کد خبر: ۲۱۸۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۵

5 نکته مهم در آخرین لحظات اخذ رای

سرویس سیاسی خرداد: صف های طولانی و مشارکت خیر کننده و حتی بسیار فراتر از انتظار بارزترین نمود انتخابات ریاست جمهوری 96 و پنجمین دوره شوراهای شهر بوده است.

به گزارش خرداد؛ انتخابات این دوره هنوز پایان نپذیرفته و دقایق پایانی آن در حال سپری شدن است اما هنوز صف های بلند و طولانی مردم در بسیاری از شهرها و به خصوص تهران در مقابل شعب اخذ رای گزارش می شود.

در این میان بی گمان سخت و طاقت فرساست چند ساعت ایستادن در صف آرا و اعطای رای اما نکته آنست که این صبر و ممارست آخرین گام از منظومه بلوغ و شعور ملت موقعیت شناسی است که نشان داده اند به شکل وصف ناشدنی آگاه و در صحنه هستند و نباید خدشه ای بر عزم و اراده جدی مردم ایجاد شود.

نکته مهم و ضروری که در این مقال لازم به ذکر است، آنست که طولانی شدن فرایند رای گیری به دلیل آنست که این بار دو انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر همزمان شده و در شهری همانند تهران که لیست شوراها 21 نفر را دارد، فرآیند ثبت رای طولانی مدت است و این اردحام و روند تاخیر در رای گیری یک اتفاق طبیعی و متعارف است.

نکته البته آنجاست که مسئولان برگزاری اجرای انتخابات باید پیش بینی این سیل از حضور مردمی را کرده و برای تسهیل در فرآیند انتخابات فکری می کردند که البته در فواصل بعدی باید چنین تمهیداتی اندیشیده شود

اما در این آخرین دقایق پایانی و برای رفع نگرانی شهروندان باید گفت که

 اول- انتخابات تا ساعت 24 بیش تر به لحاظ قانونی قابل تمدید نیست
دوم- مسئولین شعب موظف هستند پس از پایان ساعت رسمی اخذ رای از همه حاضرین در صندوق ها رای آنها را اخذ نمایند ( حتی اگر ساعت ها به درازا بیانجامد) پس جای نگرانی برای شهروندان نیست.

سوم- در این دقایق پایانی بسیار ضروری و مهم است که مردم به جای حضور در صندوق های شلوغ به شعب خلوت تر رفته تا هم خود آسان رای دهند وهم خدای ناکرده از حضور در انتخابات باز نمانند.

چهارم شهروندانی که شعب خلوت و محلی خود را می شناسند به هر طریق ممکن اطلاع رسانی کرده تا مردم از صندوق های شلوغ به این شعب بروند.

پنجم مسئولان محترم شعب اخذ رای که می بایست تا آخرین نفر حاضر در شعب را اخذ رای نمایندو ساعت هاست که بی شائبه تلاش نموده اند و در این آخرین گام ها و ساعت زحمت کشیده و به هر نحو ممکن تمهیداتی در نظر بگیرند که تا حداکثر ظرفیت ممکن مردم بتوانند در محل شعب حضور یافته و از آنان پس از ساعت 24 اخذ رای شود تامشارکت حداکثری رقم خورده به بهترین وجه ممکن به انجام رسیده وپایان یابد.


پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه