در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۶۰۱۹۱
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹
حجت الاسلام والمسلمین «کاظم صدیقی»:

اقتصاد حلال در اسلام توصیه شده است/انقلاب اسلامی پیروزی بر دو جریان مسلط لیبرالیسم و سوسیالیسم بود/ مسئولین در قیامت باید جوابگوی هر گناهی که در جامعه انجام می‌شود باشند

خرداد: امام جمعه موقت تهران گفت: در اسلام افضل مجاهدت ها دو چیز است، اولی عفت شکم است که انسان نباید اقتصاد حرام داشته باشد و دیگری عفت و پاکدامنی است.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین «کاظم صدیقی» در خطبه نخست نماز جمعه تهران افزود: همه و خود را به تقوای الهی توصیه می کنم، تقوا ذخیره معاد و وسیله نجات است، تقوا مهر قبولی اعمال است، تقوا ابعاد مختلف و عرصه ها و جبهه های متنوعی دارد.
وی ادامه داد: یکی از میدان های پرچمداری تقوا پرهیز از گناهان است زیرا گناه توفیق نماز اول وقت را از آدمی می گیرد، گناه دیوار حائلی است که مانع رسیدن دعا به هدف اجابت می شود.
صدیقی افزود: گناه، نعمت ها را از انسان می گیرد و حلاوت و شیرینی عبادت را در کام یک انسان تلخ می کند. گناه مضرات زیادی دارد ولی در بیانات سفرای الهی، ائمه و اهل بیت(ع) به دو خطر اهتمام خاصی شده و خواستند از آنها بر حذر باشیم.
خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه حرام خواری و بی بندو باری انسان را از راه خدا باز می دارد، تصریح کرد: یک لقمه حرام باعث می شود مدتها عبادت انسان قبول نشود، نظام اسلامی مسئولیت دارد که موانع سیر بشر بسوی حق تعالی و نیل بشر به بهشت لقا و فردوس اعلا را رفع کند.
وی گفت: امانت داری در دین مهمترین امانتی است که بر دوش مسئولان است و هر گناهی که در جامعه بشود مسئولان نیز پاسخگوی آن هستند.
صدیقی افزود: حرام خواری چیزی نیست که انسان بتواند از کنار آن بی تفاوت بگذرد. حرام لقمگی در نطفه و اخلاق انسان تاثیر دارد. این افراد بی عاطفه می شوند و با خانواده خود نمی جوشند و حرام خواری قساوت قلب می آورد و بدترین درد هم درد بی رحمی است.
امام جمعه موقت تهران افزود: اگر بنا داریم جامعه سالم باشد و مردم حلال خور باشند باید از مجاری اداری، قضایی و تقنینی و از مجرای حلال مسئولیت به مدیر رسیده باشد.
صدیقی با بیان اینکه مسئولان فرهنگی که به قیمت خون شهدا به این مسئولیت ها رسیده اند و همچنین رسانه ملی و تریبون ها باید در برابر اقتصاد ناسالم به پا خیزند و هشدار دهند، افزود: اگر کسی با پول حرام به مسئولیت رسیده، توقع نداریم، او مروج حلال خواری باشد.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: رسانه ها باید بازاری های کم سن و سال را به اهمیت پرداخت خمس و شدت گناه ربا و همچنین رعایت انصاف در معامله و عدم احتکار و ایجاد بازار سیاه متذکر شوند، اینها گناه اقتصادی است اما دهها فساد در کنار این گناه ها وجود دارد. رشوه دو درهمش در حد کفر است.
صدیقی گفت: یکی دیگر از سفارشات اسلام عفت و پاکدامنی است، این ابتذال که خدای نکرده وجود دارد و خدا نکند مسئولان ما برای راضی کردن دیگران راضی شوند، جامعه ولنگاری و تسامح را در رعایت مسائل جنسی تحمیل کند.
امام جمعه موقت تهران افزود: اینها خطراتی است که امامان جمعه مکلفند در صدر خطبه خود، نمازگزاران را به تقوا دعوت کنند.
این استاد حوزه گفت: پاک بودن زندگی و مصون بودن خانواده ها و پاک دستی ها و پاک چشمی باید افزون شود تا خدا از ما رضایت داشته باشد. 
صدیقی با بیان اینکه مسئولان در رفع مشکلات مردم تلاش بیشتری کنند، تصریح کرد: آن چیزی که خدا را از مسئولان راضی می کند رفع درد و آلام مردم است، این همه بیکاری در جامعه است، در حاشیه های شهرها به آنجا سری بزنید در اطراف تهران ببینید چه خانواده هایی در چه دخمه هایی دارند زندگی می کنند و از نظر امکانات و بهداشتی در مضیقه هستند.

خطیب نماز جمعه تهران، انقلاب اسلامی را پیروزی بر دو جریان مسلط فکری لیبرالیسم و سوسیالیسم عنوان کرد و گفت: در رژیم سابق، شاه مالک وجود خود هم نبود و عروسک تمام معنایی بود که هرچه می گفتند عمل می کرد.

 حجت الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی در خطبه دوم نماز جمعه تهران با تبریک پیروزی معجزه آسای انقلاب اسلامی افزود: در قرآن کریم مسئله توجه به نعمت های الهی مورد تاکید قرار گرفته است. در میان نعمت ها، چند نعمت است که از آن بالاتر وجود ندارد، یکی نعمت معرفت است، نعمت دیانت است که انسان را با آباد کردن دنیای انسانی، تسهیل زندگی و با بهره مندی قوانین الهی به سعادت ابدی می رساند.
وی ادامه داد: بدترین جنبنده، آدمی است که ایمان ندارد و از گرگ، ویروس، میکروب و از همه چیز پست تر است. آدم بی دین از حیوان هم پست تر است. 
خطیب نماز جمعه تهران، نعمت دوم را عزت استقلال عنوان کرد و افزود: استقلال فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، معنوی و استقلال همه جانبه از مهمترین نعمت های الهی است که حضرت سید الشهدا(ع) به پای آن خود ود و همه عزیزانش را نثار کرده است.
صدیقی ادامه داد: نعمت سوم داشتن حکومت صالح است؛ در کشوری مکتبی که رهبر آن الگو وخود ساخته باشد و وجود او عینیت قانون دین باشد. اگر کشوری فاقد چنین رهبری بود، دشمن دست از او برنمی دارد و او را از مسیر خارج می کند. استقلال و شرفش را می گیرد و انقلابش را به خلاف مسیر انقلاب تبدیل می کند.
خطیب نماز جمعه تهران، وحدت صفوف و استغنا و خودکفایی را از دیگر نعمت های الهی عنوان کرد و افزود: با انقلاب اسلامی هزاران نعمت، هزاران برکت با نقش رهبری و با جوشش نور از خود شهیدان نصیب این ملت شده است.
وی با تاکید بر لزوم توجه به شرایط قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: ایران کمتر از 35 میلیون جمعیت داشت و در روز شش میلیون بشکه نفت بدون اینکه جنگ و شورش داخلی وجود داشته باشد صادر می شد، اما ببینید که چون مدیریت، مدیریت فاسدی بود و همین جنوب شهر تهران چه وضعیت داشت.
خطیب نماز جمعه تهران یادآور شد: جز کاخ نشینان و وابستگان به دربار، هیچ کسی شرایط بهداشتی و رفاهی در تهران را که مرکز کشور بود نداشت.
به گفته صدیقی، ما ارتش داشتیم اما با وجود این ارتش بحرین که از استانهای کشور ما بود بدون مصرف یک گلوله با دستور انگلیس از بدن ایران جدایش کردند ولی این ارتش و این فرماندهی ارتش که شاه بود مگر جرات داشتند بگویند چرا ما سرزمین خود را از دست بدهیم.
امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: از نظر معیشت هم مردم در شرایط بسیار سختی بودند و در تنگناهای عجیبی زندگی می کردند. از نظر فرهنگ آنها باورشان آمده بود دین را از این مملکت بیرون کرده اند و نفوذ دینی به حد صفر رسیده است.
وی یادآور شد: در طول دوران حکومت پهلوی در یک دانشگاه زیر این آسمان یک نماز جماعت، تفسیر قران سراغ ندارید، دعا و مناجات سراغ ندارید.
صدیقی ادامه داد: از نظر علمی در مملکت ما قبل انقلاب اگر استعدادی بود می بردند بیرون و برای خود به کار می گرفتند. در داخل مملکت ابتذال، فسق و فجور، ترویج الحاد و مادی گرایی بود و با علم و دین هر دو مبارزه می شد.
خطیب نماز جمعه تهران افزود: از نظر استقلال هم شاه نوکر و عبد بود، مالک وجود خود هم نبود جلو چشم خودش گوش پدرش را گرفتند بردند و در آن جزیره از بین رفت، خودش را جای او گذاشتند، عروسک تمام معنایی بود که هر چه می گفتند عمل می کرد.
وی با اشاره به دیدار اخیر پرسنل نیروی هوایی با رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: روز 19 بهمن نیروی هوایی سرافراز و مقتدر ما به محضر فرمانده و مولایشان رسیدند و نایب امام زمان(عج) شان را دیدند و برای هر نوع بازدارندگی و معارضه با ظلم و ستم اعلام آمادگی کردند و این چیزی شبیه معجزه است.
صدیقی افزود: در حکومت ولایی، مردم جدای از امامت و رهبری ندارند، حضرت سید الشهدا(ع) در نامه ای به مردم کوفه فرمودند خودم در میان شما و با شما هستم خانواده ام در میان خانواده های شماست.
خطیب نماز جمعه تهران، پیروزی انقلاب اسلامی را نه پیروزی بر شاه بلکه پیروزی بر دو جریان مسلط لیبرالیسم و سوسیالیسم عنوان کرد و گفت: این انقلاب ابطال سحر دو جریان فاسد حاکم بر جهان و ایجاد یک قدرت جدید با مدل فطری دینی با مبانی وحیانی و اسلامی بود.
وی تصریح کرد: ما مدل جدید حکومتی که حکومت شخص نیست حکومت خداست، حکومت علم، عدالت، اخلاق و قانون است ایجاد کردیم. عالی ترین حاکم بنده صالح خداست که مجهز به علم و تقواست و خدای متعال او را برای مردم به عنوان اتمام نعمت و مهر رضایت از دین و کمال دین معرفی کرده است.
صدیقی با بیان اینکه زیر این آسمان بهتر از ولایت فقیه در غیبت امام زمان(عج) حکومتی سراغ نداریم، اظهار کرد: از آن جهت که پیروزی انقلاب ما یک پیروزی فرهنگی و مکتبی است، آثار و برکات مادی آن نیز استقلال اقتدار نیروهای مسلح، تولد سپاه، پالایش همه نیروهای عزیز پاسدار امنیت در هوا و دریا و پیشرفتهای معجزه آسای دفاعی، موشکی، نانو، سلول های بنیادی، توسعه دانشگاهها و معنویت جوان ها است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه