جایی که مردم از دولتشان بترسند، ستم حاکم است و جایی که دولت از مردم بترسد، آزادی وجود دارد.    «توماس جفرسون»      
کد خبر: ۲۴۱۲۳۵
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۶
تعداد نظرات: ۱ نظر

حرکت از فاز دیپلماسی به موازنه منفی نظامی در پرونده ایران و آمریکا

سرویس سیاسی خرداد: دونالد ترامپ قرار است که استراتژی مواجهه با ایران را روز پنج شنبه اعلام رسمی کند، پیش تر گفته می شد که ترامپ قرار است عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام و نحوه مواجهه با برجام را به کنگره بسپارد اماطی چند روز گذشته اخباری درج و انتشار یافته که نشان دهنده آنست که ترامپ به جای این اعلام موضع هزینه افزا می خواهد سپاه پاسداران را در لیست سازمان های تروریستی قرار دهد!

به گزارش خرداد؛ وزیر خارجه و رئیس ستاد مشترک و وزیردفاع آمریکا هر کدام در برهه های مختلف این نکته را به ترامپ گوشزد کردند که خروج آمریکا از برجام به صلاح نبوده و هزینه های سنگینی را متوجه آمریکا می کند و منجر به انزوای آمریکا و عدم همراهی شرکای این کشور با اقدام یکسویه و تندروانه ترامپ خواهد شد، حال به نظر می رسد که ترامپ و استراتژیست های همراه او راهی متفاوت را برگزیده اند که هم به نوعی زمینه ساز خروج از برجام باشد و هم هزینه های مستقیم آن متوجه دولت آمریکا نشود و فشار بر ایران را برای خروج از برجالم مضاعف کند. 

اضافه کردن سپاه پاسداران به لیست سازمان های تروریستی یک اقدام نادر و بدور از سابقه در مراودات بین المللی است که بخشی از نیروهای مسلح یک کشور را به عنوان یک سازمالن تروریستی معرفی کنند، اقدامی نامتعارف که ترامپ و همراهان می دانند که بدور از واکنش تند و شدید ایران نخواهد بود. 

آنان می خواهند با این اقدام هم هزینه های مستقیم خروج از برجام را متوجه آمریکا نکنند و هم پیرو واکنش های ایران بهانه برای فشار و خروج از برجام را تدارک دیده و مسئولیت آن را متوجه کشورمان کنند. 

البته که کشور ما نیز نمی تواند این گستاخی و زیاده طلبی طرف غربی را بی پاسخ بگذارد، آنچنان که ظریف از واکنش تند و فراموش نشدنی ایران گفته است و فرمانده کل سپاه با صراحت از تلقی ارتش آمریکا همانند داعش و خروج پایگاه های آن از تیررس موشک های سپاه گفته و به نوعی تهدید نظامی آشکاری را متوجه طرف آمریکایی کرده است. 

از طرف دیگر یگان های دریایی سپاه یک مانور نظامی را البته به مناسبت سالگرد شهادت یک فرمانده سپاه در سال 66 در مواجهه با یک ناو آمریکایی و در واقع در پاسخ به اظهارات خصمانه و تهدیدات ترامپ انجام داده اند. 

اکنون می توان گفت که پا این فعل و انفعالات پرونده ایران و  آمریکا از فاز دیپلماسی در حال نقل مکان به فاز موازنه منفی نظامی است و اتفاقا اقدامات انجام پذیرفته در این فاز ازسوی ایران پاسخی درخور و به موقع به افزایش تهدیدات و لفاظی های طرف آمریکایی است. 

در این میان البته باید با هوشیاری کامل تحرکات طرف مقابل را سنجیدو اقدامات متقابل باید به شکلی برنامه ریزی شود که بهانه برای ایجاد جنگ روانی و تند کردن فضا به دشمنان داده نشده و ضمن ارسال پالس های محکم و مقتدرانه همسو با افزایش تهدیدات، از اقدامات شتابزده و غیر حساب شده پرهیز شود به خصوص که دشمن دانسته صحنه مخاصمه را از فاز دیپلماسی به فعل و انفعالات نظامی سوق داده و ده ها تبلیغات منفی و فضا سازی علیه نیروهای نظامی و فعالیت های سپاه پاسداران را در عقبه این تحرکات تازه دارد. 

هماهنگی و همراهی مردان دیپلماسی و فرماندهان نظامی برای تعیین استراتژی مواجهه با تحرکات تازه طرف آمریکایی در این میان بسیار ضروری بوده و خوبست که هر اقدامی در این زمینه با هوشمندی و لحاظ همه جوانب و با لحاظ حساسیت ها و ملاحظات طرف های غیر آمریکایی در این معادله اتخاذ شده و این نکته را از یاد نبریم که تخطی آمریکا و حاشیه سازی های اخیر آنان ناشی از استیصال برای هدم و نابودی یکطرفه برجام بوده و آنان طرح جدید را برای فاصله اندازی میان ایران و همراهان جهانی موافق ادامه برجام تدارک دیده اند و ایران می تواند در عین پاسخ گویی به اقدامات مذبوحانه طرف آمریکایی با بهره گیری از ظرفیت های نظامی و مانورهای قدرت مترتب با آن، این فرآیند را بدور از چالش افزایی با جامعه جهانی منهای طرف آمریکایی پی گرفته و دیپلماسی هوشمندانه را ضمیمه تحرکات دفاعی خود کند و به خصوص بر دفاعی بودن این تحرکات در برابر تهدیدات ملموس طرف غربی در انظار جهانی تاکید موکد داشته باشد. 

غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
دهقان از قروه
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
0
0
سپاه پاسداران دردل تمام ملت های ازاده جا دارد درود خدا بر سرداران سپاه وامیران ارتش ایران اسلامی. مرگ بر امریکاه واسرایل
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه