کد خبر: ۲۲۹۱۷۳
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲
داریوش قنبری در گفت و گو با خرداد:

سهم طلبی اصولگرایان از روحانی سهم خواهی نیست؟!/حضور اصلاح طلبان در کابینه ضریب اختیارات دولت را بالا می برد/رئیس جمهوری می داند چه کسانی به دنبال سنگ اندازی اند

اصولگرایان درصددند که با فضاسازی علیه اصلاحات و شایعات سهم خواهی این جریان، دولت را نسبت به عقبه فکری و حمایتی خود جدا کند. در گذشته هم مخالفان جریان اصلاحات تلاش کردند تا دولت را از حامیان خود دلسرد کند اما به نتیجه نرسیدند.

گروه سیاسی خرداد- ساناز قاسمی: شایعات سهم خواهی اصلاحات نسبت به دولت روز به روز از سوی اصولگرایان حتی برخی از اعضای کابینه یازدهم در رسانه ها شدت می گیرد در حالیکه اصولگرایان همواره با هدف کمک به رئیس جمهور و خیرخواهی نسبت به اهداف دولت یازدهم و دوازدهم گام برداشته اند به همین دلیل به نظر می رسد که شایعات سهم خواهی اصلاحات از سوی اصولگرایان با انگیزه اختلاف میان دولت و اصلاحات مطرح می شود. در این راستا «خرداد نیوز» با داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده اسبق مجلس به گفتگو پرداخته است که آن را در ادامه می خوانید.

×دولت با حمایت اصلاح طلبان و بدنه اجتماعی این جریان روی کار آمده است برای جلب بدنه حامیان رئیس جمهوری بدیهی است که از این جریان باید در کابینه استفاده شود اما چرا اصولگرایان به جریان اصلاحات اتهام سهم خواهی وارد می کنند؟

مطالبات جامعه از رئیس جمهور سهم خواهی تلقی نمی شود در مجموع توجه به جریان اصلاحات و پایگاه اجتماعی این جریان کمکی به رئیس جمهور جهت پیشبرد اهداف دولت خواهد بود. دولت یک مجموعه فکری است و موفقیتش در گرو حضور همفکرانش در کابینه است تا بتوانند از اختیارات شان برای پیشبرد اهداف و اندیشه های حاکم در دولت استفاده کنند. بنابراین مساله سهم خواهی از سوی اصلاح طلبان مطرح نیست و این جریان به هیچ وجه سهمی از دولت مطالبه نکرد. از سویی دیگر توجه دولت به این پایگاه اجتماعی و سیاسی یک امر منطقی است و در راستای خدمت به دولت و اندیشه حاکم بر آن تلقی می شود، تحقق اهداف جامعه به عنوان پایگاه اجتماعی اصلاحات بدون حضور حاملان اندیشه اصلاح طلبی در دولت مفهومی ندارد و از سویی حضور اصلاحات در دولت ضریب اختیارات دولت را بالا می برد.

× چرا اساسا در آستانه تحلیف رئیس جمهور و معرفی اعضای کابینه، شایعات سهم خواهی اصلاحات از سوی تندروها حتی اصولگرایان طی روزهای اخیر افزایش پیدا کرد؟

بدیهی است که اصولگرایان خود به دنبال سهم از دولتند و اصلاحات را بهانه قرار داده اند. بنابراین اصولگریان سهم خواهی خود را به پای اصلاحات نگذارند و به دنبال رد گم کردن نباشند. در حالیکه آنها با وجود اینکه طی چهار سال گذشته بر سر راه دولت سنگ اندازی کردند و هجمه های بسیاری به دولت وارد کردند امروز به دنبال سهم خواهی از دولت هستند. نظیر آن، عملکرد استانداران، فرمانداران و معاونان در استان ها در چهار سال گذشته بود که برخی از آنها در مدیریت میانی کشور با سیاست های دولت همفکر و همسو نبودند و حتی در پیشبرد اهداف دولت سنگ اندازی کردند. بر این اساس روحانی خود نیز به خوبی می داند که بخشی از این جریان به دنبال سنگ اندازی در مسیر و راه دولت هستند. به طور قطع نیروهایی که حاضر به همکاری و حمایت از اندیشه ها و سیاست های دولت نباشند برای پیشبرد اهداف دولت گامی بر نمی دارند. زیرا به آن اهداف دولت اعتقادی ندارند. به همین خاطر به کارگیری اصلاح طلبان در دولت به عنوان معتقدان به برنامه های دولت می تواند در تحقق اهداف دولت موثر باشد.

× شایعات سهم خواهی از سوی معتدلین و تندروها با انگیزه اختلاف افکنی میان دولت و جریان اصلاحات بیان نمی شود؟

جریان اصولگرا با دو هدف نخست اختلاف افکنی میان اصلاحات و دولت و سپس دلسردی رئیس جمهور نسبت به جریان اصلاحات مطرح می شود. در حالیکه اصولگرایان به صراحت از دولت سهم خواهی کردند و با کمال شگفتی اصولگرایان ناهمسو با تفکر دولت به دنبال سهم خواهی از رئیس جمهور هستند و در جهت تقابل و حمله به دولت تلاش کردند به طرز عجیبی آنها از روحانی درخواست کردند که از انها در مناصب و موقعیت های مختلف استفاده شود اما مشورت های اصلاح طلبان با دولت برای کمک به رئیس جمهور جهت تشکیل کابینه ای کارامد و تحقق انتظارات جامعه را به پای سهم خواهی این جریان از روحانی می گذارند. به نظر آنها درصددند که با فضاسازی ها دولت را نسبت به عقبه فکری و حمایتی خود جدا کند. در گذشته هم مخالفان جریان اصلاحات تلاش کردند تا دولت را از حامیان خود دلسرد کند اما به نتیجه نرسیدند. به هر روی اصلاحات در صورت حضور یا عدم حضور در دولت از روحانی حمایت خواهند کرد.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه