جایی که مردم از دولتشان بترسند، ستم حاکم است و جایی که دولت از مردم بترسد، آزادی وجود دارد.    «توماس جفرسون»      
کد خبر: ۲۴۰۴۰۲
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵
تعداد نظرات: ۲ نظر

سخنان جنجالی دختر شطرنج‌باز ایرانی که به آمریکا پناهنده شد

خرداد: درسا درخشانی شطرنج باز ایرانی که با ترک تیم ملی به سوژه خبری تازه در رسانه های ورزشی تبدیل شد، در یک مصاحبه عجیب در مورد استعداد خود گفت.
 
به گزارش خرداد از ایران، درخشانی که گفته است "عدم رعایت حجاب در خارج از کشور" محروم شد، با اخذ پذیرش از تیم شطرنج دانشگاه سنت لوئیس به آمریکا رفت.
 
گزیده‌ای از گفتگوی او را در ادامه می‌خوانیم:
 
   * از یک و نیم سالگی می‌توانستم کلمات را بخوانم. در دو سالگی کلاس اول را تمام کردم. چهار و نیم ساله بودم که کلاس چهارم را تمام کردم، علوم، ریاضی و... 
 
   * در کودکی در تلویزیون بودم اما چون گفتند روسری بگذار در ۶ سالگی کناره‌گیری کردم. در مسابقات نونهالان همه روسری داشتند اما من لباس پرنسس با تاج پوشیده بودم. 
 
   * الگوی زن در شطرنج نداشتم و اگر می‌خواستم هم هیچ ایرانی‌یی نبود دنبالش بیافتم و بگویم اوه می‌خوام مثل این دختره باشم. 
 
   * مهرداد پهلوان‌زاده رییس فدراسیون، در اغلب رقابت‌ها مرا بدون حجاب می‌دید. او به من و بقیه گفت مهم نیست چه پوششی دارید، فقط مقابل دوربین‌ها مراقب باشید. 
 
   * خانواده‌ام زمانی می‌خواستند به برادرم پیشنهاد بدهند پناهنده شود اما خیلی سخت بود برای یک نوجوان ۱۴ ساله. خوشبختانه ویزای تحصیلی‌اش آمد و از کشور خارج شد. 
 
   * درسا تاکید کرده به رسانه‌های ایران اعتماد ندارد. تمایلی هم برای بازی به نام کشورش ندارد: «اگر خدماتی به من بدهند مانند مربی، اعزام‌ها، پول و... احساس مسئولیت می‌کنم. من تصمیم گرفتم از خدمات دولتی استفاده نکنم. 
 
   * بنابراین قوانین در خصوص من اعمال نمی‌شود. به نظرم می‌خواستند با محرومیت ما، حواس‌ها را از تحریم شطرنج‌باز‌ها برای حضور در مسابقات زنان جهان پرت کنند. به همین خاطر خبر من و برادرم را منتشر کردند»
 
واکنش رئیس فدراسیون شطرنج به تصمیم درخشانی
مهرداد پهلوان‌زاده، رئیس فدراسیون شطرنج درخصوص پیوستن درسا درخشانی به تیم ملی شطرنج امریکا، به میزان گفت: «درسا درخشانی فدراسیونش را از ایران به امریکا تغییر داده و این مسأله به این معنا نیست که او به عضویت تیم ملی امریکا درآمده است. زمانی می‌توان گفت او به عضویت تیم ملی امریکا در آمده که به تیم ملی امریکا دعوت شده باشد و در قالب این تیم مسابقه دهد. تغییر فدراسیون در شطرنج خیلی هم مرسوم است.» وی افزود: «پیش از درسا درخشانی، الشن مرادی هم فدراسیونش را تغییر داده بود. اگر یک شطرنج‌باز 2 سال برای کشورش مسابقه ندهد، می‌تواند فدراسیونش را تغییر دهد. البته کسی که فدراسیونش را تغییر دهد، نمی‌تواند دیگر برای کشور قبلی مسابقه دهد.»
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
سلام
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
0
1
خواهر عزیز رعایت حجاب را خداوند حکیم فرموده نه هیچکس دیگر.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
0
0
نميدانم چرا خداوند از بين هفت ميليارد جمعيت جهان نظر ويژه در مورد ايرانيان دارد و فقط به انها گفته كه حتما بايد مراقب حجاب باشند البته نه خود مردم ايران در ايران هم فقط به عده خاصي فرموده كه بقيه را در نظر داشته باشند
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه