کد خبر: ۲۱۸۴۹۲
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵
سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در گفت و گو با خرداد:

مدعیان طرفداری از مظلومان و محرومان درست برعکس آن عمل کرده اند/ وضعیت ستاد انتخاباتی روحانی گویای بسیاری از حقایق است

اسلامی که انقلاب اسلامی برای آن ایجاد شد کاملاً منطبق با عطوفت، همراهی کردن با مردم، زندگی در صلح و صفا و حفظ حرمت همه ادیان و مذاهب است. بنابراین رویکرد کسانی که با تهمت زدن و دستاویز قرار دادن دین در پی بدنام کردن رقیب و شرکت در رقابت های سیاسی- اجتماعی هستند، در دین هیچ توجیهی ندارد.
سرویس سیاسی خرداد/ پریا مهرآبادی: سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در گفت وگو با خبرنگار خرداد می گوید واقعیتی که از زمان انقلاب اسلامی به این طرف دیده می شود؛ این است که عده ای همواره ارزش های دینی، انقلابی و باورهای فرهنگی مردم را وسیله ای برای ارتقای موقعیت خود و ابزاری برای شهرت طلبی خود قرار داده اند. به شکلی که این افراد همواره خود را مدافعین و جهادگران معرفی کرده اند اما با مشاهده واقعیت ها درمی یابیم که اتفاقاً آن ها با ارزش های اصیل و قرائت شایسته از اسلام که مردم برای آن جهاد کرده اند، فاصله زیادی دارند. در ادامه گفت و گوی اسماعیل شجاعی با خرداد نیوز را می خوانید.

 
تخریب دولت از این منظر که به عنوان مثال در شهرهای کوچک و روستاها خیلی مانور داده شده که دولت در قالب طرح 2030 لاابالی گری و مفاسد را در مدارس تدریس می کند و .... آن هم در ایام انتخابات چه تأثیری دارد؟


برخوردهای نادرست این گروه با جوانان، زنان و دانشجویان، تقسیم جامعه به خودی و ناخودی و خود را صاحب دین دانستند، همان روالی است که این سال ها از این گروه دیده شده است. این افراد هر کجا می روند خود را تنها مدافع انقلاب می دانند و به دیگران انگ ضد انقلابی می زنند. در موارد متعددی دیده شده که حسن روحانی و دولتمردان بی دین تلقی شده اند و اعلام شده؛ فرهنگی که این دولت آن را پیش می برد، لاابالی گری است. چنین قرائتی کجا با اسلام رحمانیت و عطوفت دینی هم سو است و همخوانی دارد!؟  اسلامی که انقلاب اسلامی برای آن ایجاد شد کاملاً منطبق با عطوفت، همراهی کردن با مردم، زندگی در صلح و صفا و حفظ حرمت همه ادیان و مذاهب است. بنابراین رویکرد کسانی که با تهمت زدن و دستاویز قرار دادن دین در پی بدنام کردن رقیب و شرکت در رقابت های سیاسی- اجتماعی هستند، در دین هیچ توجیهی ندارد.

آن چه در مناظرات و یا تبلیغات رسانه ای مبنی بر اشرافی گری و فساد اقتصادی دولت مردان مطرح می شد، بر چه اساسی اعلام می شود؟
مطمئن باشید اگر این گروه کوچکترین موضوعی را در اختیار داشتن تا با تمسک به آن با توسل به حربه دفاع از ارزش ها رقیبان خود را به بهانه فساد مالی از میدان به در کنند، اعلام می کردند. جالب آن جایی است که رئیس جمهوری در مناظرات مقابل تهمت های مالی که به او روا می شد، به صراحت اعلام کرد اگر غیر از یک خانه مال دیگری داشته باشم برای شما ! وضعیت ستادهای انتخاباتی حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری وقت گویای این است که هیچ امکاناتی در اختیار آن ها نیست.
هجمه هایی را که وضعیت اقتصادی دولت مطرح می شود چطور ارزیابی می کنید؟

هجمه های زیادی نسبت به وضعیت اقتصادی دولت تدبیر و امید وجود دارد. در حالیکه گفتنی است هنگامی که روحانی دولت را تحویل گرفت، مشکلات متعددی برای آن بر زمین باقی مانده بود. دولت نهم و دهم  علیرغم این که مدعی دفاع از مظلومان و محرومان بود، عملکردی را از خود ارائه داد که کاملاً به ضرر این قشر بود. دولت گذشته نشان داد که جز حرف های تخیل مابانه از اقتصاد چیزی نمی داند. همچنین طرفداران رویکردهای آن دولت که امروز شعارها و وعده های انتخاباتی متعددی مبنی بر افزایش تولیدات پتروشیمی و ایجاد 6 میلیون شغل را سر می دهند، نشان می دهند که یا از داشتن یک مشاور اقتصادی ساده محروم بوده و یا قدرت تجزیه و تحلیل مسائل اقتصادی را دارا نیستند.
برای ارزیابی عملکرد اقتصادی دولت ها کافی است تا مقایسه ای ساده میان وضعیت نرخ سکه بهار آزادی با حداقل دستمزد کارگران صورت پذیرد تا به شاخصی منطقی برای چگونگی عملکرد اقتصادی دولت ها دست پیدا کنیم. در زمان دولت سازندگی  قیمت سکه بهار آزادی 12 هزارتومان و دستمزد کارگزان هم 2800 تومان بود. در سال 76 زمانی که مرحوم هاشمی دولت را تحویل داد، قیمت سکه 70 هزارتومان و دستمزد کارگزان هم 50 هزارتومان بود. زمانی که رئیس دولت اصلاحات در سال 84 دولت را تحویل داد، قیمت سکه بهار آزادی 90 هزار تومان و دستمزد کارگران هم 105 هزار تومان بود. این به آن معناست که نرخ رشد اقتصادی در آن سال ها افزایش مطلوبی داشته  و با وجود آن که قیمت نفت کاهش پیدا کرده بود، اما وضعیت اقتصادی کاملاً متناسب اوضاع طبقات پایین جامعه بود. رئیس دولت نهم و دهم که با شعار حمایت از محرومان آغاز به کار کرد، زمانی که سال 92 دولت را تحویل داد، قیمت سکه به یک میلیون و 250 هزار تومان افزایش پیدا کرده بود و دستمزد کارگزان هم 370 هزار تومان بود. در زمان دولت اصلاحات کارگر با یک ماه کار می توانست علاوه بر خرید سکه 15 هزار تومان از حقوق خود را پس انداز کند، اما در با عملکرد دولت مهرورزی یک کارگر باید 4 ماه کار می کرد تا بتواند یک سکه تهیه کند. اکنون در زمانی که دولت تدبیر و امید زمام امور را در دست گرفته است، حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 50 هزار توان در نظر گرفته شده است و قیمت سکه هم چیزی در حدود یک میلیون و 200 هزار تومان است. این  به آن معناست که فاصله زیادی که میان حداقل حقوق و قیمت سکه در دولت نهم و دهم وجود داشته با عملکرد اقتصادی دولت تدبیر و امید کاهش پیدا کرده است. به علاوه آن که هنوز بسیاری از آثار منفی عملکرد آن دولت در دست ترمیم است. در خصوص وضعیت اشتغال نیز گفتنی است که در حدود 8 سال تنها 542 هزار و 308 نفر به جمعیت شاغلان کشور افزوده شد، اما دولت روحانی به طور متوسط چیزی حدود 500 هزار شغل را در سال ایجاد کرده است که تعداد 22 میلیون و پانصد هزار نفر شاغل مؤید آن است. بنابراین باید برای کسانی که امروز با دروغ گویی، تهمت زدن و تخریب کردن به دنبال فرار از واقعیت ها هستند، اظهار تأسف کرد؛ افرادی امروز با شعارها و کلمات نامناسب به دنبال فریب جامعه هستند.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه