جایی که مردم از دولتشان بترسند، ستم حاکم است و جایی که دولت از مردم بترسد، آزادی وجود دارد.    «توماس جفرسون»      
کد خبر: ۲۴۱۷۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸

تلاش چین و روسیه برای گرفتن جای آمریکا و معامله با رودریگو دوترته

خرداد: پس از آنکه آمریکا دادن سلاح به فیلیپین را متوقف کرد، روسیه موافقت کرده تا 5000 قبضه اسلحه کلاشنیکف به فیلیپین بدهد؛ کشوری که به طور گسترده به نقض حقوق‌بشر در جریان مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر متهم شده است.

به گزارش خرداد از ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رودریگو دوترته، رییس جمهور فیلیپین در جریان سخنرانی با افتخار اعلام کرد: ما کلاشنیکف خواهیم داشت. روسیه از من خواسته تا این توافق محرمانه باقی بماند.

ارسال سلاح‌های روسی به فیلیپین که به گفته دوترته برای مبارزه با شورشیان حامی داعش استفاده خواهد شد، بیانگر یک تغییر بزرگ برای فیلیپین است که به طور سنتی همپیمانی نظامی با آمریکا را در 60 سال گذشته حفظ کرده است.

تنها از سال 2000 میلادی تاکنون، آمریکا برای فیلیپین تجهیزاتی به ارزش یک میلیارد دلار فراهم کرده است اما در حال حاضر گزارش شده که وزارت امور خارجه آمریکا فروش توافق شده 27 هزار سلاح کمری به فیلیپین را متوقف کرده است.

اما ظاهرا روسیه به همراه چین آماده است تا جای خالی آمریکا را برای فیلیپین پر کند. توافق دوترته برای دریافت سلاح از روسیه به دنبال اقدام چین برای اهدای 6000 سلاح اتوماتیک و 100 قبضه سلاح تک تیرانداز صورت گرفته است.

یکی از مقامات دفاعی ارشد روسیه که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز، گفت: سلاح‌های کلاشنیکف اواخر ماه جاری میلادی به همراه مقدار زیادی مهمات و چندین خودروی نظامی وارد فیلیپین خواهد شد.

آرسنیو آندولونگ، سخنگوی وزارت دفاع فیلیپین گفت: تا آنجا که به خاطر دارم روس‌ها هرگز در گذشته برای ما هیچ تجهیزات و سلاحی فراهم نکرده بودند.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه