در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۴۷۰۴۵
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۲

کارشناس حقوق بین الملل:حمایت دیپلماتیک انگلیس ازنازنین زاغری به لحاظ قانونی امکان‌پذیرنیست

خرداد:کارشناس حقوق بین الملل در گفت‌وگو با ایرنا، گفت: طرح اعطای حمایت دیپلماتیک انگلیس ازنازنین زاغری، که به اتهامات امنیتی درایران بازداشت‌ شده ، از نظرحقوق بین‌الملل باتوجه به تابعیت ایرانی وی، منتقی است.

این کارشناس که خواست نامش فاش نشود ، روز سه شنبه دیدگاه خود را این‌گونه بیان داشت: در حقوق بین‌الملل و تاریخ روابط دیپلماتیک و کنسولی، اعطای حمایت دیپلماتیک( منظور حمایت سیاسی و کنسولی ) یک کشور دارای سابقه می‌باشد. این اقدام البته با مفهوم مصونیت سیاسی که به نمایندگان رسمی کشورها و دیپلمات‌ها اعطا می‌شود تفاوت دارد. در حمایت دیپلماتیک، کشور حمایت‌کننده از شهروند خود در برابر اقدامات یک کشور خارجی حمایت سیاسی به عمل می‌آورد تا بدین‌وسیله به کشور مقابل این پیام را بدهد که اقدام علیه شهروند خود را به‌مثابه‌ی اقدام علیه کشور خود قلمداد می‌نماید. درگذشته کشورهایی مانند آلمان و سوئیس از این نوع اقدام برای دفاع از شهروند خود استفاده کرده‌اند. 
این کارشناس حقوقی اضافه کرد: بنا به گزارش برخی از روزنامه‌های انگلیسی همسر خانم نازنین زاغری با مراجعه به مشاورین حقوقی، امکان اعمال این اصل را در خصوص وی سوال نموده است و علی‌الظاهر برخی از مشاورین امکان شمولیت این اصل به خانم زاغری را تائید کرده‌اند. اما به نظر می‌رسد که مشاورین مذکور به این اصل مهم توجه نداشته‌اند که فارغ از شرایط اعمال اصل حمایت دیپلماتیک، این اصل تنها نسبت به اتباع همان کشور حمایت‌کننده قابل‌اعمال و اجرا می‌باشد و لذا اعمال این اصل در خصوص خانم زاغری که دارای تابعیت ایرانی است و قانون ایران تابعیت مضاعف انگلیسی خانم زاغری را به رسمیت نمی‌شناسد منتفی می‌باشد و اصلاً امکان طرح نیز ندارد. 
وی افزود: ازنظر ایران خانم نازنین زاغری دارای ملیت و تابعیت ایران می‌باشد و به‌واسطه‌ی اقدامات غیرقانونی در دادگاه ایران محاکمه شده و مشغول گذراندن دوره‌ی محکومیت خود می‌باشد. بنابراین دخالت رسمی دولت انگلیس جز از مسیر مسالمت‌جویانه و تمسک به بحث‌های صرف بشردوستانه، دخالت در امور داخلی ایران تلقی شده و موجب واکنش شدید ایران خواهد شد. 
این کارشناس حقوقی همچنین اضافه کرد: به نظر می‌رسد که با توجه به حساسیت روابط سیاسی ایران و انگلیس و سابقه تاریخی روابط دو کشور، طرح این قضیه که اصولاً در حقوق ایران جایگاهی هم ندارد، موجب خواهد شد که این پرونده از موضوعی میان دولت ایران با یک تبعه‌ی خود به موضوعی میان روابط ایران با یک کشور خارجی تبدیل گردد که با توجه به حساسیت‌های سیاسی و قضایی ایران در قبال موضوع، شرایط حل آن را به‌مراتب سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهد کرد.
وی افزود: تا این لحظه طرح این بحث توسط برخی رسانه‌های غیرتخصصی مطرح‌شده است که انعکاسی در مواضع رسمی دولت و وزارت امور خارجه‌ی انگلیس نداشته است، چراکه کارشناسان خبره‌ی حقوقی و بین‌المللی بر ضعف‌های شمولیت چنین اصلی بر وضعیت خانم زاغری کاملاً واقف هستند. مقامات ارشد انگلیسی در تماس‌های خود با مسئولین ایرانی خواستار حل موضوع خانم زاغری شده‌اند.
«نازنین زاغری راتکلیف»، شهروند ایرانی-انگلیسی که به عنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد، فرودین‌ماه سال 1395 در تهران دستگیر شد.
سپاه ثارالله کرمان مدتی بعد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سرشبکه های اصلی وابسته به بیگانگان که ماموریت های مختلفی درراستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد.» پرونده زاغری سپس مورد بررسی قرار گرفت و وی در دادگاه انقلاب به 5 سال حبس محکوم شد.
بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس که قرار است طی هفته های آینده به ایران سفر کند، از سوی رسانه ها و نمایندگان مجلس تحت فشار قرار دارد تا مساله آزادی خانم زاغری را با مقامات کشورمان مطرح کند.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه