در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۶۰۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲

«ضیافت شام» در تخیل دلواپسان!

خرداد: شام محرمانه روحانی سوژه جدید مخالفان دولت بود که از سوی یک رسانه خارجی مطرح شد اما رسانه‌های دلواپس با آب و تاب فراوان سعی در واقعی جلوه دادن این ادعا کردند. ماجرا چنین بود که «پایگاه خبری دیلی کالر که آمریکایی است گزارش داد که سال ۲۰۱۳ و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل ۳ نماینده دموکرات کنگره آمریکا در یک ضیافت شام محرمانه با حسن روحانی شرکت کرده‌اند.

به گزارش خرداد، روزنامه آرمان نوشت: کیت الیسون نماینده مینه سوتا، اندر کارسون نماینده ایندیانا و گرگوری میکس از نمایندگان نیویورک در این ضیافت حاضر بوده‌اند. همچنین لوئیز فراخان از فعالان ضد یهود که یک گروه حامی سیاه پوستان ملل اسلامی را رهبری می‌کند نیز در این ضیافت حضور داشته است. براساس این گزارش، این دیدار چند ساعت بعد از سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل در آن سال برگزار شده است. دیلی کالر گفته است که هیچ‌یک از این سه نماینده حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشده‌اند.» پس از انتشار این خبر کذب بود که سایت مشرق این خبر را با تیتر «ضیافت محرمانه شام روحانی با سه نماینده دموکرات آمریکا» منتشر کرد و این جملات را بر آن افزود: «براساس این گزارش، این دیدار چند ساعت بعد از سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل در آن سال برگزار شده است. سال 2013 اولین حضور حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل بود که در آن با باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز به‌صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.»

تکذیب ملاقات

زمان زیادی طول نکشید که تیر دلواپسان به سنگ خورد و این خبر تکذیب شد چنان‌که معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور ادعای «ملاقات و شام محرمانه» سه نفر از اعضای کنگره آمریکا با رئیس‌جمهور در سفر سال 2013 به نیویورک را بی‌اساس و کذب محض دانست. پرویز اسماعیلی ضمن اعلام این مطلب افزود: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در سفرهای سالانه به نیویورک و مقر سازمان ملل متحد، برنامه‌های متعددی با نخبگان سیاسی و اندیشکده‌ها، علمای جوامع دینی، اصحاب رسانه و... برگزار می‌کنند که در آنها شخصیت‌های متعددی از داخل و یا خارج از آمریکا حضور پیدا می‌کنند. وی ادامه داد: تمام این دیدارها و ملاقات‌ها همراه با اطلاع‌رسانی بوده و هیچ‌ملاقات یا دیداری به‌صورت محرمانه انجام نپذیرفته است. معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور گفت: از جمله در سال 2013 نیز جلسه‌ای با حضور علمای اسلامی و رهبران جامعه مسلمانان آمریکا برگزار شده است که خبر و تصاویر کامل آن، همان زمان منتشر و اکنون نیز در دسترس است. پرویز اسماعیلی افزود: همه‌ساله و هنگام حضور رئیس‌جمهور در سازمان ملل متحد، ملاقات‌های متعددی با گروه‌های مختلف فکری و سیاسی در راستای دیپلماسی عمومی و برای انتقال پیام، موضع و تبیین اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود که بسیاری از آنها در مجامع عمومی برگزار و چهره‌های متعددی هم در آن حاضر می‌شوند. وی در عین حال تاکید کرد: ادعای ملاقات محرمانه یا «شام محرمانه» افراد مذکور با حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی کذب محض است و اصولا رئیس‌جمهور در برنامه سفر به مقر سازمان ملل، تنها در جمع صمیمی و میهمانی شام به افتخار ایرانیان مقیم ایالات متحده شرکت می‌نمایند. معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور از رسانه‌های داخلی خواست ضمن حفظ هوشیاری، در انعکاس و انتقال اینگونه موارد صحت آن را از مبادی ذیربط پیگیری نمایند. اسماعیلی افزود: انتظار می‌رود رسانه‌های کشورمان قبل از اعتماد به منابع خبری بیگانه و یا تلاش برای اثبات ادعاهای آنان، به مراجع رسمی داخلی اعتماد کنند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه