در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۵۶۳۶۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳
نجفی در صحن شورای شهر تهران:

قراردادهای شهرداری پولش صرف انتخابات شده/ شهرداری تهران ۵۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بدهکار است/سازمان فرهنگی هنری شهرداری در اختیار شهرداری نیست

شهردار تهران در جلسه امروز شورای شهر با ارائه گزارش 100 روزه شهرداری گفت: ١٣ هزار نفر در ايام انتخابات به پرسنل شهرداري اضافه شده است ، برخي افراد جذب شده حتي يك روز سابقه كاري در شركت هاي پيماني را هم ندارند
خرداد: محمدعلی نجفی، شهردار تهران صبح امروز در صحن علنی شورای شهر حاضر شد تا گزارش تحویل و تحول شهرداری تهران را در شورا قرائت کند.


شهردار تهران با اشاره به میزان بدهی‌های شهرداری گفت: مرتب تذکر دادم انصاف و بی‌طرفی در تهیه گزارش مورد توجه قرار گیرد. براساس تحقیقات صورت گرفته شهرداری دارای 29 هزار و 510 میلیارد تومان بدهی ثبت شده، 22هزار و 600 میلیارد تومان بدهی تقریباً قطعی و ۸هزار و 600 میلیارد تومان بدهی احتمالی است، یعنی جمعاً 52 هزار و 100 میلیارد تومان بدهی که سه برابر بودجه سال 96 است.

او ادامه داد: در حال حاضر شهرداری برای اتمام و پیشرفت پروژه‌های عمرانی نیاز به 34 هزار میلیارد تومان اعتبار دارد. پس با حساب بدهی‌ها مجموعه تعهدات شهرداری 86 هزار میلیارد تومان است.

محمدعلی نجفی در ادامه ارائه گزارش خود با بیان اینکه متاسفانه در بررسی پرونده‌های شهرداری به مواردی از سوء استفاده برخوردیم که باید از طریق مراجع قضایی پیگیری شود گفت: اواخر سال 95 شهرداری با یکی از شرکت‌های نیروی انتظامی قراردادی را در خصوص تدوین شاخص‌های ارزیابی عملکرد به مبلغ یک میلیارد تومان به امضاء رسانده است که شاید ارزش واقعی آن حتی 10 میلیون تومان هم نبوده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه آخرین پرداخت به این موسسه اول مرداد 96 و پس از انتخابات بوده و 850 میلیون تومان به این قرارداد پرداخت شده است، گفت: ما در بررسی‌های بیشتر دریافتیم که یک قرارداد دیگر در تاریخ 2 مرداد 96 منعقد شده که در روز قرارداد پرداختی صورت گرفته است.

شهردار تهران با بیان اینکه این دو قرارداد مجموعا یک میلیارد و 430 میلیون تومان ارزش داشته است، گفت: در بررسی‌های بیشتر متوجه شدیم که درست است این مبلغ به حساب شرکت مذکور واریز شده اما تنها 173 میلیون تومان را به این شرکت داده و مابقی را به یک حساب دیگر که متعلق به رئیس دفتر یکی از معاونین قبلی بوده واریز کردند و این پول نیز خرج انتخابات شده است. این در حالیست که آن فرد مذکور مکتوب اقرار کرده که از 173 میلیون تنها 20 میلیون به خودش تعلق گرفته و مابقی سهم دیگران بوده است.

او با بیان اینکه سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری فقط در نقش یک کارگزار عمل می‌کرده است، گفت: این سازمان به دنبال پیدا کردن سرمایه‌گذار خارجی و یا برنامه‌های جدید توسعه شهری نبوده است کارش این بوده که املاک و مستغلات را گرفته و به صورت مشارکتی ساخت و ساز کند.

او در ادامه به سازمان املاک و مستغلات اشاره کرد و گفت: هیچ اطلاعات دقیق و سندی از ارزش املاک اختصاصی شهرداری تهران و وضعیت ثبتی آن‌ها در دست نیست. اینکه چقدر از این املاک سند دارد و یا ارزش آن‌ها چقدر است. ۶۴۷ متر غالباً در اختیار نهاد‌ها قرار گرفته است و بحث املاک نجومی شامل این امر نمی‌شود البته املاک نجومی اصلاً در سیستم ثبت نشده است.

او با اشاره به نظام ارزیابی عملکرد در شهرداری تهران و معاونت برنامه‌ریزی وجود نداشته است، گفت: درصد درآمد پایدار کل شهرداری از هیچ فرمولی پیروی نمی‌کند. متاسفم که اینگونه صحبت می‌کنم، اما اداره مالی شهرداری دیمی بوده است یک جایی ۷ درصد و یک جایی ۲۵ درصد درآمد پایدار داشته است.

او درخصوص واگذاری املاک هم افزود: به طور مثال به یک نهاد ملکی ۵ میلیاردی و به نهاد دیگری که‌‌ همان فعالیت را داشته هیچ ملکی واگذار نشده است. جای سوال دارد که وجه تمایز چه بوده است؟ ما هیچ رابطه‌ای در این خصوص پیدا نکرده‌ایم. وضعیت کارگزاران که خروجی آن‌ها هم هولوگرام‌ها بوده بسیار تاسف‌بار است.

نجفی گفت: ۱۶ هزار پست در شهرداری داریم، اما ۶٨ هزار نفر کارمند داریم یعنی به ازای هر۴٢۶ نفر یک پست سازمانی در شهرداری وجود دارد.

نجفی با اشاره به اینکه در سال ٩۵ تعدادپرسنل ۵۵ هزار نفر بود اما در عرض سه ماه، ١٣ هزار نفر به نیروی انسانی اضافه شد گفت: برخی افراد حتی سابقه یک روز فعالیت در شرکت‌های پیمانی نداشتند.

وی افزود: در سال ۹۵ تعداد پرسنل شهرداری ۵۵ هزار و ۹۵۲ نفر بوده است که مستمر حقوق می‌گرفتند. طی سه چهار ماه مانده به انتخابات ناگهان ۱۳ هزار نفر به پرسنل شهرداری اضافه شدند به اسم اینکه عده‌ای کارگر پیمانکاران هستند و می‌خواهیم کارمند شهرداری کنیم.

اقدام خیانت آمیز در صندوق بازنشستگی شهرداری

شهردار تهران گفت: متاسفانه ٨۵ درصد دارایی صندوق بازنشستگی در بخش املاک بلوکه شده و ٧٠ درصد در پروژه ساریتای کیش سرمایه گذاری شده که به قاطعیت می‌گویم فساد دارد و یک کار خیانت آمیز در صندوق بازنشستگی شهرداری است.

شهردار تهران گفت: در سال‌های ٩٢ تا ٩۵، صد و نه هکتار از باغات تخریب و به منازل تبدیل شده است.

نجفی گفت: در شهرداری کارمندی با مدرک کار‌شناسی داریم که یک میلیون ۴۰۰ هزار حقوق می‌گیرد و کارمند دیگری با‌‌ همان سابقه کار حدود پنج و نیم میلیون حقوی می‌گیرد یعنی کاملا غیر عادلانه است و هیچ ضابطه‌ای نیست.

وی افزود: روند مقایسه‌ای تعداد کسور پردازان به تعداد بازنشستگان نشان می‌دهد که تعداد بازنشستگان پیشی گرفته است و این یعنی شکست صندوق بازنشتگی شهرداری در بلند مدت.

نجفی در ادامه گفت: ۸۵ درصد دارایی‌های صندوق ذخیره کارکنان شهرداری را در املاک و ساختمان حبس کردند در حالی که قرار بوده است این صندوق در بورس و مسایل اقتصادی سرمایه گذاری‌هایی کند.

وی افزود: از این رقم ۷۰ درصد در پروژه‌ای تحت عنان سارینا کیش سرمایه گذاری شده است که در آن فساد مالی وجود داشت و با فشاری که آوردیم بخشی از پول را برگرداندند. واقعا یک کار خیانت آمیز صورت گفته است.

وی افزود: یکپارچگی اطلاعات در شهرداری وجود ندارد اگر بخواهید از سازمان اطلاعات املاک را بگیرید هیچ چیزی وجود ندارد.

نجفی تاکید کرد: اصلا به پروژه هوشمند سازی در شهر پرداخته نشده است شورایی برای پیگیری این پروژه تعیین کردیم که اقدامات جالبی انجام می‌شود خبرهای خوبی طی چند ماه آینده در این بخش خواهیم داشت.

وی افزود: قراردادی با مدیریت کیش امضا کردیم تا بخشی از فعالیت‌های مربوط به هوشمند سازی را به صورت پایلوت در کیش اجرا کنیم.

نجفی تاکید کرد: در حال حاضر ۱۱۴ دفتر خدمات الکترونیکی در تهران وجود دارد اما نه تنها با این وجود نیرو‌ها کم نشده است بلکه ۱۳ هزار نفر به نیروهای شهرداری اضافه شده است.

وی افزود: بر اساس گزارش ۲۰۱۷در رتبه‌های بین المللی در میان ۱۸۰ شهر، تهران رتبه ۱۶۱ در شاخص شهرهای پویا را دارد. در شاخص رقابت پذیری رتبه ۱۲۰ و در شاخص زیست پذیری رتبه ۶۱ را بر اساس گزارش سال ۲۰۱۵ داریم و از نظر بین الملی واقعیت وضعیت خوبی نداریم.

سازمان فرهنگی هنری شهرداری در اختیار شهرداری نیست

 نجفی در ادامه گزارش خود میزان برگشتی برخی از مجلات همشهری را بیش از ۴۰ درصد عنوان کرد و افزود: سال‌ها پول دادیم این نشریات و مجلات را در همشهری منتشر کردیم؛ البته ما چهار نشریه را تعطیل کردیم و برای بقیه هم فعلا زورمان به هیات مدیره همشهری نمی رسد که یک مقدار انقلابی تر عمل کند.
به گفته وی، در همشهری هم وضعیت مالی افتضاحی وجود دارد.
شهردار تهران با اشاره به اینکه در سازمان فرهنگی هنری شهرداری، حمایت‌های شهرداری بیش از ۴ برابر شده و ۶۴ درصد بودجه‌های حمایتی به فعالیت‌های مذهبی و بقیه به سایر فعالیت ها اختصاص یافته است، اظهارکرد: در سازمان فرهنگی و هنری بزرگ ترین چالش ما این است که مدیریت شهری نقش تعیین کننده‌ای بر مدیریت این سازمان ندارد. یک هیات امنای ۱۱ نفره دارد و الان اگر سازمان فرهنگی و هنری هر کاری کند بلافاصله یقه شهردار و شورای شهر را می گیرند. کسی نمی گوید شش نفر دیگری که در هیات مدیره تصمیم می گیرند چه می شود؟

وی ادامه داد: درآمدهای عملیاتی سازمان فرهنگی هنری شهرداری طی سال های ۹۳ تا ۹۵ از ۳۳ هزار میلیارد تومان به ۱۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافته و از آن طرف کمک های دریافتی از شهرداری سال به سال بیشتر شده است، به طوریکه در سال ۹۵ این سازمان ۶۵ میلیارد تومان از شهرداری تهران کمک گرفته است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه