در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۴۴۶۵۵
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۴
سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری؛

اتهامات علیه دری‌اصفهانی درست نیست/ اتهامات مقامات سعودی عادت دیرینه شده است/ با همه گپ می‌زنیم

خرداد: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان می‌گوید تنها چند کشور بی هویت در منطقه با ترامپ و رویکرد ضدایرانی وی همصدا هستند.
 
به گزارش خرداد بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست امروز خود با خبرنگاران با اشاره به برگزاری دور هفتم مذاکرات آستانه طی امروز و فردا گفت:‌ ما روز گذشته اجلاس کارشناسی را داشتیم و اجلاس آتی را خواهیم داشت. دستور کار اجلاس هفتم درباره مین‌یابی و مبادله زندانیان و اجساد است. در اجلاس ششم آنچه هدف گذاری شده بود به نتیجه رسید و امیدواریم بتوانیم این روند موفق را ادامه دهیم و گامهای ثمر بخشی را برای مردم سوریه و کمک به ثبات منطقه برداریم.

 
مسدود شدن حساب ایرانیان در چین مختص هموطنان نبوده است
  • مسدود شدن حساب ایرانیان از سوی چین موضوع خاصِ ایرانیان نیست و مشکل در گذشته تا حدی برطرف شد اما مجددا بروز کرده است. پیگیری‌ها از طریق دو سفارتخانه و ارگان‌های اقتصادی دنبال می‌شود. علتی که چینی‌ها اعلام کردند مسایل داخلی خودشان است و امیدوارم که چنین باشد و نتایج خوبی حاصل شود.

ما با بسیاری در حال گپ‌زدن هستیم
  • ما با بسیاری در حال گپ زدن هستیم، با خانواده، دوستان و دیگران؛ این موضوعی عمومی است و چیز خاصی نیست. اگر منظور مذاکرات با کشورهای اروپایی است، مسئله دیگری است که بر اساس نوع موضوع قابل تفسیر و مطالعه است.

صبحت‌های ضدایرانی مقامات سعودی یک عادت دیرینه شده است
  • درباره تشکیل ائتلاف عربی ضد یمن که درباره ایران اظهاراتی داشته است، موضع ما روشن است. از همان ابتدای تجاوز هشدارهای لازم توسط جمهوری اسلامی ایران به کشورهای منطقه داده شد. صحبت‌های بیان شده در ریاض تازگی ندارد و تبدیل به یک عادت دیرینه شده است. آن‌ها عادت به فرافکنی و بیان مشکلات خود دارند و عادت به کشیدن پای دیگران به مشکلات خود را دارند. نمی‌توان بعد از چند سال گناهی که مرتکب شده‌اند را به دیگران نسبت دهند.

چارت نهایی وزارت امور خارجه به زودی مصوب می‌شود
  • در خصوص وضعیت معاونت‌های سیاسی و اقتصادی وزارت خارجه، تغییرات ساختاری و اساسی در وزارت‌خارجه جدی است و روند خود را دنبال می‌کند. چارت نهایی به زودی مصوب خواهد شد. اقدامات دیگر در وزارت خارجه توسط وزارت‌خانه دنبال می‌شود. هنوز نفراتی که باید مسئولیت این دو حوزه را بپذیرند مشخص نشده است.

برگزرای دومین اجلاس سه‌جانبه ایران، روسیه و آذربایجان
  • در خصوص برگزاری نشست سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان، این دومین اجلاس است. اجلاس اول در باکو بود. در کنار اجلاس، دیدارهای دو جانبه خواهیم داشت، دستور کار وسیع است و از مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و مبارزه با تروریسم است. از بامداد چهارشنبه تا شامگاه این مهمانان را خواهیم داشت و دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران که مقدمات آن انجام شده است؛ هیئت‌های مهمان در سطوح بالای سیاسی و اقتصادی حاضر خواهند بود.

رفت‌و‌آمدها با دولت انگلیس به خوبی در حال انجام است
  • در خصوص سفر هیئتی از انگلیس برای روادید باید بگویم، چیزی لغو نشده و رفت و آمدهای ما با دولت انگلیس به صورت خوبی در حال انجام است و ما تبادلات خوبی در آینده خواهیم داشت و در شکل و سطوح خوبی برنامه‌ریزی شده است و انجام خواهد شد.

اتهامات علیه دری‌اصفهانی درست نیست
  • درباره انتصاب دری‌اصفهانی در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، آنچه قوه قضاییه مطرح می‌کند نظر اوست به عنوان یک قوه مستقل و من در این باره اطهار نظر نخواهم داشت. دری‌اصفهانی عضو وزارت خارجه نبوده و توسط ارگان‌های دیگر معرفی شدند به عنوان مشاور که تعداد آنها بسیار بالاست. دری‌اصفهانی سوابقی دارد طی دهه‌های گذشته از جمله با وزارت دفاع و خدمات ارزنده‌ای داشتند که بازگشت آن 1.7 میلیارد دلار و موضوع طلا نیز از خدمات وی بود. ما صلاحیت و ابزار یافتن درون افراد را نداریم و این از وظایف نهادهای امنیتی کشور است که باید پایش کنند و اگر موضوعی بود باید به‌هنگام می‌گفتند اما اظهارات وزیر اطلاعات نشان می‌دهد که برخی اتهامات علیه ایشان درست نیست و حتی ایشان همکاری‌هایی را هم با این وزارت‌خانه داشته‌اند.

مشکلات در مرزهای عراق مقطعی و کوچک هستند
  • در خصوص بسته شدن مرز تجاری شلمچه، ما در بحث اربعین از ماه‌ها پیش یک ستاد عالی تشکیل داده‌ایم که مرتب جلسه داشته و همه پیش‌بینی‌ها را به عمل آورده است. تماس‌های مکرر با دولت عراق داریم و اگر مشکلی پیش آید حل می‌شود، برخی مشکلات مقطعی و کوچک است که چندان قابل استناد نیست و بحث خاصی نیست، تماس‌های دو طرف و رفت‌وآمدهای طرفین زیربط با جدیت ادامه دارد.

ژست‌های حقوق بشری عربستان کمک حال مقامات ریاض نخواهد بود
  • درباره اظهارات نماینده عربستان در سازمان ملل درباره حقوق اقلیت‌ها، باید بگویم، وظایف وزارت خارجه مشخص است و ما در حوزه مسایل داخلی ورود نمی‌کنیم. سو استفاده دیگران از این موضوع هم بحث دیگری است. عربستان از هر موضوعی سعی می‌کند برای خود استفاده کند که تا به حال چندان موفق نبوده‌اند. دولت سعودی به حقوق شهروندان خود توجه کند و به جای پرداختن به ربات‌ها در عالم واقعیت حقوق شهروندان خود را حفظ کند و باورش شود که این ژست‌های بی‌ربط کمک حال آن‌ها نخواهد بود.

همصدایی چند کشور بی‌هویت در منطقه با ترامپ
  • در خصوص سرپیچی برخی شرکت‌ها از روابط با ایران پس از برجام، نیز وزارت خارجه همه تلاش خود را دارد تا این بدعهدی‌های آمریکا را کاهش دهد. تخطی‌های آمریکا از برجام بسیار است و بنابر گزارشهای وزارت خارجه به مجلس مصادیق آن را ارایه داده‌ایم. جهان امروز در مقابل ترامپ ایستاده و ما یک صدای واحد در حمایت از برجام و مخالفت با ترامپ را می‌شنویم. بخش عمده‌ای از جهان به این موضوع توجه دارند که با ایران روابط خود را توسعه دهند، مجموعه اروپا در مقاطع مختلف و نشست‌های متعدد حمایت خود را از برجام اعلام کرده است و تنها چند کشور بی هویت در منطقه با ترامپ همصدا هستند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه