جایی که مردم از دولتشان بترسند، ستم حاکم است و جایی که دولت از مردم بترسد، آزادی وجود دارد.    «توماس جفرسون»      
کد خبر: ۲۳۹۶۳۰
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵
تاثیر وارونه انتخاب های نادرست

ژن خوب اما با ورژن متفاوت آقازاده رئیس جمهوری اسبق!

در ماه های اخیر و پیرو یک مصاحبه جنجالی یک عبارت جالب توجه به ادبیات سیاسی کشورمان راهیافته که به شکل مختصر و مفید و گاه فراتر از کرور، کرور متن پر و پیمان سیاسی، نقطه هدف را نشانه رفته و پیام را به مخاطب منتقل می کند« ژن خوب» کنایه از امتیازهای نامنصفانه و بدور از عدالت و انصافی است که افراد با توجه به وابستگی های سببی و نسبی خود بدان دست یافته و آن را پله ترقی در جامعه می کنند.
سرویس سیاسی خرداد- صلاح الدین توماج پور: کیش شخصیت پرسی در برهه ها و بزنگاه های حساس تاریخی ضربات مهلکی را بر پیکره اردوگاه تحول خواهی وارد آورده و از معایب آشکار عرصه سیاست ورزی ما در فواصل مختلف بوده است، رویکرد و منشی که با اصالت گفتمان اصلاح طلبی که بر تکثرگرایی و عدم ویژه نگری تاکید دارد، همخوانی و قرابتی ندارد. 

به گزارش خرداد؛ در ماه های اخیر و پیرو یک مصاحبه جنجالی یک عبارت جالب توجه به ادبیات سیاسی کشورمان راهیافته که به شکل مختصر و مفید و گاه فراتر از کرور، کرور متن پر و پیمان سیاسی، نقطه هدف را نشانه رفته و پیام را به مخاطب منتقل می کند« ژن خوب» کنایه از امتیازهای نامنصفانه و بدور از عدالت و انصافی است که افراد با توجه به وابستگی های سببی و نسبی خود بدان دست یافته و آن را پله ترقی در جامعه می کنند. 

به طور معمول این عبارت در خصوص بهره مندی ها و خاصه خواری های شماری از خواص و آقازادگان در عرصه اقتصادی و دست یابی به امکانات مادی به کار گرفته شده و مورد توجه قرار دارد اما روز گذشته شاهد نوعی تازه از امتیاز دهی بواسطه قرابت با یک شخصیت برجسته سیاسی بودیم که مصداق بارز همان عبارت آشناست «ژن خوب» 

این بار البته سخن از بهره مندی مادی و امتیازگیری اقتصادی و رانت خواری اقتصادی نیست، این بار ژن خوب در عرصه سیاسی و حزبی به منصه ظهور رسیده و شکل جالب توجه و منحصر به فردی دارد. 

یکی از بزرگترین احزاب اصلاح طلب که داعیه پیشقراولی در اردوگاه اصلاحات و فراگیری گسترده در لایه های مختلف و متکثر اجتماعی دارد، معاون سیاسی برگزیده که به طور قطع می توان گفت با عنایت به انتساب به رئیس جمهوری دوره اصلاحات توانسته به این جایگاه رفیع حزبی نایل آید. 

سید عمادالدین خاتمی فرزند سید محمد خاتمی در جلسه شورای مرکزی حزب اتحاد ملت به عنوان معاون سیاسی این حزب برگزیده شد، بی هیچ شک و شبهه ای سید عماد خاتمی جوانی خوش فکر، کاربلد و اخلاق مدار است اما سخن آنجاست که آیا با توجه به تجربیات و سوابق و نیز دایره فراگیر حضور چهره های شاخص اصلاح طلب در حزب اتحاد ملت، جایگاه معاون سیاسی حزب که یکی از ارکان مهم و کلیدی هر حزب و ساختار حزبی است به او رسیده و در قامت و قواره اوست؟ 

این اقدام شورای مرکزی حزب اتحاد ملت به مثابه تیشه به ریشه زدن و خدشه بر جایگاه و منزلت سیاستمداری است که در قامت یک رئیس جمهوری با گفتمان متفاوت، طرحی نو درانداخته و یکی از وجوه بارز او پرهیز از رانت طلبی و نگرش های متفرعنانه و اعتنا و اعتماد ویژه او به خرد جمعی و بهره گیری از حداکثر ظرفیت های ممکن بوده است. 

خاتمی در اردوگاه اصلاحات متمایز و شاخص است و مورد توجه قاطبه حامیان این جریان،چون منش و سیاق متفاوتی داشته و بدور از حواشی بوده است، مردی که لیست مورد حمایت او با یک تَکرار همه معادلات را تغییر می دهد، چون عموم مردم به خیرخواهی او و عدم لحاظ تعلقات فردی و نگرش های شخصی در تهیه و تدوین چنین لیست هایی باور دارند. 

حال عده ای از دوستان اصلاح طلب البته از سر لطف و خیرخواهی فرزند او را برگزیده و بر منصبی تکیه داده اند که با سوابق و جایگاه وی همخوانی و قرابتی ندارد و به مثابه همان عبارت «ژن خوب» است! اقدامی که به جای اعتبار بخشی و تقدیر و تایید، نتیجه معکوسی گذاشته و وجه افراد و ساختار حزبی و سیاسی را در منظر افکار عمومی تقلیل می دهد 

مضاف بر آنکه وفق گفتمان اصلاح طلبی هیچ کس با هر مرتبه و منزلت و جایگاهی نمی بایست فرا چارچوبی و بدور از قواعد متعارف مورد توجه قرار گرفته و مصداق گزاره «کیش شخصیت پرستی» گردد که تجربه تاریخی ما نشان داده که چنین نگاه و نگرشی چه آسیب های مهلکی را در بلند مدت وارد آورده و بیش از هر چیز دموکراسی و مولفه های معطوف به آن را به مذبح می برد.  
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه