کد خبر: ۲۳۳۸۹۳
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۰

حذف ثبت طلاق از شناسنامه ها؛ طلاق آسان!

 خرداد| ارسالی مخاطبین-  حسین جمشیدی: آمار ها حاکی از آن است که در کشور ازدواج رو به کاهش و در مقابل طلاق روز به روز در حال افزایش است . که این امر تا حد بسیار زیادی با سیاست های غلط ارگان های دولتی کشور در رابطه می باشد . طرح عدم ثبت طلاق در شناسنامه زنان که در نگاه سطحی ابتدایی ، طرحی مفید برای زنان به نظر می رسد  می تواند یکی دیگر از سیاست های غلط در کلکسیون کشور باشد که تبعات آن می تواند بلایی بر جان خانواده ها شود.
 
به نظر می رسد پس از شکست دولت در طرح ( ازدواج آسان ) که نتوانست باعث افزایش ازدواج و ترغیب جوانان به ازدواج شود اینبار با طرحی تحت عنوان ( طلاق آسان ) روبرو هستیم ! حتما شما دوستان گرامی نیز به خاطر دارید که در سالیان نه چندان دور واژه طلاق برای خانواده ها تا چه اندازه ترسناک و غریب بود ! اما امروزه با تعدد طلاق ها و بالارفتن آمار طلاق خصوصا در چند سال ابتدایی زندگی زناشویی به نوعی قبح و زشتی آن از بین رفته است و در بسیاری از موارد به عنوان ساده ترین راه حل مشکلات میان زوجین شناخته می شود . با این حال عجیب است که دولت به جای آنکه موانع ازدواج مانند بیکاری را از جلو پای فرزندان این کشور بردارد ، به فکر آن افتاده است که با حذف ثبت طلاق در شناسنامه ها به نوعی راه را برای آسان تر شدن طلاق ها باز کند !
 
همانطور که حذف طلاق از شناسنامه ها باعث تسهیل در تصمیم گیری زنان برای طلاق می شود میتواند به همراه خود نوعی بی اعتمادی نیز به وجود آورد . البته آنگونه که از سوی مقامات دولتی اعلام شد کسانی که قصد ازدواج دارند برای اطمینان خاطر خود از سابقه ازدواج زن میتوانند از مراجع رسمی استعلام بگیرند! استعلامی که تا قبل از این همه با عنوان استعلام خلافی خودرو با آن آشنا بودیم . اما آیا جایگاه زن با خودرو برابر است ؟ آیا به نظرشما این کار یعنی استعلام گرفتن سابقه زنان باعث تحقیر بیش از پیش زنان در جامعه نمی شود؟
 
در کل از هر سمت و سویی که به این قضیه عجیب نگاه کنیم چیزی جز شکستن قبح طلاق ، پایین آوردن ارزش ازدواج به عنوان یک فریضه اجتماعی دینی و همچنین تحقیر زنان و تسهیل امر طلاق در آن نمیبینیم .
 
این طرح که از جای جای آن بوی مرد سالاری و نابرابری جنسیتی بر مشام می رسد نه تنها راه حلی برای کم کردن فشار ها بر روی زنان مطلقه نیست بلکه می تواند نتیجه عکس داشته و فشارهای روانی را در زنان به دلیل رواج بی اعتمادی افزایش دهد. باید به این نکته توجه داشت که فشارهای روحی و روانی پس از طلاق چیزی بسیار فراتر از نوشته ای در شناسنامه است . فشاری که بر جسم و روح فرد وارد می شود با حذف یک نام از شناسنامه او پاک شدنی نیست .
 
بهتر است به جای مطرح کردن طرح های عجیب اینچنینی به فکر ارائه طرح هایی مفید برای بالا بردن آمار ازدواج و پایین آوردن تعداد طلاق ها در جامعه باشیم که این مهم بدون ارائه راهکارهای مناسب برای حل موانع ازدواج به دست نمی آید . آگاه باشیم که افزایش طلاق و سست شدن بنیان های خانواده در جامعه می تواند پیامدهای جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

*جامعه شناس

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه