کد خبر: ۲۳۱۰۲۸
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶
تعداد نظرات: ۱ نظر

اشتباه دوران خاتمی را تکرار نکنیم

در واقع دولت روحانی می باست نقد حمیانه و مصلحانه شود و حواسمان باشد که در نقد و بیان انتقادات از واقعیات فاصله نگرفته و بر طبل ناامیدی در فضای عمومی نکوبیم.
سرویس سیاسی خرداد- رضا رئیسی: دولت اصلاحات که سال های پایانی خود را سپری می کرد، یکی از بازترین و متکثرترین انتخابات تاریخ جمهوری اسلامی ایران در قالب دوره دوم شورای شهر انجام پذیرفت اما نتیجه و خروجی عجیب و غیر قابل باور بود، محافظه کاران پیروز مطلق این رقابت بودند، انتخابات 84 و خروجی عقبگردانه آن نیز که نیاز به شرح و بسط و تفصیل ندارد و در نهایت دو سال بعد لیستی که عنوان یاران خاتمی را داشت، در همین تهران و در انتخابات مجلس شکست مطلق خورد. 

به گزارش خرداد؛ آن روزها، اصلاحات بر مدار افول بود، علت اما ناخشنودی و نارضایتی و عدم محبوبیت اصلاح طلبان و چهره های شاخص آنان نبود که اگر چنین بود در روزهای سخت سال های ابتدایی دهه نود اینگونه این اردوگاه مورد اقبال و استقبال قرار نمی گرفت. 

موضوع به یک مولفه مهم باز می گشت، نخبگان و کنش گران سیاسی سطح توقع مردمی را بالا برده و بر تنور مطالبات ناموزون بسیار دمیدند، خاتمی که دولت او توانسته بود اقتصاد ایران را بر مدار مطلوب قرار دهد،جامعه مدنی را توسعه داده و در عرصه فرهنگ پیشگام و خط شکن باشد و نسبت به همین روزها در آن سال های اکنون کمی دور بسیار شرایط مطلوب تری در حوزه های مختلف ایجاد کند، همه این دستاوردهایش به چشم نیامده و نتوانست سطح توقعات بسیار افزایش یافته و متورم بدنه حامی اردوگاه اصلاحات را بر آورده کند. 

مردم نگاه کاریکاتوری و فانتزی به سپهرهای مختلف یافته و توقعات غیر عملی و بسیار فراتر از حدود اختیارات دولت و شخص رئیس جمهوری داشتند. 

حال سال ها پس از آن روزها، یکبار دیگر به نظر می رسد که در دولت دوم روحانی، معرفی کابینه زمینه و عرصه ای شده برای افزایش این نگرش های فانتزی و البته مانورهای ایذایی عده ای که به دنبال ماهیگیری در این فضا هستند و ریشه و کنه آنها را که بجوییم، قطعا به اردوگاه اصلاحی نمی خورد. 

همه ما شرایط را می دانستیم و با نگاه باز، با تجربه دوران اصلاحات و فضای پسینی آن، با مرور عملکرد روحانی در طول چهار سال گذشته که به طور مللموس و محسوس آن را حس کرده بودیم، به روحانی در برابر رقبا رای داده و او را برگزیدیم. 

ما می دانستیم که شعارهای بسیار پیشروانه روحانی در ایام انتخابات؛ معطوف به همان فضا و بستر است و لااقل بخشی و قسمتی از آن امکان تحقق ندارد، می دانستیم روحانی با اتیکت اصلاح طلبی ریشه در اردوگاه اصولگرایی دارد و می دانستیم که دغدغه ویژه و اولویت اصلی او توسعه سیاسی و جامعه مدنی نیست اما به او رای دادیم چون تفاوت ملموس و محسوسی با رقبا داشت و الحق و الانصاف در دوران چهار سال گذشته، فضا را به سمت و سوی بهبود و تغییرات آرام و تدریجی رهنمون کرده بود. 

ما انتظار نداشتیم که او یکشبه متحول شده و همه چیز دچار تغییر و تحول شود، ما البته نقدهای بسیاری به کابینه معرفی شده داشته و می بایست با شدت و قوت آن را گفته و پیرامونش مطالبه گری کنیم اما نباید در دام توقعات نابجا و مطالبه گری های ناموزون افتاده و جامعه را از همین بدو کار توقع زده کنیم، از فاصله کهشکانی و غیر قابل ترمیم کابینه با ایده آل هایمان دم بزنیم و عدم برآورده شدن توقعات را آنچنان بسط و تعمیم دهیم که موجبات دلسردی و ناخشنودی عمومی را نسبت به دولت در جامعه تسری دهیم. 

نقدها به جای خود وارد است و بیان آن نیز لازم و ضروری است اما نقدهایی مبتنی و برآمده از واقعیات میدانی و لحاظ مقدوریات و محذوریات و بدور از نگاه های آرمان گرایانه صرف که نشانی در واقعیت ندارند و ملهم از نگاه های آرمان خواهانه فانتزی هستند. 

البته و در پایان یادآوری یک نکته هم ضروری است و آن اینکه شماری از همراهان دولت برای توجیه برخی کاستی ها در کابینه و گزینه های نامطلوب، مدام بر طبل محذوریات روحانی می کوبند و همه چیز را به گردن دیگران می اندازند که این نیز درست نبوده و برآمده از واقعیت نیست و رئیس جمهوری و همراهان باید پذیرای نقدهای منصفانه نسبت به برخی عملکردهای ضعیف خود در گزینش اضلاع و اجزای کابینه باشند.

در واقع دولت روحانی می باست نقد حمیانه و مصلحانه شود و حواسمان باشد که در نقد و بیان انتقادات از واقعیات فاصله نگرفته و بر طبل ناامیدی در فضای عمومی نکوبیم.     
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
علی
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
0
0
در دولت اصلاحات چون مسوولان با مردم صداقت داشتند وهمه ی نیتشان رو صرف مشکلات مردم می کردند خدا با نفت 8 دلاری نعمت هایش را به وفور بر سر ملت ایران عینه و باران فرو می رخت با عین حالی که شعار او توسعه سیاسی بود مخارج یک خانه 4 نفری آنهم در حد ایده آل از مرز 70 هزار تومان عبور نمی کرد کجایی کجایی کجایی ..... امروز روحانی پرچم تورا از روی ریا به دست گرفته واز درون می خواهد ضربه بزند تیم امروزی غیر از ضربه به اصلاحات هدف دیگری را دنبال نمی کنند تاریخ این ادعا را ثابت خواهد کرد هوشیار باشید
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه