کد خبر: ۲۱۸۳۵۸
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
عبدالله ناصری در گفت وگو با خرداد:

واقعیت انصراف قالیباف چیزی نبود که در بیانیه اش گفت/ تمام برنامه های اصولگرایان بهم ریخته است

علیرغم آنکه بخش هایی از ارکان حاکمیت با امدن رئیسی به انتخابات موافق نبودند اما فرصتی حاصل شد تا مسائل مختلفی علیه دولت مطرح شود و این مسیر را برای انتخابات مجلس و 1400 برای اصولگرایان آماده تر می کند. اصولگرایان تا الان نسبت به آرای خاکستری بی تفاوت بودند یا به عبارتی تصور می کردند در روند انتخابات اهمیتی ندارد اما اکنون دیدند که موجی به پا شده که تمام موارد به نفع روحانی ارزیابی می شود، بنابراین دست به تغییر زده اند.
سرویس سیاسی خرداد/ پریا مهرآبادی: «آرای قالیباف به شدت ریزش کرده بود و حتی در چند روز اخیر رئیسی در نظرسنجی ها از او پیشی گرفته بود. به این معنا که در این روزها اصولگرایان رئیسی را رقیب اصلی روحانی در این جریان سیاسی می دانند و به همین خاطر مقدمات انصراف قالیباف را فراهم کردند.» این نکته را عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح طلب به خبرنگار خرداد می گوید و در ادامه تاکید و تصریح دارد که به اعتقاد او چنین شرایطی اصولگرایان را بسیار آشفته کرده و آن ها دچار سردرگمی شده اند  و درست است که خیلی تلاش می شود تا انتخابات دو مرحله ای شود اما به نظر من کار در همان مرحله اول با پیروزی حسن روحانی تمام می شود. در ادامه گفت و گوی خرداد نیوز با این فعال سیاسی اصلاح طلب را می خوانید.

محمدباقر قالیباف به نفع ابراهیم رئیسی کناره گیری کرد آنهم درست ساعاتی پس از آنکه جبهه پیروان پس از چند تشکل اصلی دیگر جریان اصولگرا، از او حمایت کرده اند، پس از این روند انتخاباتی اصولگرایان را چطور ارزیابی می کنید؟

بله، قالیباف در بیانیه ای که منتشر کرد، اعلام کرده که به نفع ابراهیم رئیسی از ادامه رقابت های انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری انصراف داده است. او مهم ترین دلیل چنین کاری را تبعیت خود از دستور جمعی اصولگرایان و حامیان خود اعلام کرده است اما واقعیت چیز دیگری است.
چه واقعیتی؟

ببینید آرای قالیباف به شدت ریزش کرده بود و حتی در چند روز اخیر رئیسی در نظرسنجی ها از او پیشی گرفته بود. به این معنا که در این روزها اصولگرایان رئیسی را رقیب اصلی روحانی در این جریان سیاسی می دانند و به هیمن خاطر مقدمات انصراف قالیباف را فراهم کردند. البته ناگفته نماد چنین شرایطی اصولگرایان را بسیار آشفته کرده و آن ها را دچار سردرگمی کرده است.
چرا ؟

به این دلیل که برنامه ریزی های آن ها تا این لحظه چیز دیگری بوده اما به یکباره به دلیل نتایج نظرسنجی ها مجبور شدند برخلاف برنامه ها عمل کنند. یعنی یک سری اتفاقات خارج از پیش بینی های اولیه اصولگرایان باعث شد تا آن ها امروز دچار سردرگمی شوند. از ابتدا این جریان سیاسی محمدباقر قالیباف را کاندیدای اصلی اصولگرایان مقابل حسن روحانی می دانستند اما پس از این که خصوصاً چند نظرسنجی آخر رئیسی را جلوتر از شهردار تهران نشان دادند، آن ها در پی انصراف قالیباف برآمدند. در این چند روز اخیر هم منتظر قالیباف بودند تا انصراف دهد.

جمنا چطور؟ آیا پشت رئیسی قرار می گیرد؟
جمنا که از ابتدا رئیسی را با حمایت خود وارد میدان رقابت های انتخاباتی کرد.

بله این حمایت درجایی است که جمنا در جدیدترین اخبار اعلام کرده تا پایان نظرسنجی ها نظر نهایی خود را اعلام نمی کند.

هرچند این جمعیت هم اکنون دچار تشتت شده  اما فعلاً که نظرسنجی ها مطابق خواسته آن پیش رفته است.

انصراف قالیباف و حمایت از رئیسی ناشی از یک گفتمان درونی است یا برای به مرحله دوم کشانیدن انتخابات است؟

درست است که خیلی تلاش می شود تا انتخابات دو مرحله ای شود اما به نظر من کار در همان مرحله اول با پیروزی حسن روحانی تمام می شود. ببینید، علیرغم آنکه بخش هایی از ارکان حاکمیت با امدن رئیسی به انتخابات موافق نبودند اما فرصتی حاصل شد تا مسائل مختلفی علیه دولت مطرح شود و این مسیر را برای انتخابات مجلس و 1400 برای اصولگرایان آماده تر می کند. اصولگرایان تا الان نسبت به آرای خاکستری بی تفاوت بودند یا به عبارتی تصور می کردند در روند انتخابات اهمیتی ندارد اما اکنون دیدند که موجی به پا شده که تمام موارد به نفع روحانی ارزیابی می شود، بنابراین دست به تغییر زده اند.


غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۶
4
4
اخر هفته .....................
روووووووووووووووووووووووووو
ووووووووووووووووووووووووو
حاااااااااااااااانی رفته.
بای بایییییییییییییی حسن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۷
1
1
واقعيت را بگوييد فرصت برايتان كم است .
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه