کد خبر: ۲۳۶۵۲۰
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸

غول پسماند بر آب و خاک گیلان می‌تازد

اگر مدیریت اصولی برای پسماند گیلان پیاده نشود، آلودگی آب و خاک و حتی هوا گریبانگر گیلان خواهد شد. توفیقات مناسب بوده است،اما هنوز برای رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم.
خرداد: مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: اگر مدیریت اصولی برای پسماند گیلان پیاده نشود، آلودگی آب و خاک و حتی هوا گریبانگر گیلان خواهد شد.
 
به گزارش خرداد قربانعلی محمدپور در گفت‌و گو با ایسنا، با بیان اینکه تصرف اراضی، کوه خواری،ساحل‌خواری ،تالاب‌خواری، تغییرکاربری‌ها و... محیط زیست گیلان را رنج می دهد،گفت:اما با وجود همه این موارد پسماند مهمترین معضل در گیلان است.
 
وی افزود: اگر مدیریت اصولی برای پسماند گیلان پیاده نشود، آلودگی آب و خاک و حتی هوا گریبانگر گیلان خواهد شد.
 
محمدپور با اشاره به اقدامات خوبی که در بحث آموزش و تفکیک زباله از مبدا در استان در حال انجام است،ادامه داد: توفیقات مناسب بوده است،اما هنوز برای رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خاطرنشان‌ کرد: کارخانه‌های کمپوست رودسر، انزلی و رشت در حال حاضر با ظرفیت خوبی در حال کار هستند.
 
وی با بیان اینکه با پیگیری‌های استاندار گیلان در سال گذشته، برنامه‌ریزی شده است کارخانه‌های کمپوست تالش و لنگرود نیز راه اندازی شوند و برای هر کدام از این دو کارخانه کمپوست دو و نیم میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است،اضافه کرد:با راه اندازی این کارخانه های کمپوست 500تن دیگر به ظرفیت کمپوست استان اضافه خواهد شد و در مجموع ظرفیت کمپوست گیلان به هزار و 400 تن خواهد رسید.
 
قربانعلی محمدپور تصریح کرد: باید مشکل پسماند جزو برنامه‌های اولیه شوراهای اسلامی شهرها و روستاها گیلان قرار بگیرد.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در خصوص ساماندهی جایگاه دفن زباله سراوان خاطرنشان کرد: برای رسیدن به راه دسترسی 200 اصله درخت باید قطع می‌شد که مجوز آن باید از سوی کشور گرفته می‌شد و طی یک پروسه زمانی خوشبختانه موفق به اخذ مجوز شدیم.
 
وی افزود:برای ادامه ساخت بازچرخانی توسط دانشگاه گیلان انجام شده و لوله گذاری برای خروجی گاز متان از عرصه دفنگاه توسط پیمانکار نیز دیده شده است.
 
محمدپور گفت: امسال شهرداری رشت برای این موضوع تخصیص بودجه قائل شده است و ساخت تصفیه خانه را در پایین دست انجام می دهد.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه