کد خبر: ۲۳۱۰۴۴
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵

وزیر اطلاعات حرفه ای و غیر سیاسی

سرویس سیاسی خرداد: شاید دور زمانی از آن هنگام نگذشته است که سخن گفتن از وزیر اطلاعات، توامان با بیم و هراس بود یا حتی تعریف و تمجید از وی در نزد نخبگان و اهالی رسانه مذموم بوده با استنباط های خاص همراه می شد اما با آمدن او همه این انگاره ها رنگ باخت، مردی که نه آنچنان دور و دست نیافتی است و نه آنچنان سخت که از او نتوان گفت و شنید. 

به گزارش خرداد؛ نقل است که در برهه ای برخی نمایندگان از اعطای عدم رای اعتماد به وزیر اطلاعات بیم داشتند چه رسد به سئوال منتخبان ملت از وزیر اطلاعات اما حجت الاسلام علوی همه این پیش فرض ها از وزیر اطلاعات را تغییر داد. 

او در عین اقتدار و کارآمدی وزارت اطلاعات در سخت ترین شرایط پیرامونی و تهدیدات مضاعف بیرونی، در عین حال نگرش عمومی به وزرای اطلاعات را نیز دچار تغییر و تحول کرد و به جای چهره ای گریز گر از مواجهه با افکار عمومی، همواره با روی باز با رسانه ها و مخاطبان به تعامل نشست، او آنچنان نگاهی داشت که در این چهارسال، بسیاری از منتقدان دولت بی محابا به او نقد روا داشته و به علوی تاختند اما وزیر با سعه صدر و مدارا و نقدپذیری به واکنش پرداخت. 

واژگان به کار رفته توسط علوی و کلید واژه های مورد تاکید او نوع نگرش متفاوت و روزآمد او را نسبت به وزرای قبلی به خوبی به رخ می کشد، او در عین آنکه از برخورد قاطعانه با دشمنان و تروریست ها گفته و بدان نیز عمل کرده است در این مدت از همذات پنداری و همراهی مردمی به عنوان مهم ترین مولفه امنیت بخش بارها یاد کرده است. 

علوی که سر و صدا ندارد و دامان وزارتخانه را تا حد ممکن از هرگونه مجادله سیاسی به دور داشته و آن را به سمت کارکردهای تخصصی برده است، وزیر اطلاعاتی بود که در عین تحفظ و پنهان کاری های لازمه این عرصه، شفافیت و پاسخگویی و تعامل رسانه ای را بسیار مورد توجه قرار داده و دوران تازه ای در این عرصه خطیر را در وزارت اطلاعات رقم زد. 

حالا هم در مجلس به فراکسیون ها می رود و با نمایندگان به گفت و گو می نشیند، نقد می شنود و پاسخ می دهد، بی هیچ دغدغه و نگرانی که وزارت اطلاعات؛ وزارتخانه شد تا پاسخگوی ملت باشد، مردانی که در گلوگاه و پیشانی حصار امنیتی کشور، در تلاطم های بی سابقه منطقه ای و دشمنی های رو به فزاینده، دول متخاصم و ایادی و عوامل آنها، توانسته اند ایران را به جزیره ثبات و آرامش در خاورمیانه تبدیل کنند و این نشده مگر با بهره گیری از ظریفیت های بالقوه این نهاد که اکنون در دوران مدیریت علوی، متمرکز تر از هر زمان دیگری کارکردهای حرفه ای و وظایف ساختاری را ملحوظ کرده و بر آن التفات و اصرار دارند.

وزارتخانه ای که با حضور علوی در چهار سال پیش رو می تواند با مولفه ثبات مدیریتی همین خط روشن و رویکرد مثبت و مسیر هموار را طی کند. وزیری که می توان لقب دوست داشتنی را هم برای او بکار برد، لقبی که برای چنین منصبی به سادگی به دست نمی آید.  
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه