کد خبر: ۲۱۸۵۰۲
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹

هزینه های سنگین تر رئیسی نسبت به احمدی نژاد!

سرویس سیاسی خرداد/ امین داودی نیا:  ابراهیم رئیسی نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که مورد حمایت قاطبه اصولگرایان قرار دارد و بسیاری از کلیدی ترین اعضای ستاد وی از زمره مهم ترین یاران احمدی نژاد بوده اند، روز گذشته در همایش حامیان انتخاباتی گفت که نه گذشته را قبول داریم نه وضعیت موجود را تحمل می کنیم و به دنبال تغییر هستیم!

به گزارش خرداد؛ حال اینکه چگونه می توان گذشته را قبول نداشت با توجه به بکارگیری مهم ترین چهره هایی که آن وضعیت را رقم زدند، یا بر گذشته خط نفی کشید در حالیکه همان تفکرات گذشته حامی جدی و پر و پا قرص رئیسی هستند از آن معادلاتی است که البته باید خود ایشان و دوستان شان پاسخگو باشند امما در این میان یک نکته جالب در سخنرانی امروز رئیسی وجود داشت که اشاره به آن خالی از لطف نیست و نشان می دهد که تغییر مد نظر رئیسی از چه جنسی است.

در فضای پیشا نام نویسی انتخابات، دلواپسان منتقد دولت انصراف جلیلی را ستوده و عنوان کردند که او با این انصراف فرصت دوگانه سازی مجدد از روحانی و مانور وی در خصوص برجام را از او سلب کرد! مضاف بر آن حجت الاسلام رئیسی کم ترین اظهار نظر ممکن را در خصوص عرصه سیاست خارجی داشته و تنها به این نکته بسنده کرده بود که برجام را با همه معایب آن قبول دارد و طرف مقابل و ما باید به تعهدات مان عمل کنیم.

با توجه به این اوصاف سئوال بسیار مهم برای همگان آنست که رئیسی در مواجهه با جهان پیرامونی کدامین استراتژی مشخص را داشته و به خصوص با توجه به تهدیدات رو به تزاید دشمنان منطقه ای و هئت حاکمه تندروی آمریکا برای مهار آن چه برنامه هایی دارد.

او امروز در بخشی ازسخنرانی خود گفته است:« جهان فقط 4 کشور نیست، باید با 180 کشور ارتباط داشت، ایران در آمریکای لاتین سرمایه‌گذاری کرده است و هم جایگاه سیاسی و اقتصادی دارد و باید موردتوجه قرار گیرد.»


این سخنان قرابت و همسانی عجیب و نعل به نعلی با اظهارات محمود احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری دارد، اویی که بارها و بارها در اوج تحریم های کمر شکن و تهدیدات و تحدیدات مضاعف دشمنان و به انزوا بری ایران دقیقا به چنین نکته ای اشاره کرده و تاکید می کرد که دنیا فقط قدرت های شورای امنیت و کشورهای اروپایی و آمریکا نیستند و دنیا شامل بر کشورهای پر تعداد دیگری است و .... اما همان چند کشور معدود بی سابقه ترین تحریم ها را اجرا و کشورهای زیر پونزی نیزبه تدریج به حلقه تحریم های ایران پیوستند و کشور ما به انزوای بی سابقه ای در عرصه جهانی ربرو شد.

 اویی که در همین آمریکایی لاتین تنها دوست ناب و شریک جان خود را داشت و اکنون ونزوئلای نازنین رفیق چاوز مشخص است  که با چه وضعیتی دست به گریبان است.

سخنان امروز رئیسی نشان داد که او بر همان مدار گام برخواهد داشت اما بی گمان هزینه های رفتار رئیسی در عرصه سیاست خارجی بسیار بیش تر از احمدی نژاد خواهد بود.

چرا که در آن برهه زیر ساخت های مستحکم باقیمانده از دوران اصلاحات کمک حال کشور بود اما اکنون تازه ماشین ساقط شده بر ته دره احمدی نزاد از چاله ژرف بیرون آمده، اکنون دشمنانی چون ترامپ بر مسند امور هستند و از طرف دیگر ماجراجویی این بار با توجه به توافقات قبلی با واکنش های بی گمان تندتری روبرو خواهد شد. 

  

پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه