کد خبر: ۲۳۰۳۰۷
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷
تعداد نظرات: ۴ نظر
نمایه متغییر با حفظ ساختار کابینه ای

تِکرار مردان آقای رئیس جمهوری در کابینه دوازدهم

در مجموع می توان گفت که وجه غالب کابینه، از مردان اعتدالی از طیف های مختلف برگزیده شده و کابینه دوازدهم سورپرایز و شگفتی خاصی ندارد، در حالیکه انتظار می رفت با توجه به شعارهای مطروحه و مطالبه جوان گرایی و نیز بهره گیری از زنان شایسته، کابینه دوازدهم ترکیبی به روز تر داشته باشد.
سرویس سیاسی خرداد: بالاخره پس از فراز و نشیب های بسیار و قبض و بسط های رسانه ای پر تکرار و بیم و امیدهای فراوان؛ رئیس جمهوری از کابینه دوازدهم رونمایی کرد، کابینه ای که البته هنوز یک صندلی خالی دارد، کابینه ای که باز هم البته!به معنای اخص کلمه اعتدالی است و همه دلی در چپ دارد و هم دستی در راست. 

به گزارش خرداد؛ بدون شک کابینه معرفی شده با انتظارات بخش عظیمی از حامیان انتخاباتی روحانی فاصله محسوس دارد اما میدان سیاست آنهم در چنین سطوحی، عرصه ایده آل نگری و نگرش های صفر و صدی نیست، رئیس جمهوری با عنایت به ملاحظات مختلف و نگرش های شخصی و هدف گذاری های فردی در مقام منتخب ملت، آنچه را که صلاح می دانسته به مجلس معرفی کرده و به طور طبیعی نیز می بایست پاسخگوی خوب و بد گزینش های خود باشد. 

در این میان هم البته این نمایندگان ملت هستند که در ساختار نیمه ریاستی- نیمه پارلمانی، سیاسی ایران می بایست نظر نهایی و غایی برای جلوس بر کرسی وزارت را اعلام و کلید داران وزارتخانه های دوره دوازدهم را مشخص کنند. 

آنچه که مختصر و مفید و در همین بدو کار می توان در خصوص لیست پیشنهادی وزرای کابینه متذکر شد، و به شکل فهرست وار بدان اشاره کرد را در پی مروری خواهیم کرد. 

8 وزارتخانه، در این دوره وزرای تازه خواهند داشت که با احتساب تغییر حتمی وزیر علوم می توان گفت بیش از نیمی از کابینه دچار تغییر و تحول اسمی شده است اما نکته آنجاست که تا چه میزان شاهد تغییر و تحول کیفی کابینه دوازدهم بوده ایم؟؟

تقریبا می توان گفت که شاکله اصلی و وزرای کلیدی کابینه یازدهم دچار تغییر و تحول نشده و ساختار بنیادین همان است اما نمایه دچار تغییر و تحول شده است، استمرار حضور وزرای خارجه، کشور و نفت، به معنای تداوم کار وزرای کلیدی کابینه است. 

وزارت ارشاد که تغییر یافته است به نظر نمی رسد که در سیاست های این وزارتخانه شاهد تغییر و تحول عمده باشیم که سید عباس صالحی معاون جنتی و صالحی امیری بوده و به نظر همان روند را تداوم خواهد بخشید. 

جوان ترین وزیر کابینه دولت دوازدهم هر چند معدل سنی کابینه را به طرز محسوسی پایین آورده اما از جوان گرایی در کابینه خبری نیست، مضاف بر آنکه این وزیر نیز معاون وزیر قبلی است که به احتمال زیاد در سمت ریاست دفتری حضور دارد و به نوعی این تغییر هم به جای زیر ساختی، روبنایی است. 

می توان یکی از نقاط قوت کابینه دوازدهم را آمدن حبیب الله بیطرف به وزارت نیرو دانست در عین حالی که برای اولین بار یک امیر ارتش به عنوان وزیر دفاع برگزیده شده است. وزیر دادگستری نیز از قضات برجسته و با سابقه دستگاه قضایی است. 

وزیر اقتصاد دولت هم مسعود کرباسیان است که فردی کاربلد در این عرصه بوده و سابقه سال ها حضور در بدنه وزارت اقتصاد را دارد و خود معاون طیب نیا و رئیس گمرک بوده و به نظر می رسد روحانی در این موضع گزینه مطلوبی برگزیده است. 

وزیر آموزش و پرورش هم از بدنه وزارتخانه و از معاونان خوش نام است و شریعتمداری نیز که مطابق انتظارها بر وزارت صنعت تکیه زده است. 

در مجموع می توان گفت که وجه غالب کابینه، از مردان اعتدالی از طیف های مختلف برگزیده شده و کابینه دوازدهم سورپرایز و شگفتی خاصی ندارد، در حالیکه انتظار می رفت با توجه به شعارهای مطروحه و مطالبه جوان گرایی و نیز بهره گیری از زنان شایسته، کابینه دوازدهم ترکیبی به روز تر داشته باشد. 

و البته در چند وزارتخانه که مهم و کلیدی هم هستند به نظر نمی رسد، نظر قاطبه حامیان روحانی همسو با گزینه های پیشنهادی باشد. 

حال باید منتظر ماند و دید که نمایندگان مردم در راستای مطالبات عمومی و انتظارات بدنه حامی، از قدرت نظارتی خود برای اصلاح کابینه و نزدیک تر شدن آن به مطلوبیت چه اقداماتی را در دستور کار قرار خواهند داد، اکنون بی شک فراکسیون امید مجلس دهم بیش از هر جای دیگری زیر ذره بین افکار عمومی است.  
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۴
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۷
0
0
کرباسیان با سابقه است اما حضور او در شهرداری تهران در زمان مدیریت قالیباف خیلی نکته ی بدی است
امیدوارم با تدبیر نمایندگان یک عده از این ها رای نیاورند
لخ لخ گیوه ور کشیده
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۷
0
0
سوالم از آقای روحانی این است دراین بین ما نفهمیدیم لخ لخ گیوه ور نکشیده کیست ؟درثانی دیگر جنابعالی صداقت خود را با عهدی که به مردم دادی از دست دادی شک نکن حتما پشیمان خواهی شد اصلاح طلبان ممبعد گول اینجور افراد رو نخورند روحانی جز اصلاح طلبان دو آتیشه کس دیگری پشتش نبود آقای روحانی راست میگویی سال 98 خودت لیست بده آن وقت ببین
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۷
1
0
قبلا نیز امیر ارتش وزیر دفاع بوده اند سایت خرداد!!!
شمخانی درجه دریادار ارتش را مگر نداشتند؟
گروهی از کارکنان اصلاح طلب دانشگاههای علوم پزشکی
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۸
0
0
معرفی قاضی زاده هاشمی به عنوان وزیر کابینه دوازدهم به مجموع دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور تسلیت می گوئیم وبا انصاب ایشان نشان دادند که برخی شعار کاندیداها در انتخابات دولت4درصدی صحت دارد به آنهایی با وعده تغییر از ما کار تبلیغاتی در هنگام انتخاب گرفتند آفرین می گویند نوبت ما هم می رسد
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه