کد خبر: ۲۳۶۹۲۷
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۳
داریوش قنبری در گفت و گو با خرداد:

مشکلات زیاد است شهردار فرصت خطا و آزمون ندارد/نجفی ناگزیر به انتخاب مدیران باتجربه قالیباف بوده است/از جوانان اصلاح طلب در فرصت مناسب استفاده خواهد شد

دوازده سال شهرداری تهران در اختیار قالیباف و قبل از آن در دست احمدی نژاد بوده است به همین خاطر نیروهای جوان اصلاح طلب فرصتی برای کسب تجربه در شهرداری پیدا نکردند. بنابراین در مقطع کنونی نجفی ناگزیر به انتخاب نیروها و مدیران باتجربه دوران قبل بوده است تا از تجربه این مدیران در جهت حل مشکلات شهر تهران بهره برده شود اما قطعا به جوانان اصلاح طلب هم فرصت تجربه و حضور در مدیریت شهری داده خواهد شد.
سرویس سیاسی خرداد- ساناز قاسمی: طی سالهای گذشته شهرداری تهران در دست اصولگرایان بوده است و در طی سالهای گذشته هیچ نیروی اصلاح طلبی در مدیریت شهری این کلان شهر حضور نداشت در صورت حضور هم قالیباف به قلع و قمع این نیروها در آن سالها پرداخت اما امروز نجفی به عنوان شهردار اصلاح طلب تهران دست به انتخاب مدیرانی زده است که اکثر این مدیران از مجموعه شهرداری در دوران قالیباف به شمار می روند و این در حالی است که عدم استفاده از جوانان اصلاح طلب و به طور کل گردش نخبگان منجر به ناامیدی بدنه جریان اصلاحات شده است و از سویی با شعارهای اصلاح طلبان در به کار گیری و نقش آفرینی زنان و جوانان در مدیریت در تضاد است. در این راستا «خردادنیوز» با داریوش قنبری نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب به گفتگو پرداخته است که در ادامه آن را می خوانید.

جوان گرایی در شهرداری به شکل صوری انجام گرفت و نیروهای برگزیده شهردار در این نهاد از دوران قالیباف هستند، روند مذکور که در آن بهره گیری نیروهای جوان اصلاح طلب لحاظ نشده است آیا با گردش سرمایه های اجتماعی در تضاد نیست؟

دوازده سال شهرداری تهران در اختیار قالیباف و قبل از آن در دست احمدی نژاد بوده است به همین خاطر نیروهای جوان اصلاح طلب فرصتی برای کسب تجربه در شهرداری پیدا نکردند. بنابراین در مقطع کنونی نجفی ناگزیر به انتخاب نیروها و مدیران باتجربه دوران قبل بوده است تا از تجربه این مدیران در جهت حل مشکلات شهر تهران بهره برده شود. زیرا مشکلات شهرداری و شهر تهران بسیار زیاد است و شهردار فرصت خطا و آزمون ندارد و نباید هزینه بیهوده ای به شهرداری تحمیل شود به همین خاطر نجفی به سراغ نیروهای باتجربه دوران قالیباف رفت.

سن و سال مدیران انتصابی در شهرداری بالاست این مساله عملا در تضاد با شعار و باور اصلاح طلبان در مساله جوان گرایی نیست؟

بدیهی است که مدیر باتجربه و باسابقه سن بالایی دارد در واقع نجفی چاره ای جز به کارگیری این نیروها نداشت اما قطعا بر این از نیروهای جوان در شهرداری استفاده خواهد شد. زیرا جوان گرایی باور و اندیشه بنیادین جریان اصلاح طلبی است.جریان اصلاحات به راستی به نقش آفرینی جوانان در مدیریت و به طور کل دستگاه های دولتی، تصمیم گیر و اجرایی باور دارند و در این راستا گام هایی هم بر می دارند اما آنچه که اکنون پیش آمد بر اساس ضرورت است. در مجموع از توان و ظرفیت زنان و جوانان در مدیریت شهری تهران در این دوره استفاده مناسب خواهد شد به نظر می رسد که در سال دوم مدیریت نجفی قطعا از حضور جوانان هم استفاده خواهد شد.

اما اگر امروز اصولگرایان در قدرت بودند و شهرداری در اختیار آنها بود بدون تردید حتی یک نیروی اصلاح طلب هم در مدیریت شهری به کار گرفته نمی شد و این جریان به همان نیروهای بی تجربه اصولگرا اکتفا می کرد آیا بهتر نبود که شهردار بدون در نظر گرفتن فاکتور تجربه از همان نیروهای جوان اصلاح طلب استفاده می کرد؟

همانطور که اشاره شد امروز شهردار به دلیل وعده های شورا، تعهدات خود و خواسته های مردم فرصت خطا و آزمون ندارد و ناگزیر به انتخاب مدیران باتجربه اصولگراست. از سویی هنوز مدیران شهری به طور کامل انتخاب نشدند. تنها چند نفر به عنوان معاون و تعدادی نیز در رده شهردار مناطق انتخاب شدند به همین دلیل برای قضاوت اندکی زود است که بگوییم نسبت به جوانان اصلاح طلب بی توجهی شده است. قطعا برخی از مدیران برگزیده در مدیریت شهرداری از نیروهای اصلاح طلب باسابقه هم بودند و به طور یقین از جوانان اصلاح طلب در فرصت مناسب استفاده خواهد شد.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه