کد خبر: ۲۳۴۵۲۷
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
غلامرضا ظریفیان در گفت و گو با خرداد:

با هیچ بودن فراکسیون امید موافق نیستم/ حذف فراکسیون امید آثار مخربی در جبهه اصلاحات خواهد داشت/ باید به فراکسیون امید کمک کرد

وجود فراکسیون امید علیرغم همه انتقادات موجود در مجلس بسیار اهمیت دارد و حذف فراکسیون امید آثار مخربی در تصمیمات جبهه ای اصلاحات خواهد داشت و اصلا به نفع این جریان نیست به همین دلیل باید به فراکسیون امید کمک کرد تا نقاط ضعفش را رفع و نقاط قوت خود را تقویت کند.
سرویس سیاسی خرداد- ساناز قاسمی: عصر روز سه شنبه دومین انتخابات درون تشکیلاتی اصلاح طلبانِ بهارستان برگزار شد و ترکیب هیئت رئیسه فراکسیون امید یک بار دیگر در معرض رای نمایندگان عضو این تشکیلات قرار گرفت. به‌ طوری‌ که در چیدمان هشت نفره هیئت رئیسه فراکسیون امید 3 نفر تغییر یافتند و علیرضا رحیمی، الیاس حضرتی و علی نجفی خوشرودی جایگزین مسعود پزشکیان، محمد فیضی و محمود صادقی شدند. محمدرضا تابش، مصطفی کواکبیان و بهرام پارسایی همچون انتخابات سال گذشته در هیئت رئیسه قرار گرفتند. بر این اساس از آنجا که انتقادات بسیاری به عملکرد فراکسیون امید به ویژه در رابطه با چیدمان کابینه و عدم رای حبیب ا... بیطرف وارد است این پرسش به میان می آید که اساسا این فراکسیون در حالی که تاکنون دستاورد چندان قابل انتظاری نداشته است، حضورش در مجلس برای جریان اصلاحات چه فایده ای دارد. در این راستا «خرداد نیوز» با غلامرضا ظریفیان معاون وزیرعلوم دولت اصلاحات و فعال سیاسی اصلاح طلب به گفتگو پرداخته است که در ادامه آن را می خوانید.

×تایید هیئت رئیسه فراکسیون امید در انتخابات چه فایده ای داشت وقتی این فراکسیون تاکنون خروجی مثبت نداشته است؟

با این مساله که فراکسیون امید تاکنون هیچ خروجی مثبتی نداشته است، موافق نیستم. زیرا فراکسیون امید جمعی از جریان اصلاحات در مجلس است که این افراد می توانستند با یکدیگر هیچ ارتباط ارگانیک نداشته باشند که این مساله خود نیز منجر می شد که آنها بروز، ظهور و اثرگذاری بسیار کمتری داشته باشند.

عدم انسجام فراکسیونی تنها شامل حال امید می شود و یا در فراکسیون های دیگر این مساله وجود دارد؟

هیچ یک از فراکسیون ها در مجلس از انسجام مورد انتظار برخوردار نیستند. زیرا فراکسیون ها در مجلس برخواسته از احزاب نیستند بنابراین زمانی می توان انتظار انسجام از فراکسیون ها را داشت که آنها یک حزب در مجلس باشند در این صورت قطعا چهارچوب های روشن تری دارند. اما فراکسیون های مجلس در ایران به دلیل اینکه از ترکیب جبهه ای آن جریان شکل می گیرند از ترکیب و فعل و انفعالات حزبی برخوردار نیستند.

وقتی فراکسیون ها به ویژه فراکسیون امید از انسجام لازم بی بهره اند حضور آنها در مجلس اساسا چه فایده ای در بر دارد؟

فراکسیون ها به ویژه امید در مواردی که مساله حساس است مانند برجام، انتخابات ریاست جمهوری، کابینه و... با همگرایی و هم افزایی خود به طور طبیعی بهتر از وضعیت جداگانه یعنی به طور فردی می توانند در نتیجه تاثیر بگذارند. بنابراین در ایران که فاقد نظام حزبی مستحکم است ناگزیر باید به سمت و سوی فراکسیونی حرکت کرد. فراکسیون امید برخاسته از یک حزب نیست بلکه طیف های مختلفی در آن وجود دارد به همین دلیل افراد در فراکسیون ها در مواردی مانند کابینه ممکن است واکنش متفاوتی نشان دهند. همچنین مساله قومیت ها در مجلس بسیار پررنگ است، بدیهی است که فراکسیون ها در اخذ تصمیم به ویژه در مورد کابینه تحت تاثیر مسائل قومی کنش های متفاوتی نشان می دهند. بنابراین از آنجا که ایران فاقد حزب مستحکم است جریان های حزبی به ویژه اصلاحات برای تحقق اهداف خود راهی ندارد جز آنکه به سمت اشکال فراکسیونی برود. اما در عین حال فراکسیون ها مزیت ها و معایب خود را دارند. مزیت شان این است با یکدیگر همگرا هستند اما در برخی از موارد مسائل سلیقه ای و قومیتی بر تصمیمات جمعی فراکسیون ها سایه می افکند.

با این همه تصور می برید با همه انتقاداتی که به فراکسیون امید است حضورش در مجلس چه ضرورتی دارد؟

در مجموع به نظر می رسد که وجود فراکسیون امید علیرغم همه انتقادات موجود در مجلس بسیار اهمیت دارد و حذف فراکسیون امید آثار مخربی در تصمیمات جبهه ای اصلاحات خواهد داشت و اصلا به نفع این جریان نیست به همین دلیل باید به فراکسیون امید کمک کرد تا نقاط ضعفش را رفع و نقاط قوت خود را تقویت کند.

غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
فرید
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۹
0
0
فراکسیون امید همگی اصلاح طلب نیستند بایستی اصلاح طلبان از لیست امید جدا شوند و فراکسیون اصلاح طلبی رو تشکیل بدهند عموم مردم فکر می کنند همه ی لیست امید اصلاح طلبند و هر کاری که در جهت مردم انجام نمی دهند به پای اثولگرایی نوشته میشود
علی
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
0
0
انشاءالله سال 98 فقط اصلاح طلب باشد از هر درجه ای که باشد مهم نیست مردم به روحانی نشان خواهند داد که حزب او پشتوانه ای ندارد در غیاب اصلاح طلبان مردم مجبور شدند به امثال روحانی رای دهند و این درس بزرگی بود برای اصلاحات که به غیر از خودشان به هیچکس اعتماد نکنند حزب روحانی اصلا آرایی ندارد اگر می دانستیم روحانی چنین وزرایی انتخاب می کند به رئیسی رای می دادیم از احمدی نژاد به خاطر اینکه از حامیانش تا آخرین نفس از آنها دفاع می کند بسیار خوشمان می آید روحانی برعکس عمل کرده است
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه