در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۵۶۲۹۰
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۳

پیش بینی قدم بعدی ترامپ درباره ایران

خرداد: داود هرمیداس باوند دیگر تحلیل گر مسائل بین‌الملل با اشاره به تمدید تعلیق تحریم‌های هسته ای از سوی ترامپ به فرارو می‌گوید: این آخرین تعلیق تحریم‌های هسته ای ایران است. آمریکا می‌خواهد تصمیم گیری در ارتباط با تحریم‌های هسته ای را به بعد از مذاکره با اروپایی‌ها واگذار کند. اروپایی‌ها در موضوع برجام جدی هستند و معتقدند، برجام یک توافق بین المللی است که طرف‌ها باید به آن پایبند باشند. اما آنها درباره سیستم موشکی نیز اعلام کرده اند آماده مذاکره‌اند. بنابراین ترامپ می‌خواهد مساله سیستم موشکی ایران را به مساله برجام ربط دهد و شرایطی اتفاق رقم بزند که بر روی این توافق بازنگری شود.

 باوند با اشاره به سخنان ترامپ می‌گوید: یکی از نکاتی که رئیس جمهور آمریکا به آن اشاره کرد، آن است که ایران باید برای همیشه از دسترسی به سلاح هسته ای خودداری کند و تحریم‌های هسته ای هم به بعد از مذاکرات آمریکا با کشورهای اروپایی موکول می‌شود.

 این استاد دانشگاه در ارتباط با تحریم‌های وضع شده علیه 14 فرد و نهاد ایرانی از جمله رئیس قوه قضاییه نیز می‌گوید: این اقدام آمریکا هم در راستای همان مذاکراتی است که این کشور می‌خواهد با اروپایی‌ها داشته باشد. آمریکا با اقدام خود خواسته خود را در جای مدعی و ایران را در جایگاه متهم قرار دهد. کاخ سفید قوه قضاییه را در ارتباط با مسائل حقوق بشر و ناآرامی‌های اخیر ایران و واکنش نظام به آنها تحریم کرده است. به این ترتیب مبنای تحریم‌های اعمال شده علیه افرادی مثل رئیس قوه قضاییه با تحریم‌های مرتبط با برجام متفاوت است.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه