کد خبر: ۲۳۱۱۲۳
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۷

عسل تقلبی عسل سبلان را مورد تهدید قرار داده است

خرداد: فرماندار مشگین شهر گفت که در سال های اخیر با ورود عسل تقلبی وغیر مجاز بنام عسل طبیعی سبلان ذهنیت مردم ایران نسبت به کیفیت این محصول بی نظیر تغییر یافته است.

Image result for ‫عسل تقلبی‬‎

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا، میر علی رحیمی زاد روز شنبه در حاشیه برگزاری جشنواره و نمایشگاه عسل در این شهرستان افزود: هف از برگزاری این جشنواره برند سازی عسل خالص سبلان به نام شهرستان مشگین شهر ومعرفی آن در داخل وخارج از کشور می باشد .
وی بیان کرد: به لحاظ واقع شدن کندوهای عسل این شهرستان درییلاقات بکر دامنه های سبلان عسل تولید شده در این منطقه از رنگ عطر وطعم خاصی برخوردار است واز سالیان دور زبانزد عام وخاص بوده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز گفت: در حال حاضر کشور ایران با تولید سالانه 87هزارتن عسل در رتبه چهارم دنیا واستان اردبیل با تولید 6هزارو200تن رتبه سوم کشورقرار گرفته اند.
عقیل سروی افزود: بیشترین عسل تولید شده در استان اردبیل مربوط به شهرستان مشگین شهراست .
وی بیان کرد: هم اکنون حدود 40هزار کندوی عسل در این شهرستان نگهداری می شود و680نفر بصورت مستقیم در این عرصه فعال می باشند .
این نمایشگاه به مدت چهار روز برای بازدید وخرید شهروندان دایر خواهد بود.
بر اساس نتایج طرح آمارگیری از زنبورستان ها 319 هزار و 904 کندوی زنبور عسل در استان اردبیل شمارش شده که از این تعداد 318 هزار و 314 کندو مدرن و مابقی بومی است.
حدود پنج درصد از کندوهای استان سنتی و 99.5 درصد آن مدرن است.
پارسال در مجموع میزان تولید عسل در زنبورستان های استان 6 هزار و 134 تن بوده که بیش از 99.5 درصد آن از کندوهای مدرن تولید شده است.
دامنه های سبلان در شهرستان مشگین شهر همواره محل استقرار کندوهای عسل بوده و عسل استحصالی از این منطقه مرغوب ترین عسل کشور محسوب می شود.
عسل جایگزینی فوق‌العاده برای شکر است که هم شیرین و هم سالم است. گرچه ساختار شیمیایی عسل حاوی قندهای ساده می‌باشد اما این ساختار کاملا متفاوت از ترکیبات شکر سفید است.
عسل حدود 30 درصد گلوکز و 40 درصد فروکتوز یعنی 2 عنصر تک ‌‌قندی یا قند ساده ، با 20 درصد قندهای پیچیده دارد. عسل همچنین حاوی دکسترین و فیبر نشاسته می‌باشد که این ترکیب به تعدیل میزان قند خون کمک شایانی می ‌کند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه