در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۵۰۴۸۰
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۴

مذاکرات آمریکا با عربستان سعودی درباره پیمان هسته‌ای

خرداد:وزیر انرژی آمریکا بر این باور است که عربستان سعودی مایل به دستیابی به یک توافقنامه همکاری هسته‌ای غیر نظامی با واشنگتن است.

به گزارش خرداد به نقل از تسنیم به نقل از رویترز، ریک پری وزیر انرژی آمریکا روز چهارشنبه در سخنانی تاکید کرد: عربستان سعودی مایل به دستیابی به قرارداد همکاری غیر نظامی هسته‌ای با آمریکا است.

این قرارداد به شرکت های آمریکایی احازه خواهد داد تا در برنامه هسته‌ای غیرنظامی عربستان سعودی مشارکت کنند.

خالد الفلیح وزیر انرژی عربستان سعودی روز دوشنبه از شرکت های آمریکایی دعوت کرده بود تا در توسعه برنامه انرژی هسته‌ای عربستان سعودی مشارکت کنند.

وزیر انرژی آمریکا که طی هفته جاری نخستین سفر رسمی اش به عربستان سعودی را انجام داده، در مصاحبه با رویترز گفت: مذاکرات بین دو کشور به زودی درباره جزییات این توافقنامه آغاز خواهد شد. این توافقنامه موسوم به قرارداد 123 است.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به مذاکراتی که با وزیر انرژی عربستان سعودی داشته، افزود: ما این پیام را شنیدیم که "ما می خواهیم آمریکا شریک ما در این توافقنامه باشد."

وزیر انرژی آمریکا در جریان این سفر با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی نیز دیدار و گفتگو کرده است.

البته یک منبع آگاه در این باره گفت: ریاض به واشنگتن گفته است که نمی خواهد احتمال غنی سازی اورانیوم را در هرگونه توافق هسته‌ای با واشنگتن از دست بدهد، روندی که می تواند به استفاده های نظامی منجر شود، گرچه این یک شرط استاندارد در توافقنامه‌های هسته‌ای غیرنظامی آمریکا به شمار می رود.

بر اساس ماده 123 قانون انرژی اتمی آمریکا، یک توافق همکاری صلح آمیز هسته‌ای مستلزم انتقال مواد هسته‌ای، فناوری و تجهیزات مربوط است.

در مذاکرات قبلی عربستان سعودی با امضای هرگونه توافقنامه‌ای با آمریکا مخالفت کرده که این کشور را از حق غنی سازی اورانیوم محروم کند.

البته وزیر انرژی آمریکا حاضر نشده است در این باره توضیح دهد که آیا این مساله در جریان سفر اخیر به ریاض مطرح شده است یا نه.

موضع عربستان سعودی یک مشکل بالقوه برای آمریکاست، آن هم در شرایطی که دو کشور روابط خود را در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ تحکیم کرده اند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه