کد خبر: ۲۳۷۱۱۳
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۲

موضع عجیب صدا و سیما درباره حادثه میانمار

سرویس سیاسی خرداد: نسل کشی و پاکسازی قومی در میانمار آنچنان واضح و آشکار است که کمیسیاری عالی حقوق بشر و شخص دبیر کل سازمان ملل متحد نیز که در موارد اینچنینی محتاطانه از این واژگان استفاده می کنند، بی محابا بدان اشاره و تصریح دارند.

به گزارش خرداد؛ دولت میانمار و ارتش این کشور با همراهی بودائیان افراطی دست به تسویه قومی و نژادی در میانمار به بهانه تحرکات جدایی طلبان روهینگیایی می زنند، در ایران و سراسر جهان نیز این اقدامات محکوم و نسبت بدان واکنش های گسترده ای انجام پذیرفته است.

نکته جالب توجه و عجیب اما آنجاست که چین در این حادثه ضد انسانی به طور رسمی از دولت میانمار حمایت می کند و روسیه نیز مواضعی همراهانه گرفته و بر این نکته تاکید کرده است که مخالف اعمال سختگیری و تحریم علیه دولت میانمار است.

در دیگر سو ما نقدهای بسیاری به عملکردهای ضد بشری آمریکا در حوزه های مختلف داریم اما جالب آنجاست که صدا و سیمای کشور ما در حالی که بوضوح چین و روسیه مواضع حمایتی از دولت میانمار گرفته اند و حداقل روی کاغذ در بالاگیری تنش های اخیر و بحرانی شدن شرایط طرف آمریکایی به محکومیت این تحرکات پرداخته، اصرار فراوان و دوچندانی دارند که این حادثه را متوجه طرف آمریکایی کنند!

چرا که ما با چین و روسیه روابط استراتژیک و مطلوبی داریم و با آمریکا در حالت مخاصمه هستیم!

این رفتار در واقع به هیچ روی توجیه پذیر نبوده و افکار عمومی را هر چه بیش تر از صدا و سیما فاصله می دهد، در عصر اطلاعات نمی توان به پروپاگاندای تصنعی و خبرسازی صرف اکتفا کرد و انتظار داشتکه افکار عمومی نیز پذیرای آن باشد.

جنایت رخ داده و عوامل آن و حامیان مشخص هستند، دشمنی و مخالفت ما هم با آمریکا عیان و به حق اما این دلیل نمی شود که بواسطه ارتباط با روسیه و چین و منافع سیاسی، حقیقت و واقعیت را دیگرگونه جلوه دهیم و انتظار داشته باشیم که افکار عمومی نیز آن را بپذیرد.

اگر ما منتقد آمریکا و رفتارهای حقوق بشری آن هستیم، کرور کرور ادله و شواهد برای آن داریم و نیازی نیست که با این رویکردهای باسمه ای رسانه ای همه چیز را به آن وصل کنیم، اینگونه نتیجه معکوس گرفته و سخن حق ما هم تحت الشعاع قرار می گیرد.

کاش صدا و سیما که طی سال های متمادی نتیجه این رفتارهای یکسویه و واکنش معکوس مردم در برابر آن را دیده، تغییر استراتژی داده و به این باور برسد که در عصر اطلاعات و خبر می بایست حرفه ای به انتشار اخبار و اطلاعات پرداخت اگر دوست داریم مخاطبی و توجه ای به خود داشته باشیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه