در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۶۷۵۶۰
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۷

اقدام نظامی آمریکا سناریویی عبری-عربی

خرداد:کشورهای غربی و در رأس آنان آمریکا در حمله موشکی به سوریه 2 هدف را دنبال می‌کنند. هدف اول آنان ایران و هدف دوم روسیه است و در این میان سوریه تنها نقش زمین بازی را دارد که این 3 کشور غربی اهداف مورد نظر خود را در آن پیگیری می‌کنند.

به گزارش خرداد ،روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم سیدجلال ساداتیان سفیر سابق ایران در انگلستان، آورده است: عواملی که موجب می‌شود این کشورها دست به چنین اقدامی بزنند را باید در لابی صهیونیستی و کشورهای مرتجع عرب جست‌وجو کرد. این مساله برای دنیا نیز به‌طور کامل روشن است که بحث مبارزه با سلاح‌های شیمیایی دولت سوریه به‌عنوان دلیل حمله موشکی کشورهای غربی بهانه‌ای بیش نیست، چراکه اگر این کشورها در پی حقیقت بودند و هدفشان جلوگیری از تکرار حملات شیمیایی به مناطق مسکونی بود، لازم بود تا اعلام نتایج تحقیق تیم کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی سازمان ملل، نتایج تحقیق خود را اعلام کند و اگر در آن صورت نقش دولت بشار اسد در استفاده از سلاح‌های نامتعارف محرز اعلام می‌شد، آن وقت دست به اقدام مورد نظر خود بزنند. 

اما مشاهده کردید که این اتفاق روی نداد و قبل از اینکه علل و عوامل اصلی حملات شیمیایی به مناطق مسکونی مشخص شود، غربی‌ها دست به اقدام نظامی علیه سوریه زدند. بنابراین به‌طور کامل مشخص شد که آنچه که به‌عنوان دلیل حمله نظامی به سوریه توسط ترامپ و متحدانش مطرح می‌شود دروغ محض است و در واقع این کشورها به‌دنبال قدرت‌نمایی در منطقه هستند. باید یادآور شد روشی که امروز ترامپ در رویکرد نظامی خود در پیش گرفته، روشی قدیمی و منسوخ است که در دهه 70 میلادی توسط سران آمریکا به‌کار گرفته می‌شد و دیگر در دنیای امروز جایگاهی ندارد. 

اما جدای از جار و جنجال‌های رسانه‌ای غرب باید گفت که حقیقت ماجرا چیز دیگری است و آن چیزی نیست جز پیروزی‌های محور مقاومت در منطقه زیرا امروز ائتلاف عربی-عبری پس از پیروزی‌های اخیر محور مقاومت، بیشترین نگرانی را از موقعیت فعلی ایران در منطقه احساس می‌کند. گروه‌های تروریستی و حامیان آنان در ماه‌های اخیر تلاش بسیاری برای حفظ موقعیت خود در منطقه غوطه شرقی به‌کار گرفتند، زیرا این منطقه به‌دلیل نزدیکی به پایتخت می‌توانست حکومت سوریه را تحت فشار قرار دهد، اما با پیروزی محور مقاومت و ائتلاف ایرانی، روسی و سوری این منطقه از لوس وجود تروریست‌ها پاک شد و دامنه پاکسازی سوریه به منطقه دوما نیز کشیده شد و ائتلاف عبری- عربی دریافت که با این روند تمام پایگاه‌های تروریست‌ها که تحت حمایت رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی قرار دارد در مدت زمان اندکی سقوط می‌کند.

بنابراین برای ایجاد وقفه در روند حرکت رو به جلو محور مقاومت دست به دامان آمریکا و کشورهای غربی شدند تا با دلارهای سعودی و لابی‌گری صهیونیست‌ها آمریکا در این منطقه دست به اقدام نظامی بزند تا شاید بتواند مانع از پیشروی نیروهای مقاومت شود، اما در نهایت امروز شاهد هستیم که این اقدام نظامی آمریکا و متحدانش هیچ‌تاثیری در پیشروی نیروهای ایرانی و سوری نداشته تا جایی که بر اساس مشاهدات میدانی تا چند روز آینده شهر ادلب نیز از دست تروریست‌ها آزاد خواهد شد. این اقدام آمریکا در حمله موشکی به سوریه برخلاف آنچه که ترامپ مدعی است هیچ‌دستاوردی برای آمریکا و متحدانش به‌همراه نداشت و تنها تحت نفوذ صهیونیست‌ها و به خرج سعودی‌ها صورت گرفت، اما در مقابل این سوال را در اذهان عمومی به وجود آورد که چرا این کشورهای غربی بدون مصوبه شورای امنیت این اقدام نظامی صورت گرفته است. 

در کنار این این موضوع باید اشاره‌ای داشت به واکنش کشورهای اروپایی نسبت به این اقدام آمریکا گرچه کشورهای انگلیس و فرانسه آمریکا را در این حمله همراهی کردند و آلمان نیز در جهت نشان دادن مواضع مشترک اروپا از آن حمایت کرد اما باید گفت این اقدام مشترک کشورهای اروپایی در همراهی با آمریکا تنها به این دلیل صورت گرفته است مواضع ضد برجامی ترامپ، آمریکا را به سمت انزوای سیاسی هدایت می‌کرد و این همراهی توسط کشورهای اروپایی در اصل از انزوای سیاسی آمریکا در عرصه بین‌الملل جلوگیری می‌کند و اینطور ادعا می‌کنند که همراه‌بودن کشورهای اروپایی با آمریکا پیرامون مساله سوریه گامی در پایبند نگاه داشتن آمریکا به برجام و حفظ جایگاه شورای امنیت است در حالی که اینگونه رفتارها نه‌تنها عرصه بین‌الملل را به آشوب می‌کشاند بلکه جایگاه سازمان ملل و شورای امنیت را نیز متزلزل می‌کند.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه