جایی که مردم از دولتشان بترسند، ستم حاکم است و جایی که دولت از مردم بترسد، آزادی وجود دارد.    «توماس جفرسون»      
کد خبر: ۲۴۱۷۴۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۸

قاسمی: زبان حضرت حافظ، زبانی جهانی است

خرداد:رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه کشورمان با انتشار مطلبی، روز بزرگداشت حافظ را گرامی داشت.

به گزارش  خرداد، متن این مطلب که در کانال سخنگوی وزارت امور خارجه منتشر شده، به شرح زیر است:

«کس چو حافظ نگشاد از رخ اندیشه نقاب
تا سر زلف سخن را به قلم شانه زدند

نامش بر سپهر شعر فارسی و بر بلندای فرهنگ و تمدن بشری می‌درخشد و تمامی رندان جهان قرن‌هاست که از رندی پیر خرابات انگشت حیرت به دهان گرفته و لب فرو بسته، در ایهام غزلش  سرگشته و حیرانند.

حافظ، خوشه‌چین معرفت از کلام وحی است و سخنش ملهم از قرآن که به برکت حفظ آن "حافظ" شده و آیات نور در تمام دیوان او می‌درخشد و شاید که رمز ابدیت شعر حافظ، جاودانگی کلام الهی باشد.

حافظ اوج قله ادب فارسی است؛ کسی که سروده‌اش هم انتزاعی است و هم انضمامی. شعرش پایی در زمین دارد و دستی بر آسمان. حافظ را بحق حافظه تاریخی و اعتبار ادبیات ایران دانسته‌اند که بخش بزرگی از فرهنگ ایران مرهون آثار گرانسنگ، بی‌بدیل، فاخر و ماندگار اوست که شعرش همه بیت‌الغزل معرفت است.

زبان حضرت حافظ، زبانی جهانی است و همه می‌توانند آن را بخوانند و به عمق زیبایی‌اش پی ببرند. همین است که "گوته" چنین شیفته‌اش شده و آرزو می‌کند که کاش می‌توانست مریدی از مریدان او باشد. اکنون و در جهان معاصر هم در مجامع ادبی، فرهنگی، سیاسی وعرفان و معرفت  هنوز کلام حافظ اعجاز می‌کند و جهانیان به حرمت سخنش تمام‌قامت می‌ایستند.

بیستم مهر روز بزرگذاشت خواجه شیراز است. به پاس تغزل‌های عاشقانه و عارفانه‌اش، روز بزرگداشت این لسان غیب اسرار الهی را به همراه تمامی مردم بافرهنگ و اهل فضل و ادب و عرفان ایران‌زمین گرامی می‌داریم.»


نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه