در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۵۴۶۴۳
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۶
چهار بازیگر و یک خواننده‌؛

جرقه‌ای که با اعتراض سلبریتی‌ها زده شد!

خرداد: چهار بازیگر و یک خواننده‌ که در جریان انتخابات نقش داشتند به برخی اقدامات دولت انتقاد کردند.

به گزارش خبرآنلاین، هنرمندان در سال‌های اخیر نقش پررنگی در ایجاد جریان‌های سیاسی و اجتماعی داشته‌اند، یکی از مهمترین نمودهای آن انتخابات ریاست جمهوری بود و از نمونه‌های متاخر واکنش به تصمیمات دولت در شبکه‌های اجتماعی، جرقه‌ای که انعکاس گسترده‌ای یافت.

حدود یک ماه پیش بود که افزایش عوارض خروج از کشور و قیمت نان واکنش‌هایی را در جامعه به همراه داشت، در این میان برداشتی که از اعتراض تعدادی از هنرمندان نسبت به این افزایش ها صورت گرفت پشیمانی از رای دادن به رییس جمهور در انتخابات بود؛ نکته ای که از سوی اغلب این هنرمندان معترض رد شد اما این تکذیب ها چندان خوشایند رسانه هایی که بر طبل پشیمانی هنرمندان می کوبیدند خوش نیامد و پژواک نیافت.

نقش هنرمندان و به طور مشخص چهره های سرشناس و سلبریتی ها در جریان فعالیت های سیاسی و اجتماعی در سال های اخیر بسیار پررنگ تر از گذشته شده است. زمانی اهمیت این فعالیت ها بیشتر می شود که بستر بروز و ظهور آن رسانه های بسیار پربازدید اجتماعی باشند. در همین فضاست که تک جمله ای از یک هنرمند می تواند تا مدت ها موضوع بحث محافل مختلف باشد، سر از تلویزیون و اخبار دربیاورد یا در روزنامه ها، سایت ها و خبرگزاری ها بارها و بارها و از منظر هر رسانه خاص، تحلیل و بازنشر شود.

شاید همین باعث شد با وجود تعداد کم هنرمندانی که به وضعیت موجود تصمیم گیری در مورد قیمت ها واکنش نشان دادند بسیار گسترده پخش شود و مورد توجه افراد و رسانه ها قرار بگیرد و اعتراض چند جمله ای سر از بخش های خبری، مصاحبه ها و خبرگزاری در بیاورد.

مهدی فخیم‌زاده، باران کوثری، نوید محمدزاده، مهدی پاکدل و رضا صادقی از جمله هنرمندانی بودند که در زمان انتخابات حمایت جدی از حسن روحانی داشتند و در ماه گذشته به برخی تصمیمات دولت انتقاد داشتند که این انتقادها از سوی برخی رسانه ها تعبیر به پشیمانی شد.

در ادامه مروری بر اظهارات این هنرمندان و واکنش هایی که به همراه داشت صورت می‌گیرد.

پشیمانی هنرمند همیشه همراه رییس جمهور

مهدی فخیم‌زاده از هنرمندان نزدیک به حسن روحانی بود که فعالیت تبلیغاتی گسترده ای در انتخابات دوره گذشته برای او داشته است و حتی در برخی از سفرهای انتخاباتی به عنوان حامی روحانی را همراه می کرد.

او با انتشار عکسی از یکی از همین سفرهای استانی در اینستاگرام ضمن ابراز پشیمانی از فعالیت های گذشته خود نوشت: «انتخابات ریاست جمهوری، مشهد. همراه تعدادی از سینماگران مثل کیومرث پوراحمد، ابوالحسن داوودی، سعید سهیلی به مشهد رفته بودیم تا در مراسم سخنرانی آقای روحانی حضور داشته باشیم و برای ایشان تبلیغ کنیم. راستش را بخواهید الان پشیمان هستم.»

 

جرقه‌ای که با اعتراض سلبریتی‌ها زده شد!

 

انعکاس اعتراض باران کوثری به افزایش عوارض خروج در 20:30

باران کوثری یکی از هنرمندانی است که همیشه واکنش های متعددی به جریانات سیاسی و اجتماعی ایران در صفحه خود در اینستاگرام داشته است، صفحه‌ای که انتسابش به کوثری اوایل از سوی این بازیگر تکذیب می‌شد و اما در اکثر مواقع واکنش های به روز این بازیگر به مسایل مختلف جامعه در آن منتشر و در جامعه بازنشر می شد.

مسئله افزایش عوارض خروج از کشور هم در ماه گذشته با واکنشی از سوی این بازیگر همراه شد و اظهارنظر باران کوثری درباره این موضوع در اینستاگرام بازخورد بسیار گسترده‌ای نسبت به اظهارنظر مستقیم او در جامعه داشت، به حدی که بخش خبری 20:30 که به دنبال القای پیشمانی حامیان حسن روحانی از رای خود به جامعه بود، در گزارشی این پست اینستاگرامی او را نشانگر پشیمانی‌اش دانست.

این بازیگر شش روز بعد در پستی دیگر در اینستاگرام اعلام کرد که از رای خود پشیمان نیست، کوثری در این باره نوشت: «من با صراحت دولتی که به آن رای داده ام را نقد می کنم و این به معنای پشیمانی از رای نیست، من مطالباتم را تکرار می کنم.»

او در تکمیل این موضع گیری اینطور توضیح داد: «من، باران کوثری، هیچ‌کجا از رای‌ که به حسن روحانی دادم ابراز پشیمانی نکردم. من رای دادم که فرصت نقد و تکرار مطالباتم رو داشته باشم. طبیعتا من هم مثل هر کس دیگه‌ای بر اساس خواسته‌ها و نیازهای خودم و توصیه‌ کسانی که قبولشون دارم کاندیدای موردنظرم رو انتخاب می‌کنم و این نه خودخواهی است نه به فکر مردم نبودن، این یعنی رییس جمهور بر اساس نیاز اکثریت انتخاب شود، اگر کاندیدای موردنظر شما انتخاب نشده یعنی خواسته‌هایتان در اولویت اکثریت نیست.

مطمئنم نقد امثال من به این دولت اگر بیشتر از بقیه نباشد کمتر نیست، فکر می‌کنم از همین صفحه‌ اینستاگرام هم این مشخص است. خیلی متاسفم که روند کند تحقق وعده‌های دولت این‌طور بهانه به دست صفحه‌ها و آدم‌های تندرویی داده که ما را سیبل خالی کردن خشمشان از شکست در انتخابات کرده‌اند اما من از رای‌ام پشیمان نیستم، تکرار می‌کنم رای ندادن در انتخابات ریاست جمهوری جز گزینه‌های من نیست و در بین نامزدهای انتخابات ۱۳۹۶ حسن روحانی همچنان انتخاب من و نقد دولتی که به آن رای دادم حق طبیعی من است.»

کوثری از جمله هنرمندان فعال در زمینه تبلیغات برای حسن روحانی در دو دوره انتخابات گذشته بود و در همایش‌هایی که طرفداران او حضور جدی و موثری داشت.

 

جرقه‌ای که با اعتراض سلبریتی‌ها زده شد!

 

وقتی عوارض خروج صدای بازیگر سرشناس را در می‌آورد

نوید محمدزاده بازیگر سینما و تلویزیون هم از جمله سینماگران حامی حسن روحانی در دوران انتخابات بود که با اتکا به افزایش عوارض خروج در بودجه سال 97 پستی را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت.

 

او با انتقاد از این افزایش قیمت انتقاد کرده و با کنایه نوشته بود: «خب خداروشکر که بودجه سال 97 هم داره تامین میشه.»

محمدزاده همچنین بیان کرده بود: «عوارض نوشته می شود اما شما بخوانید جریمه.»

 

جرقه‌ای که با اعتراض سلبریتی‌ها زده شد!

 

دفاع از شرافت مردم ایران

مهدی پاکدل دیگر هنرمندی حامی رییس جمهور دولت دوازهم در دوان انتخابات بود، او رویکرد متفاوت تری نسبت به سایر هنرمندان داشت و به صورت غیرمستقیم و با اشاره به افزایش عوارض خروج از کشور انتقادات خود از دولت فعلی را مطرح کرد.

این بازیگر با انتقاد از اینکه این موج انتقادات تنها چند روز جریان دارد و پس از آن همه مسایل برایمان یکنواخت می شود، نوشت: «آقا پيشنهاد ميكنم براى سفرهاى داخلى هم عوارض بگيرين. البته اونايى كه با هواپيما سفر ميكنند. اونايى كه با ماشين ميرن رو كه ميگيرين. شما دقت كن ببين اين عكس رو هفته پيش از سفرى كه داشتم از پنجره هواپيما از ناحيه خرم آباد گرفتم. خيلى منظره قشنگيه. خوب نبايد بابت ديدن و ثبت كردن اين تصوير عوارض بدم.

زيادم ناراحت نباشيد. با اين موضوع عوارض هم يك هفته دور هم شاديم و جوك ميسازيم و بعدش يادمون ميره اصل موضوع چى بود ولى پول را مثل بچه آدم ميديم. مثل هزارتا موضوع ديگه. بنزين، مسكن، دارو و...

دوستان عزيز اين مردم خيلى بيشتر از اينا شريف اند. هر چقدر شما وقيحيد اين مردم شريف اند و با سيلى صورت خودشونو سرخ نگه ميدارن.

پس زودتر نرخ عوارض سفرهاى داخلى هم اعلام كنيد. زياد بود چشممون كور پياده ميريم، براى سلامتى مون بهتره. والا.»

 

جرقه‌ای که با اعتراض سلبریتی‌ها زده شد!

 

پشیمانی خواننده پاپ: از حال و روز ما خبر ندارید آقای رییس جمهور

رضا صادقی خواننده سرشناس پاپ، از جمله هنرمندان حوزه موسیقی بود که به صورت مستقیم و جدی با اشاره به گرانی ها و وضعیت نامناسب زلزله‌زدگان از رای خود به حسن روحای ابراز پشیمانی کرد. او از این مسئله گلایه مند بود که رییس جمهور خبری از حال و روز مردم ندارد.

این خواننده در استوری اینستاگرام خود پستی را با این مضمون به اشتراک گذاشت: «سلام آقای رییس جمهور، رای دادیم، حمایت کردیم، توهین شنیدیم و تهمت شنیدیم.

حرف من عوارضی قیمتش،نون و قیمتش، زلزله زده و محرومیتش،گرونی و مصیبتش،حتی نان و ترس نداشتنش نیست.درد اینجاست که انگار از حال و روزمان خبر ندارید.

چشم یاری داشتیم، حیف، خودمان به داد خودمان برسیم. خداحافظ آقای رییس جمهور.»

 

جرقه‌ای که با اعتراض سلبریتی‌ها زده شد!

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه