جایی که مردم از دولتشان بترسند، ستم حاکم است و جایی که دولت از مردم بترسد، آزادی وجود دارد.    «توماس جفرسون»      
کد خبر: ۲۴۰۱۶۷
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تبلور عینی وحدت در عین تکثر

عاشورا و هویت ملی و ایرانی

ناسیونالیست های افراطی سال هاست که روی موضوع هویت ملی مانور داده و از منظر خود برای آن مصادیق تراشیده و رجعت به گذشته های دور می دهند و در نقطه مقابل به نفی آیین ها و مراسم مذهبی ایرانیان پرداخته و آن را جدای از هویت ایرانی و در تضاد با آن معرفی و قلمداد می کنند.
خرداد: هویت ملی برآمده از همنوایی و همدلی اضلاع و اجزای مختلف و متکثر یک جامعه شاکله گرفته در یک زیست بوم منفک شده از جهان پیرامونی بروز و ظهوریافته و قوام و استحکام می گیرد. 

به گزارش خرداد؛ ناسیونالیست های افراطی سال هاست که روی موضوع هویت ملی مانور داده و از منظر خود برای آن مصادیق تراشیده و رجعت به گذشته های دور می دهند و در نقطه مقابل به نفی آیین ها و مراسم مذهبی ایرانیان پرداخته و آن را جدای از هویت ایرانی و در تضاد با آن معرفی و قلمداد می کنند. 

حال آنکه همانگونه که اشاره رفت، هویت یک ملت در قالب برون نمایی های جمعی و همنوایی و همصدایی اضلاع و اجزای مختلف یک جامعه بروز و ظهور یافته و خود را به نمایش می گذارد. 

در کنار نوروز باستانی، یگانه مراسم آئینی که دایره شمول آن گستره ای فراگیر و به وسعت همه کشور دارد و اقوام و قومیت های مختلف و طبقات و لایه های متکثر اجتماعی را در سراسر این مرز و بوم به خروش و جوشش وا می دارد مراسم آیینی و عزاداری سالار شهیدان امام حسین (ع) است. 

نقطه غایی و نهایی این آئین های مذهبی در مراسم روز عاشورا تبلور یافته و نگاه ها را به سمت و سوی خود جلب می کند، مراسمی که هیچ گاه نمایه رسمی و دستوری به خود نگرفته و مردم اقصی نقاط ایران به سبک و سیاق خود این روز بزرگ را گرامی داشته و در رثای مظلومیت امام حسین (ع) به عزاداری می پردازند. 

همگان سیاه پوش و عزادار فرزند رسول خدا هستند اما هر کدام در قالب و روش مختص به خود این مراسم را برگزار و در عزای حسینی حضور دارند، تنوع بی نظیر و تفاوت های ملموسی که جملگی یک نقطه مشترک دارند در هیچ یک از روزهای سال و مراسم های دیگر چنین جلوت و شکوه و همنوایی و همصدایی ندارد.

رنگین کمان اقوام و قومیت های مختلف ایرانی در این روز و در این لحظه تاریخی  گویی امت واحدی هستند که در عین تنوع و تکثرشان چون دانه های تسبیح با یک رشته مشترک به هم وصل و همرنگ می شوند 

تفاوت و تنوع چشمگیر چنین مراسمی اینجا دلنشین و دلرباست؛ تبلور عینی وحدت در عین تکثر است، نشانه ای است از قدرت نرم ملتی که به رغم همه تفاوت ها در یک بزنگاه تاریخی گردهم می آیند و توانایی همنوایی و همصدایی و هم افزایی خود را به رخ ناظران بیرونی و جهانی می کشند. 

فارغ از ابعاد معنوی و مذهبی چنین مراسمی، این هم داستانی و همنوایی ملی این اتحاد و انسجام اقوام مختلف ایرانی در چنین مراسمی است که در بلبشوی افتراق ها و چند دستگی های این روزهای خاورمیانه، نشانه محکم و روشنی است بر مولفه هویت ملی ایرانیان و رشته های محکم و بنیان مرصوصی که گسستنی نیست و می تواند به عنوان مهم ترین ابزار  قدرت نرم ایران در عرصه جهانی چشم طمع  بدخواهان و ناخیرخواهان این مرز و بوم را از این خاک اهورایی بدور کند. 


غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۱
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
0
0
اين مراسم هيچگونه سنخيتي با فرهنگ اصيل ايراني ندارد. اين مراسم از جنس مراسم عربي است . ملت ايران نهايتن اين گونه اداب و فرهنگ را به جايگاه اصلي خودش سرزمينهاي عربي خواهد فرستاد . درود بر ايران و ايراني ....
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه