم و دولت الکترونیک ایجاد شود. رسانه‌ها باید آزاد باشند و مثلاً اگر رسانه‌ای یک کلمه گفت و گفت چرا فساد در املاک نجومی بوجود آمده، فوری دستگیرش نکنیم، بلکه بگذاریم حرفش را بزند.17:05- مصطفی میرسلیم به عنوان دومین نامزد پاسخگوی سوال مجری برنامه خواهد بود.


میرسلیم در حال پاسخ به سوال، برنامه شما برای کاهش وابستگی کشور به درآمدهای غیر نفتی و توسعه صادرات غیرنفتی چیست؟  است.

باید به نفت به عنوان ماده خامی که می‌تواند تولید کننده محصولات میانی باشد توجه کنیم

روشی که دولت اتخاذ کرده و به آن اتفخار می‌کند این است که فروش نفت را به بشکه‌ای 2.5 میلیون برساند

خام فروشی برخلاف اقتصاد مقاومتی است زیرا باعث می‌شود بیشتر به خارج وابسته شویم.

توسعه صادرات نیازمند مقررات ویژه گمرکی است

تسهیل صادرات نباید مانع تقویت صدور کالاهای تولیدی ما به کشورهای همسایه شود

باید صادرات به گونه‌ای باشد که ما بتوانیم جبران برخی کالاهایی که تولیدشان در کشور گران تمام می‌شود را داشته باشیم.


17:11- روحانی در حال بیان نظرات خود در مورد سخنان میرسلیم است.

روحانی در واکنش به اظهارات میرسلیم درباره لزوم کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت و انتقادش از سیاست‌های دولت در این‌باره بیان کردند: افتخار دولت این است که بازار صادارات را باز کرد و با برجام این اتفاق افتاد. بعد از برجام، محصولات پتروشیمی ما که مدت‌ها مانده بود، صادر شد. میعانات ما که ماه‌ها روی آب‌ها مانده بود، صادر شد. اتفاقاً صادرات نفت خام ما بر مبنای قانون مجلس و سیاست‌های کلی نظام است و از اظهارات آقای میرسلیم در این‌باره متعجبم. ما میادین مشترک گاز و نفت داریم و ایشان (میرسلیم) می‌گویند بدهیم قطری‌ها و عراقی‌ها ببرند.

بخشی از قدرت اقتصادی ما بخاطر نفت است و افتخار ما این است که در دیپلماسی نفتی توانستیم حق و بازار خود را از عربستان در اوپک پس بگیریم. میعانات ما از این به بعد  ستاره خلیج فارس پالایش خواهد شد.

17:13: جهانگیری در حال پاسخ دادن به جهانگیری است.

جهانگیری در پاسخ به اظهارات میرسلیم درباره «کاهش وابستگی به نفت و توسعه صادرات غیرنفتی»:

آقای میرسلیم اطلاعاتش خیلی ناقص است. فکر می‌کردم با توجه به حضورشان در مجمع تشخیص اطلاعات بیشتری داشته باشند.

من فرمانده اقتصاد مقاومتی هستم و اتفاقا مقام معظم رهبری در این زمینه توافق فرمودند.

برای صادرات در دو سال گذشته تراز مثبت داشتیم . برای اولین بار است در تاریخ ایران که صادراتمان از واردات بیشتر است.

خط اعتباری گذاشته‌ایم برای خرید کالا از ایران. یک بسته حمایتی کامل تهیه کرده‌ایم که با آن می‌توان از صادرات حمایت کرد.17:15- رییسی در حال بیان نظرات خود است.

امروز اگر پالایشگاه‌هایی در استان‌ها ایجاد شود هم جلوگیری از خام‌فروشی خواهد شد و هم نفت با ارزش افزوده به فروش می‌رسد ولی آنچه باید در این‌باره انجام می‌شد، نشده است. راه این مساله در دنیا، دریافت مالیات است.

دولت می‌خواهد مالیات بگیرد، ولی نه نسبت به کسانی که فرار مالیاتی دارند و دولت این کار را نمی‌کند. پرونده فساد در دولت به وفور تولید می‌شود بعد می‌گویند چرا دستگاه قضایی کاری نمی‌کند. عزم جدی برای این مساله در دولت وجود ندارد.

250 هزار واحد تولیدی امروز به واحدهای توزیعی تبدیل شده و این بخاطر نوع مالیات است. گویا صبح تا شب در دولت قرار است موضوعات و پرونده‌های فساد ایجاد شود.

17:17: هاشمی طبا در حال بیان نظرات خود است.

خوشحالم که از سال‌های 67 تا 72 در مرکز توسعه صادرات بودم و در آن دوره 50 نمایشگاه در داخل کشور و چند نمایشگاه خارجی برگزار شد

خوشحالم صادرات ما به 45 میلیون دلار رسیده که بخشی از آن حاصل صادرات خدمات مهندسی است.

اگر بخواهیم صادرات را به معنای واقعی انجام دهیم باید با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بهترین کالا را تولید کنیم.

ایجاد پالایشگاه در مناطق مختلف کشور برای صادرات بیهوده است.

کاندیداها باید جواب همان سوال را بدهند که پرسیده می‌شود

17:20- قالیباف در حال بیان نظرات خود در مورد سخنان میرسلیم است.

مشکل صادرات حل نخواهد شد با وجود همین روحیه 4 درصدی‌ها چون منافعشان در آن است. مطالب آقای جهانگیری دروغ آشکار است.

مشکل صادرات حل نخواهد شد با وجود همین روحیه 4 درصدی‌ها چون منافعشان در آن است. مطالب آقای جهانگیری دروغ آشکار است.

2200 میلیارد املاک نجومی باید ثابت شود. در املاکی که گفته شد نامه نوشتم دادستان کل اعلام کرد جرم و تخلف سازمان‌یافته نبوده است ولی چون حقوق نجومی درآمده بود، به گفته دادستان تهران آقای نجفی گفتند معادل‌سازی کنید که جلوی کثافتکاری حقوق نجومی گرفته شود.

4 درصدی‌ها خیلی پر رو و جوساز هستند.

مسئول بانک شما هستید. من‌جمله بانک گردشگری برادر شما. من می‌گویم این اخلاق من نیست، این اخلاق شماست که راست راست مثل آقای روحانی دروغ می‌گویید.

آقای جهانگیری شما از این دولت وقتی وزیر بودید در ونک زمینی 385 متری گرفتید متری 140 هزار تومان. ما املاک را به رفتگر داده‌ایم. تحقیق و تفحص را وارد ندانستند چون سیاسی‌کاری بود.

17:23- مصطفی میرسلیم در حال استفاده از زمان 5 دقیقه خود است.

آقای جهانیگری و روحانی عرض می‌کنم که قرارمان بر این نبود که افزایش صادرات نفت خام داشته باشیم.

سستی ما در سیاست خارجی که نخواستید با کشور عراق و قطر بر سر مخازن مشترک ما مذاکره کنید.

این فرماندهی نیست، این سستی است.

ما در واقع اصل صادراتمان بر می‌گردد به همین کاری که شما فرمودید یعنی مواد خام صادر کنیم.

باید صادرات را گسترش دهیم.

آیا از برجای که اینقدر سنگش را به سینه می‌زنید درست استفاده کردید ؟

شما هیچ کاری نکردید که از همان چه که در برجام نوشته شده است به نفع صادرات خارجی استفاده کنیم.

ما برنامه داریم و نیازی نیست که اینهمه ما نفتمان را استخراج و استفاده کنیم.

نیازی نیست که اینهمه ما نفتمان را استخراج و استفاده کنیم.

یک مدیریت جدی لازم است برای اینکه بتوانیم پایین دستی‌های پتروشیمی‌هایمان را گسترش دهیم.

برخی از محصولات پتروشیمی ۱۰ ها برابر سود دارد نسبت به نفت، عقلمان کجا رفته؟

باید از قراردادهایی که استعماری است مثل IPC باید جلوگیری شود.

17:28- روحانی به عنوان نامزد سوم پاسخ گوی سوال مجری خواهد بود

 مهمترین مشکل نظام بانکی چیست و چه برنامه ای برای تصویب وام های هدفمند به بخش های ضروری دارید؟

17:29- روحانی در حال پاسخ به سوال مجری است.

یکی از ارکان بزرگ برای اقتصاد امروز و فردای ما بانک‌ها هستند.

در بودجه عمرانی هم تصمیم ما بر این است که بودجه عمرانی را با همکاری و تقویت بانک‌ها بتوانیم افزایش دهیم و با همکاری هم بتوانیم طرح‌های عمرانی را انجام دهیم.

تصمیم ما بر این است که بودجه عمرانی را با همکاری و تقویت بانک‌ها افزایش دهیم و برنامه‌ریزی کنیم. بانک‌ها نیاز به اصلاح دارند. برخی موسسات اعتباری غیرمجاز در دولت قبل بوجود آمدند و بخشی از وقت ما در این دولت گرفته شد تا برای اصلاح آنها فکری کنیم. برای مثال درمورد همین موسسه مرتبط به مجموعه آقای رئیسی، یعنی موسسه میزان چه تلاشی شد تا آن مشکلات را حل کنیم.


ما سرمایه بانک‌های دولتی را تقریبا دو برابر کردیم تا راحت‌تر بتوانند تسهیلات بدهند. در سالی که گذشت 24 هزار واحد تولیدی از تسهیلات بانک‌ها استفاده کردند. اگر می‌خواهیم فقر ریشه‌کن شود و مشکلات حل شود، یکی از راه‌های آن تقویت بانک‌هاست. همین امروز با یکی از بانک‌های خارجی برای 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در ایران به توافق رسیده‌ایم.

برای تحول در زندگی مردم باید صادرات را افزایش دهیم. دوستان ما مرتب می‌گویند به مردم پول می‌دهیم ولی نمی‌گویند این پول را از کجا می‌آوریم. آیا می‌خواهیم از بانک مرکزی برداریم؟ این یعنی از جیب مردم برمی‌داریم و این یعنی تورم 60 درصد یا بالاتر.

70 میلیارد کل یارانه نقدی و غیرنقدی است. مردم ما یارانه نقدی را بیشتر دوست دارند یا طرح تحول سلامت را؟ برنامه ما این است که هر روستایی که سرمایه برای اشتغال بیاورد دو برابر آن به او تسهیلات بدهیم.

17:33- جهانگیری در حال بیان نظرات خود در مورد سخنان روحانی است. 

اقتصاد ایران بانک‌محور است. متاسفانه در دوره گذشته با بانک مثل خزانه دولت برخورد شد و منابع بانکی حبس شد. مجموعه‌ای از افراد منابع را گرفتند و برنگرداندند. بخشی از این افراد باید فرصت داشته باشند برای پرداخت.

طرح تحول نظام بانکی تهیه شده و در دست اجراست.

سال گذشته نظام بانکی موفق شد در راه‌اندازی تولید سهم مهمی به عهده بگیرد. وام ازدواج از سه میلیون تومان به 10 میلیون تومان افزایش یافت و 9000 میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت شد.

17:35- رییسی در حال بیان نظرات خود است.

یکبار برای همیشه مناظره‌ای بگذارند بین مسئولان دولت آقای روحانی و دولت قبل و برای همیشه این بحث را تمام کنیم. می‌گویند در دولت قبل فلان اتفاق افتاده است. آدم بعد از چهار سال اعلام می‌کند که در دولت قبل این کار را خواهد کرد؟ چهار سال کشور را معطل گذاشتید و باز هم می‌گویید در دولت قبل. یکی از گلابی‌هایی که باید از برجام می‌چیدید، سرمایه خارجی بود. سال 95 کل سرمایه خارجی که جذب شده 500 میلیون دلار بوده. مدام به آینده حواله ندهید. طبق آمارهایی که ما داریم، صادرات غیرنفتی 10 درصد کاهش داشته. می‌گویید افزایش داشته؟ میعانات را از آن حذف کنید. آمارسازی کار درستی نیست.

17:37- هاشمی طبا در حال بیان نظرات خود است.

بدون تردید مشکلات بانکی از دولت قبل و یا شاید دولت‌های قبلی به ارث رسیده است.

ما همیشه باید در رسیدگی به مسائل اتفاقات تاریخی را هم در نظر بگیریم. طبیعتا آنچه در گذشته بوده تاثیر خود را خواهد گذاشت.

نظام بانکداری در ایران در واقع یک نظام بانکداری اروپایی است که حقوق اسلامی را به عنوان سرپوش روی آن سوار کرده‌ایم.

اگر قرار است بانک در کشور به تولید،‌ تجارت و صادرات ما کمک کند باید خیلی شفاف باشد.

ضروری است که در قانون بانکداری تجدیدنظر اساسی صورت گیرد


17:39- قالیباف در حال بیان نظرات خود در مورد سخنان روحانی است.

دولت در اداره و نظارت بر بانک‌ها ناکارآمد بوده است. بیش از 500 هزار میلیارد تومان وام داده شده است. این وام‌ها به چه کسانی داده شده است؟

وام را به تولیدکننده نمی‌دهند و عمدتا دست افراد خاص می‌رود.

امروز امنیت سرمایه را نمی‌توانید تامین کنید.

از نظر بنده و مردم، دولت قبل جنابعالی هستید. امروز باید بگویید چه کرده‌اید.

جریان نقدینگی را به سه برابر افزایش داده‌اید. بیکاری از 10 درصد به 12.4 درصد رسیده است.

درختی که در چهار سال میوه ندهد، بعد هم میوه نخواهد داد

میرسلیم در واکنش به اظهارات روحانی درباره"مشکلات نظام بانکی"

نظام بانکداری از نقاط ضعف دولت است.

با اختلاس‌های کلانی که در بانک‌ها صورت گرفته است چگونه برخورد می‌کنید؟

برخی دولتمردان شما در بانک‌ها شریک هستند.

آقای روحانی بانکداری شما بانکداری رباخواری است و برایش کلاه شرعی درست کرده‌اید.

بانک های صادرات و تجارت گرفتار شده‌اند.

به کشاورزی که در روستا می‌خواهد وام بگیرد می گویند برو از شهر وثیقه پیدا کن.

نمی‌شود تورم زیر 10 درصد باشد و بهره بانکی‌تان 17 درصد.

17:44- روحانی در حال بیان نظرات خود در زمان 5 دقیقه ای خود است.

آقای رئیسی تا حالا چندبار گفته‌اند بین دولت فعلی و دولت قبلی مناظره شود. خب ما با ایشان مناظره می‌کنیم چون همه افراد دولت قبل در ستاد ایشان هستند. ما موافقیم که با ایشان مناظره کنیم و رسانه‌ها هم حضور داشته باشند.

آقای رئیسی، مگر شما در قوه قضائیه نبودید؟ چطور در دولت قبل آن اتفاقات افتاد؟ 3.6 میلیارد دلار را آمریکایی‌ها توانستند ضبط کنند در حالی که در سال‌های 86 و 87 ما 10 ماه فرصت داشتیم پول را برگردانیم. در آن دولت که نفت را به یک آدم فاسد دادند شما کجا بودید؟ اتفاقاً یکی از دوستان قضایی به تأمین اجتماعی رفت و مفاسد نفت هم از همانجا شروع شد و معلوم نیست پول مردم کجا رفته است.

این‌که آن زمان دارو نبود و حتی برای خرید یک سوزن هم مردم باید اذیت می‌شدند، کجا بودید؟ مگر آنوقت مسئول نبودید؟ ما به آینده حواله می‌دهیم؟ نخیر. در گندم دو سال است خودکفا شده‌ایم و وضع کشاورزان بهتر شده و گندم را امسال 17 برابر سال 91 خریداری کردیم. ما به آینده حواله می‌دهیم؟ البته باید بیشتر کار شود.

17:49- هاشمی طبا به عنوان چهارمین نامزد پشت تریبون قرار گرفت.
سوال: برنامه دولت شما برای رونق تولید و اشتغال پایدار در صنعت و خدمات به ویژه برای جوانان چیست؟

طبیعی است که عظمت و استمرار ایران و آینده ایران براساس تولید و ایجاد امکانات مختلف فراهم می‌شود که زیربنای همه اینها حفظ ایران است.

ایران‌، نفت‌، گاز‌،خاک،‌ جنگل‌،هوا و رودخانه‌اش را در اختیار ما قرار داد و ما آن را تخریب کردیم.

برای من مهم‌ترین مساله احیا‌ و مدرن کردن کشاورزی است که مهم‌تر از هر اقدام صنعتی محسوب می‌شود.

تولید آینده ما به اصلاح کشاورزی برمی‌گردد.

در زمینه تولید باید به جذب سرماهی گذاری خارجی و اصلاح قانون بانکداری توجه کنیم.

صنایع باید ریشه داشته باشد تا رونق صنعتی در کشور ایجاد کند.

17:55- قالیباف در حال بیان نظرات خود در مورد سخنان هاشمی طباست.

نیازمند نیروی انسانی کارآمد، تکنولوژی و سرمایه مناسب هستیم. امروز در بخش‌های مختلف، نیروی مناسب داریم.

سرمایه‌های داخلی هم خوب است. البته باید تلاش کنیم از سرمایه خارجی هم استفاده کنیم؛ آن هم زمانی میسر است که اول امنیت سرمایه داخلی را تامین کنیم.

 چند ده هزار واحد تولیدی تعطیل شده‌اند و روند تعطیلی‌ها ادامه دارد. به نظر شما این اشکال ریشه در بحران مدیریت کشور ندارد؟ آیا ریشه در 4 درصدی‌ها ندارد؟

17:56- میرسلیم در حال بیان نظرات خود است.

آقای هاشمی طبا من متوجه نشدم که راه حل شما چیست ما در این دولت واردات زیادی به ویژه از کشور ترکیه داشتیم.

با موضوع بهره‌‌وری ضعیف چه می‌کنید؟

دوستان به فکر سرمایه گذاری داخلی نیستند و از سرمایه گذاری خارجی حرف می‌زنند.

تعاونی در این کشورخوابیده است تولید شما 85 درصدش دولتی است.


چگونه می‌خواهید قانون اصل 44 درصدرا در کشور اجرا کنید.

17:59- روحانی در حال بیان نظرات خود است.

اگر می‌خواهیم تولید رونق پیدا کند، یکی از راه‌ها سرمایه‌گذاری است. البته بر فناوری هم تاکید داریم و در این دولت شرکت‌های دانش‌بنیان افزایش داشته‌اند.

درآمد ما در سال جاری 20 میلیارد اضافه می‌شود. تصمیم ما بر این است که 15 میلیارد را با همکاری بانک‌ها برای توسعه سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال اختصاص می‌دهیم. 3 تا 5 میلیارد برای حمایت از فقرا و اقشار اختصاص داده‌ایم که تا الان 1.5 میلیارد را برای تصویب به مجلس فرستاده‌ایم تا در روستاها و مناطق محروم و مرزی بتوانند مشاغل ایجاد کنیم.


18:01: جهانگیری در حال بیان نظرات خود است.

از اینکه دوستان ناراحت می‌شوند از پرداختن به گذشته، این را تحمل کنند. من فکر می‌کنم دولت گذشته در این جلسه نشسته است. اعضای همان دولت در تیم دوستان هستند.

آقای میرسلیم از خودشان آمار تولید می‌کنند.

ما مشکلات بزرگی را حل کردیم. مردم! یادتان رفته که لحظه‌ای نرخ ارز عوض می‌شد؟

سال 95، 10میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی ثبت شده است. منابع بانکی 43 درصد رشد داشته است.

آقای قالیباف! نگفتم دروغ گفتید، گفتم خلاف گفتید.

من در زندگیم هیچ رانتی استفاده نکردم و خانه‌ام را که تنها دارایی‌ام هست به قیمت روز گرفته‌ام.

18:03: رییسی در حال بیان نظرات خود در مورد سخنان هاشمی طبا است.

درمورد کارگاه‌های تعطیل شده، این عدد و رقمی که اعلام می‌کنیم، غیر از عددی است که در شهرک‌های صنعتی افرادی بیکار شده‌اند و این آمار را وزرای همین دولت گفته‌اند و روزنامه‌ها هم درج کرده‌اند. می‌شد اینطور نشود. دولت نقدینگی کم نداشته ولی بجای خرج کردن در تولید، به افراد دیگری داده‌اند. من از مردم می‌پرسم، آیا تا حالا وام بدون بهره گرفته‌اید؟ امروز می‌بینیم که 300 میلیارد تومان با بهره صفر درصد داده‌اند.

کشور ما قطب کشاورزی است. وقتی به کسی اجازه داده می‌شود میوه وارد کند، این چه معنایی دارد؟ به جای اینکه از کف بازار و کشاورزی و روستا حرف بزنیم، عدد و رقمی اعلام می‌شود که محسوس نیست.


18:10: رییسی به عنوان پنجمین نامزد پشت تریبون قرار گرفت.

سوال: برنامه شما درباره هدفمندکردن یارانه ها چیست؟

قبل از پاسخ به این سوال عرض کنم، با توجه به اینکه امروز نیمه شعبان است، دولت مهدوی دولتی است که دولتمردانش دو ویژگی دارند؛ تقوا و کارآمدی. انتظار مردم این است که این دو ویژگی را داشته باشد. توجه به مردم از ویژگی‌های دولت مهدوی است.

قبلاً یارانه داشته‌ایم ولی عده خاصی دریافت می‌کردند. در هدفمند کردن یارانه‌ها قرار شد همه از این بهره‌مند شوند. امروز این یارانه دارد توزیع می‌شود. وضعیت فقر در این دولت بیشتر شده است. باید چه کرد؟ شاید برای بعضی این عدد 45 هزار تومان قابل درک نباشد و باید افزایش پیدا کند. باید منابع افزایش پیدا کند.

بسیاری از حامل‌های انرژی گران شد و قانون هم می‌گوید یارانه‌ها را باید بین مردم توزیع کرد. اگر در قبال فقرا مسئولیت داریم باید این قضیه را دنبال کنیم. سفره مردم کوچک شده است و می‌توان این را از مردم پرسید. قانون هدفمند کردن یارانه‌ها پکیجی است که بطور کامل باید اجرا شود. آنچه در برنامه‌مان گفتیم، هم مکتوب است و هم منابع آن را پیش‌بینی کرده‌ایم


18:16- هاشمی طبا در حال بیان نظرات خود در مورد سخنان رییسی است.

جناب رئیسی فرمودند منابع دیگر.  منابع دیگر کجاست؟

ما نفری 45 هزار تومان به هر نفر دادیم همه چیز چند برابر شد

ما گفتیم 45 هزار تومان گذاشتیم در جیبتان اما با تورم چند برابر آن را از جیبتان خارج کردیم

اگر بخواهیم 250 هزار تومان یارانه ها را افزایش بدهیم و در جیب شان بگذاریم 800 هزار تومان از جیب آنها خارج می کنیم

18:18- قالیباف در حال بیان نظرات خود در مورد سخنان رییسی است.

رسیدگی به محرومین وظیفه همه ماست ولی واقعیت این است که ما باید کار تولید کنیم.

شما می‌دانید امروز کسانی که می‌خواهند تولید کار کنند، واقعا تحت فشارند.

تجار ما و سرمایه‌دارانمان همه به حاشیه رفته‌اند چون نگرانند. زیرا 4 درصدی‌ها که بدون هیچ تلاشی می‌خواهند بیشترین منفعت را از انفال عمومی ببرند، در میدان حضور دارند.


آقای رییسی! در دولت شما برنامه مشخصی برای برخورد با اینها وجود دارد یا خیر؟

18:20- میرسلیم در حال بیان نظرات خود است.

اگر تولید درست شود مردم به اندازه کافی کالا داشته باشند و قیمت‌ها پایین باشد‌، منافعش خیلی بیشتر است.

چرا می‌خواهید برای رای آوردن فقط بین مردم پول پخش کنید.

باید در این کشور به تولید خدمت شود.

فارغ از برخوردهای شب انتخاباتی درباره این مسائل صحبت کنید.

انقدر نگویید به فقرا یارانه می‌دهیم بگویید چه برنامه‌ای دارید؟

18:22- حسن روحانی در حال بیان نظرات خود است.

مهم است که مردم بدانند عده‌ای به دنبال بازگشت به چهار سال قبل هستند و خیلی روشن دارند این را می‌گویند و می‌خواهند مثل دولت قبل پول پخش کنند. آنها هم 42 هزار میلیارد تخلف کردند و مدارکش هم موجود است. می‌شود بین مردم همینجوری پول توزیع کرد ولی از سوی دیگر بهداشت و درمان و راه‌سازی و همه اینها متوقف می‌شود.

از نظر ما یارانه فعلی باید ادامه پیدا کند و نمی‌خواهیم آن را قطع کنیم، برخلاف ادعای برخی ستادها که نادرست می‌گویند.

البته این را کافی نمی‌دانیم. ما به دنبال نظام تامین اجتماعی جامع هستیم و قدم اول این است که افرادی که درآمد کمی دارند، مستمری آنها را بیش از 3 کنیم و این کار را شروع کرده‌ایم. دوم، کف درآمدی آنهایی که درآمد کمی دارند را افزایش دهیم. برنامه ما این است که اینها در سایتی نام‌نویسی کنند و حقوقی در حد حداقل زندگی به آنها پرداخت شود.

در این دولت مستمری‌ها و حداقل حقوق‌ها و درآمد بازنشستگان افزایش یافته است.


18:24- جهانگیری در حال بیان نظرات خود در مورد سخنان ابراهیم رییسی است

متاسفانه یکی از اتفاقات بد دولت قبل، کوچک شدن 35 درصدی سفره روستاییان و 25 درصدی سفره شهری‌ها شد.

الان از فقر مردم استفاده ناصحیح می‌کنند. سرزده نروید خانه فقرا عکس و فیلم بگیرید برای تبلیغات. عزت مردم را حفظ کنید.

ملت! 150 هزار تومان می‌دهند، یا حامل‌های انرژی را گران می‌کنند، یا هزینه دولت کم می‌شود با کم شدن حقوق معلم و بودجه دفاعی، یا دست می‌کنند در جیب بانک مرکزی. هر روشی باشد، 150 هزار تومان می‌دهند و یک میلیون تومان از شما می‌گیرند.

طبق برنامه ما، از این به بعد هیچ ایرانی نخواهد بود که به اندازه نیازش برای زندگی آبرومند تامین نشود
 
18:26- رییسی در حال استفاده از زمان 5 دقیقه خود است.

آقای روحانی می‌گوید درآمد مستمری‌بگیران را سه برابر کردیم. چرا از روز اول این کار را نکردید؟ چرا کار تبلیغاتی کردید؟ ما می‌گوییم چرا به زندگی فقرا بی‌توجهی کردید؟ اینها کار تبلیغاتی است. ما معتقدیم سازمان‌های حمایتی باید کاری کنند که از مردم از تحت این سازمان‌ها بیرون بیایند. طرح سلامت را اجرا کردید و با نیت خوب آغاز شد ولی آنچه امروز از جیب مردم می‌رود، با این تعرفه‌ها، با آنچه از اول می‌خواستید، یکی است؟

700 هزار میلیارد تومان نقدینگی را اضافه کردند و در مقابل، 100 هزار میلیارد به آقای نعمت‌زاده دادند. باید با مردم با صداقت حرف بزنیم. صداوسیما مناظره بگذارد، من به عنوان یک شهروند حرف‌های زیادی دارم و به عنوان نماینده قشر کارگر و زنان بی‌سرپرست و غیره حرف‌هایی دارم. من روزنامه‌هایی هم ندارم و خودم حرف خودم را می‌زنم. به من و آقای روحانی وقت بدهند، من به عنوان خودم، با آقای روحانی حرف دارم.

قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مشخص است. امروز 250 هزار میلیارد، هزینه دولت است. چرا اینقدر هزینه دولت زیاد است؟ این دولت، پرخرج است. چرا یارانه مردم را تصرف کرده‌اید؟ بدهید به مردم. آیا نسبت به بخش فقیر مسئولیت داریم یا نه؟ آن بدبختی که نان ندارد، دولت نسبت به او مسئولیت دارد یا نه؟ چه کارها که در این دو سه ماه نشد. کاش آقای روحانی در آن چهار سال هم راه می‌افتاد در استان‌ها و طرح‌ها را افتتاح می‌کرد. ما مردم را عاقل بدانیم. مردم عقل دارند و بر اساس تعقلشان رای می‌دهند. ما می‌گوییم باید به فقرا توجه کنیم. شما هم دارید این کار را می‌کنید ولی ای‌کاش از روز اول این کار را می‌کردید.

18:32- قالیباف به عنوان نامزد آخر پشت تریبون قرار گرفت.

سوال: مهم ترین اولویت های شما برای افزایش رشد اقتصادی به منظور دست یابی به سند 1404 چیست؟

 یک بحران اقتصادی روبه‌رو هستیم؛ بیکاری، رکود و گرانی. در حوزه مربوط به گرانی، می‌گویند تورم کنترل شده ولی مردم می‌دانند که گرانی وجود دارد. مثلا شکر 1500 تومان،شده 3500 تومان.

3.5 میلیون بیکار داریم و تا 7 میلیون هم وجود دارد. طبعا در چنین شرایطی وظیفه همه دولت‌هاست که تدبیر بیندیشد.

من معتقدم دولت آقای روحانی نتوانسته در این زمینه موفق عمل کند. از قضا با افزایش هزینه‌های خود دست در جیب و سفره مردم کرده‌اند.

در عملکرد دولت، افزایش قبوض را نگاه کنید. فشار یکنواختی بر قشر محروم آمد. باید به کارگاه‌های کوچک و متوسط معافیت یا تخفیف مالیاتی بدهیم. برای کسبه هم همینطور.

ما 40 درصد فرار مالیاتی داریم. در مالیات بر ثروت و ثروتمندان کمترین سهم دریافت مالیات را داریم. در جریان نقدینگی و جهت‌گیری آن هم همینطور

معتقدیم اشتغال، بیکاری را رفع می‌کند.

باید نیروهای جویای کار را شناسایی کنیم. البته با شکایت ایشان(روحانی) سایت ما را بستند. مهم نیست. باید 250 هزار تومان به افراد بیکار بدهیم


18:37- میرسلیم در حال بیان نظرات خود است.

دوازده سال است به عقب آمده‌ایم می‌خوهید چه کنید؟

اگر بخوهیم مماشات کنیم به هیچ‌جا نخواهیم رسید.

خوب شد آقای هاشمی‌طبا اشاره کردند 15 سال است شرکتی که من رئیس هیات مدیره‌اش هستم تکلیفش مشخص نمی‌شود آقای جهانگیری رسیدگی نمی‌کنند و این موضوع را به معاونش سپرده است.

اگر اصل 44 را پیاده کنیم انقلابی می‌شود.

دولت اصلا نفهمید با اقتصاد مقاومتی و اصل 44 چه کار کند.

تا فساد اداری اصلاح نشود به جایی نخواهیم رسید.

18:39- روحانی در حال بیان نظرات خود در مورد قالیباف است.

سوال من از آقای قالیباف این است که ایشان درباره رشد اعلام کردند درآمد ملی کشور را 2.5 برابر می‌کنند و معنی این، رشد 26 درصدی است و چنین چیزی را در کل دنیا سراغ نداریم. ایشان می‌گویند پتروشیمی راه می‌اندازیم و چند صد هزار شغل ایجاد می‌کنیم. امروز 54 میلیون تن پتروشیمی تولید می‌کنیم و حدود 9 میلیون تن در این دولت اضافه شد ولی کجاست این شغلی که ادعا می‌کنید؟ شغل مستقیم و غیرمستقیم پتروشیمی در دنیا 16 هزار نفر و در ایران 20 تا 30 هزار نفر است.

رشد اقتصادی از طریق بهره‌وری و اشتغال و سرمایه فیزیکی ایجاد می‌شود. برای اینها چه برنامه‌ای دارید؟ در این دولت برای اولین‌بار به رشد بیش از 8 درصد رسیدیم و می‌توانیم این راه را در دولت بعد ادامه دهیم؛ با رشد اقتصادی و کاهش تورم.

18:41- جهانگیری در حال بیان نظرات خود است.

کاندیداهای موجود آیا در سیاست خارجی واردند؟ آیا اطرافیان شما اهل دیپلماسی هستند؟ آیا اطرافیان شما قادر به جذب سرمایه خارجی هستند؟

باید 770 هزار میلیارد تومان جذب شود. آقای قالیباف! با اطرافیانتان می‌توانید؟ شما تهران را گران اداره کردید. کارها را به نهادهای نظامی واگذار کردید.

ما هر چه واگذار کردیم به بخش خصوصی دادیم.

فقط از یک نهاد می‌خواستیم شرکتی را پس بگیریم زورمان نرسید.


18:43- رییسی در حال بیان نظرات خود است.

رشد اقتصادی، 7 درصد است ولی حقیقت این است که 6 درصدش مربوط به نفت است و بنابراین رشد بین 1 تا 1.5 درصد قابل قبول است.

129 شرکت آماده کار در اصل 44 بودند که این روند به شدت کاهش یافت. اگر خصولتی‌ها گرفته‌اند، شما باید جلوی آن را می‌گرفتید آقای روحانی چون شما دولت هستید. رکود در کشور ما رکورد زده است. بارها گفته‌اید رکود رفع شده است.

 آیا مردم هم همین را می‌فهند؟ با دیپلماسی عزتمندانه تمام این مسائل قابل حل است و اول، با کشورهای همسایه. باید پیشرانه‌های اقتصاد و تولید را فعال کنیم. مبارزه بی‌امان با قاچاق و فساد و کنترل واردات می‌تواند زمینه اشتغال را فراهم کند.


18:46- هاشمی طبا در حال بیان نظرات خود است. این در حالی است که مجری برنامه فراموش کرده بود او سخن نگفته است.

برنامه1404 اهدافش بسیار بالاست اما واقعیت این است که ما به حرف اقتصاد دانان که راه‌حل علمی می‌دهند گوش نمی‌دهیم.

در زمانی که تحریم شدیم و باید کمربندمان را محکم‌تر می‌بستیم از همان تحریم‌کنندگان کالا خریدیم.

توسعه‌، تولید و پیشرفت غیر از تمرکز و سرمایه راه دیگری ندارد.

با رنگ روغن زدن به جامعه و یا سیاه‌نمایی توسعه ایجاد نمی‌شود.

داریم بدترین سیاه‌نمایی‌ها را در کشور انجام می‌دهیم.

اگر می‌خواهیم توسعه پیدا کنیم باید از هرچیزی بگذریم و در راه توسعه بگذاریم.

با شعار راحت‌طلبی به اهداف 1404 نمی رسیم.

18:48- قالیباف در حال استفاده از زمان 5 دقیقه ای خود است.

وعده‌هایی که دادم، از جنس عدد و رقم است. بنده مدیر اجرایی بوده‌ام و سابقه دارم.

آقای جهانگیری می‌دانند، مترو را اجرا کردیم.

سابقه من هیچوقت خلف وعده نبوده است. مطمئن باشید 5 میلیون شغل را ایجاد خواهیم کرد.

1.2 میلیون در مناطق محروم و روستایی با صنایع کوچک و تاکید بر کشاورزی و صنایع تبدیلی و مزیت‌های جغرافیایی ایجاد خواهیم کرد.


18:55- پایان بخش اول مناظره. بخش دوم مناظره بعد از 15 دقیقه استراحت آغاز خواهد شد.

آغاز بخش دوم مناظره. نشان دادن زمان استفاده شده توسط نامزدها

19:23- قالیباف به عنوان اولین نفر به سوال مجری برنامه در قسمت دوم مناظره پاسخ می‌دهد.

اجازه می‌خواهم، چون قول داده بودم به مردم، گفتم خوب است نامزدها اموال خود را به اطلاع مردم برسانیم. اعلام می‌کنم کل دارایی خودم و بستگانم را در کانال تلگرامی خود گذاشته‌ام.

ما سند چشم‌انداز و برنامه ششم را برای کشاورزی دنبال می‌کنیم. در روستاها با تاکید بر کشاورزی، صنایع کوچک و صنایع خانگی انجام می‌دهیم.

تا زمانی که با فساد و رانت مبارزه نشود، موفق به رسیدن به نقطه خودکفایی و صادرات نخواهیم شد.


19:26- رییسی به عنوان نامزد دوم پاسخ گوی سوال مجری برنامه است. سوال: برنامه موثر شما برای مقابله با فساد اداری به ویژه فساد سازمان یافته چیست؟
امنیت یک کشور در گرو مبارزه با فساد است.

-ساختارهای فسادزا باید اصلاح شود.

-فساد در کشور فراجناحی شده است.

-زیبنده نظام اداری ما نیست که هر روز یک فساد بروز کند. دوم، انتخاب افراد صالح در دستگاه‌ها است.

 -مهم نیست این فساد زیر عمامه من یا عمامه آقای روحانی باشد یا زیر کت آقای جهانگیری یا قالیباف.

-اینکه به آقای روحانی اعلام کنند نزدیک‌ترین فرد به شما بصورت میلیونی دارد فساد می‌کند ولی ترتیب اثر داده نشود، اینجوری نظام اداری اصلاح نمی‌شود.

-در دولت بعد عزم جدی داریم که اجازه ندهیم فساد در هیچ‌جا رخنه کند.

-آسیب‌زدایی مهم است و اگر کسی فاسد است باید گوشش را بگیرند و بیرون بیاندازند.

فساد اگر زیر عمامه من باشد یا عمامه آقای روحانی یا زیر کت آقای جهانگیری،‌باید حساسیت باشد

19:28- هاشمی طبا به عنوان نامزد بعدی پاسخ گوی سوال مجری برنامه است. سوال: چه برنامه ای برای اصلاح نظام مالیاتی دارید؟

من مخالف اعلام لیست اموال هستم، ربطی ندارد که کسی پولدار است یا بی پول. ممکن است کسی فقیر باشد،‌اما کیسه بدوزد. اما پیشنهاد می کنم نامزدها منابع مالی ستادهای انتخاباتی شان را اعلام کنند


19:31- روحانی پاسخ گوی سوال مجری است.

به نکته برادرم رئیسی پاسخ بدهم، اگرچه نمی خواستم بگویم

- می گویند چرا در ماه های اخیر برای افتتاح به استان ها می روید، شما از افتتاح ناراحتید؟ می گویید چرا قانون را در ابتدای سال 96 اجرا کردید، ما موظف به اجرای آن هستیم، ظاهرا شما با قانون آشنا نیستید

-شما قاضی هستید اما به مردم تهمت می زنید، هر کسی هر تخلفی کرده باید با او برخورد شود

شما کارهای انتخاباتی می کنید، اگر با فساد مخالف هستید با پرونده 12 هزار ملیاردی که یک ور آن یک قاضی بود، یک ور آن فرد فاسدی که در جایی که شما مدیریت می کنید حضور داشت و فرد دیگر یک فرد در دولت که الان در ستاد شما حضور دارد، چرا با آن برخورد نکردید؟

19:34- جهانگیری در حال پاسخ به سال مجری است.

آقای قالیباف! برادر عزیز! گویی برای تخریب آمدید ولی به شما اطلاعات غلط می‌دهند. هر چیز جز خانه‌ای که دارم، مال آقای قالیباف. آقای قالیباف! ادب و اخلاق و صداقت چیز خوبی است.

-امروز با افتخار عرض می‌کنم، زندگی من از این کاغذ سفیدتر است. خیریه هم درست نکردم که در پوشش آن اموال بدهم به کسی

-آقای قالیباف! مردم از شعار گوششان پر است. برنامه باید بدهید.

-19:37- میرسلیم به سوال مجری برنامه پاسخ داد.

باید همکاری بین صنعت و دانشگاه برقرار کنیم.

ما هسته فناوری را با استفاده از دانشجویان جوان در دانشگاه ایجاد کردیم

-دولت باید از صنعت و دانشگاه پشتیبانی می کرد اما دولت یازدهم این فرصت را سوزاند

-جوانان ما تمایل  پیدا کردند به خارج از کشور بروند و با کشورهای رقیب کار کنند.


آغاز بخش سوم؛ نامزدها در این بخش برنامه های خود را جمع بندی می کنند

19:41- هاشمی طبا به مدت سه دقیقه و چهل و نه ثانیه از برنامه های خود دفاع می کند.

دوست‌ داشتم امروز نوه شش ساله‌ام را با خودم بیاورم تا عینا نشان دهم باید برای آنها کار کنیم.

سیاست مدار باید مردم را دوست داشته باشد که بتواند برای آنها  کار کند.

ما برای چهار رای نباید کاری کنیم که خودمان را به عنوان یک فرد دوست داشتنی به مردم نشان دهیم.

وعده‌هایی که برخی از کاندیداها می‌دهند عملی نیست.

از کاندیدایی پرسیده می‌شود چرا نمی‌گویید منابع یارانه را از کجا می‌آورید؟ فقط پاسخ می‌دهد آماده است.

بنده گفتم به جای پخش یارانه برای همه باید به معلولان‌، فقیران‌، مستضعفان‌ و... یارانه داد.

19:45- قالیباف به مدت سه دقیقه و 29 ثانیه از برنامه های خود دفاع می کند.
دوست داشتم در پایان مطلبی را بگویم ولی به هر حال در روز عید این شرایط پیش آمد که مجبورم پاسخ بدهم به آقای جهانگیری و آقای روحانی تا حق مردم ضایع نشود.

مشکل اساسی عدم رشد اقتصادی کشور، فرصت‌های نابرابر است. آقای روحانی! می‌فرمایید برخورد کنید. اولین برخورد را خودتان انجام دهید.

می‌دانید که بستگان شما در حوزه‌های مالی چه می‌کنند. برخورد نمی‌کنید چون خودتان هم از این رانت استفاده کرده‌اید. وقتی زمین می‌گیرید 800 متر به متری 3 هزار تومان، قطعا شجاعت برخورد با متخلف را ندارید.

آقای جهانگیری! به مردم بگویید که 385 متر زمین را در دهه 80 متری 140 هزار تومان گرفتید. چرا به مردم بدبخت نمی‌دهید؟ آن هم نقد و قسط. اگر حق مردم نبود اینگونه نمی‌گفتم.

هر چه می‌گوییم، می‌گویید نداریم و نمی‌شود. اسناد املاک را هم آورده‌ام. به این دلیل است که می‌گویید «نمی‌شود».

چرا مردم ما باید در این سرزمین فقیرانه زندگی کنند؟ چون فساد وجود دارد. هر چه بگنند نمکش می‌زنند، وای به روزی که بگندد نمک.

ما بر این باوریم که همه ما دلسوز این مردم هستیم.

19:50- میرسلیم در حال دفاع از برنامه های خود است.

من شخصا ادعای معجزه برای رفع مشکلات را ندارم مگر با لطف خدا و یاری شما.

مهم‌ترین مساله امروز کشور ما فساد است به ویژه فساد در دستگاه‌های اجرایی .

مبارزه قاطع با فساد و دستگاه‌های اجرایی خواسته شما و مقام معظم رهبری است که جزء با انتخاب افرادی که پاکدست باشد میسر نخواهد شد.

دولت من دولت دولتمردان کاسب نخواهد بود.

دولت یازدهم با ایجاد رکود‌، تورم را کاهش داده است که عین بی‌هنری است

ما برنامه فوری برای توسعه کشاورزی داریم.

توجه به روستاییان و عشایر از اولویت‌های برنامه ماست.

19:54- حسن روحانی به عنوان نامزد بعدی به مدت 4 دقیقه 40 ثانیه از برنامه های خود است.

برخی نکات را مایل نیستم مطرح کنم ولی مجبورم به مردم شریف ایران توضیح بدهم.

اگر پرونده سال 84 آقای قالیباف که دست من بود و نگذاشتم منتشر شود و گفتنم نباید دم انتخابات منتشر شود، اگر آن مردانگی را نمی‌کردم امروز اینطور حرف نمی‌زدید.

برخی نکات را مایل نیستم مطرح کنم ولی مجبورم به مردم شریف ایران توضیح بدهم.

شما نمی‌خواهد راجع به اموال و املاک مردم صحبت کنید. شما بهتر است باید درباره زمین‌های طرقبه هم توضیحاتی می‌دادید. ما که اموالمان را اعلام کردیم و شما هم باید طبق قانون به قوه قضائیه اعلام می‌کردید. این کار را نکردید و امروز اینجا ریاکاری می‌کنید.

اگر هر زمانی یک خانه بیشتر داشتم، آن هم مال شما. خودتان می‌دانید آن زمین سال 68 درعوض چه چیزی بوده و حالا دارید جوردیگری وانمود می‌کنید

19:59- جهانگیری در حال دفاع از برنامه های خود است.

ملت ایران! از شما می‌خواهم حتما در انتخابات شرکت کنید. به سوابق کاندیداها نگاه کنید.

منطقه ما منطقه حساسی است. جنگ‌طلب‌ها در جای جای دنیا سر کار آمده‌اند. باید مواظب ایران باشیم. نگذاریم سفره مردم دوباره کوچک شود

مردم شریف ایران! به صحنه بیایید. یک لحظه رای می‌دهید و آینده ایران را رقم می‌زنید

آقای قالیباف! سومین باری است که کاندیدا می‌شوید. مردم از اداره تهران راضی نبوده‌اند.

20:03- رییسی در حال جمع بندی برنامه‌های خود است.
در ارتباط با منابع، بدانید که همه منابع بررسی شده و کارشناسی شده است.

اگر جلوی فرار مالیاتی گرفته شود، اگر از قاچاق افراد رفیق و آشنای دولتمردان جلوگیری شود، از دست‌اندازی افراد خاص به منابع جلوگیری شود، قطعا می‌توان برای دهک‌های پایین وضعیت بهتری ایجاد کرد.

آقای روحانی! من سخن بی‌مورد نمی‌گویم. معاون اول قوه قضاییه و دادستان کل کشور صحبت کردند و مدارک ارائه دادند. من جای شما بودم مساعدت می‌کردم برای برخورد.

من کمتر از شما آقایان البته غیر از برجام، ارتباطات کمی نداشتم با کشورهای مختلف. ورودم نسبت به مسائل سیاست خارجی، قطعا اطلاعاتم کمتر از شما نیست.

در مورد آزادی‌های سیاسی و مدنی که مردم را می‌ترسانید، وظیفه دولت است که تضمین کند. زبان را برای کردها، خدا آزاد کرد. مگر شما آزاد کردید؟20:07- پایان آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری/
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
روح الله
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
0
1
آقای روحانی روی موارد زیر بیشتر باید مانور می داد
1- حضور رئیسی در قوه قضائیه بویژه دوه احمدی نژاد وفساد های کلان آن دوره
2-ریاست دادگاه ویژه روحانیت از سوی رئیسی و برخورد با مخالفان سیاسی
3- معرفی شفاف بنگاهها وارگان های خصولتی که گفت امنیتی ونظامی بودند
4- هزینه تبلیغات نامزد ها و مصرف بیت المالها برای ستادهایشان
5- .....
محمد
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
0
0
زهی خیال باطل
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
0
0
آقاي قاليباف اين ليست دارايي كه خودت اعلام كردي جزو مرفحين هستيد آخه يك باب مغازه در بازار خيام مشهد مي دوني يعني چي به بقيه اش كاري نداريم يعني جنابعاي بازاري هستي ويك بازاري كه در نزديكي حرم مطهر مغازه دار حساب بانكيش خيلي بيشتر
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه