در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۵۲۶۰۶
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳

آلودگی هوا موجب تولد نوزادان کم وزن می‌شود

خرداد: بررسی اخیر متخصصان انگلیسی نشان می‌دهد که آلودگی هوا با افزایش خطر تولد نوزادان کم‌ وزن مرتبط است.

به گزارش خرداد به نقل از ایسنا، در مطالعات قبلی ارتباط آلودگی هوای ناشی از ترافیک جاده‌ها با تولد نوزادان کم‌وزن مشخص شد. از آنجا که ترافیک جاده‌ای هم آلودگی هوا و هم آلودگی صوتی تولید می‌کند متخصصان هر دو فاکتور را مورد بررسی قرار دادند اما مطالعات انجام گرفته در مورد آلودگی صوتی نتایج متناقضی داشته است.

با این حال متخصصان انگلیسی در این مطالعه می‌گویند: بدیهی است که آلودگی صوتی تاثیرات نامطلوبی بر سلامت دارد که از آن جمله می‌توان به اختلال در خواب، افزایش فشار خون و بیماری قلبی - عروقی اشاره کرد. بنابراین تردیدی نیست که این فاکتور در نهایت بر سلامت مادران باردار و جنین نیز تاثیرگذار خواهد بود.

در این بررسی تاثیر قرار گرفتن در معرض هر دو آلودگی صوتی و هوا ناشی از ترافیک جاده‌ای در دوران بارداری روی وزن نوزاد در هنگام تولد مورد مطالعه قرار گرفت.

در این بررسی مشخص شد احتمال افزایش خطر تولد نوزادانی کم وزن از مادرانی که در معرض آلودگی هوای ناشی از رفت و آمد جاده‌ای بوده‌اند بیشتر است. همچنین تاثیر مستقل آلودگی صوتی روی وزن نوزاد هنوز مشاهده نشده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به گفته محققان افزایش آلاینده‌ها مرتبط با رفت و آمد خودروها به خصوص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون احتمال تولد نوزادانی با وزن پایین را ۲ تا ۶ درصد افزایش می‌دهد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه