در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۷۳۳۶۱
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
محمد صادق جوادی حصار:

به کمتر از سقوط روحانی راضی نمی شوند/ عده ای می خواهند جایگاه روحانی در آینده سیاسی کشور را بسوزانند

ضربه به دولت روحانی در هر شرایطی حتی زمانی که دشمنان نظام صراحتا از فشار اقتصادی بر مردم ایران برای تغییر در نوع حکومت در تهران سخن به میان آورده اند، تلاشی است که هیچ گاه برای رسیدن به این هدف در جریان مخالف دولت کوتاهی نشده است. با وجود تمام این تلاش ها روحانی درصدد حل مهمترین چالش به وجود آمده در سیاسست خارجی توسط دشمنان نظام است. آخرین اقدام از این دست اعلام سوال از رئیس جمهور در مورد وضعیت موسسات مالی غیر مجاز است. موسساتی که البته در دولت احمدی نژاد شروع به فعالیت کردند و در نهایت حدود ۲۰ درصد نقدینگی را به خود اختصاص داده و به هیچ وجه زیر بار مقررات بانک مرکزی نمی رفتند. در نهایت ورشکسته شدند و این دولت بود که باز پا در میانی کرد و وضعیت آنها را سامان داد. با این وجود باز هم نمایندگان بر سوال از رئیس جمهور در این زمینه تاکید موکد دارند. محمد صادق جوادی حصار درگفت وگو با «آرمان شرق» در این زمینه اعتقاد دارد که تندروها در هر شرایطی به کمتر از سقوط دولت روحانی راضی نمی شوند. در ادامه این مصاحبه را میخوانید.
*برخی از نمایندگان مجلس به رغم سامان یافتن وضعیت مالی موسسات مالی که میراث احمدی نژاد بود تاکید بر سوال از رئیس جمهور دارند و خواهان حضور روحانی در مجلس به این منظور هستند؟ چرا در شرایطی که وضعیت این موسسات سامان داده شده و بعضا اعتراض سپرده گذاران نیز فروکش کرده، بازهم شاهد اصرار نمایندگان در مورد سوال از روحانی هستیم؟

هرچند سوال از رئیس جمهور حق نمایندگان در نظام قانونگذاری ایران است اما اگر واقعیت ها را کنار هم قرار دهیم مخالفان دولت در صدد اجرای حلقه اول مقابله مستقیم با رئیس جمهوری به منظور افزایش فشار بر دولت برای ناکارآمد نشان دادن روحانی هستند. آنها در انتهای این حلقه ها به دنبال طرح عدم کفایت سیاسی روحانی در مجلس و به پایان رساندن دوران سیاسی وی در آینده سیاسی ایران هستند. به همین علت حتی در زمانی که دولت درصدد مذاکرات با اروپایی ها برای مقابله با تصمیم ترامپ در واشنگتن است، بر حضور روحانی در مجلس برای پاسخگویی به یک سوال سوخته تاکید دارند تا فشار به رئیس جمهور قانونی کشور را افزایش دهند.

*هدف اصلی این جناح آن هم در شرایط حساس کنونی چیست؟

همان طور که قبلا هم اعلام شده و حتی این روزها مخالفان دولت نیز صراحتا اعلام  میکنند آنها از این گونه اقدامات هیچ انگیزه ای جز سوزاندن جایگاه روحانی در آینده چارچوب های قدرت سیاسی ندارند. به صراحت در تلاشند که روحانی در آینده از هرگونه جایگاهی در قدرت  محروم بماند. سوال از روحانی مقدمه استیضاح او در مجلس توسط اندک نمایندگان مخالف دولت در پارلمان ایران است.

*پس هدف اصلی آنها تخرب روحانی با دستاوردهای مثبت دولت در عرصه بین المللی نیز می تواند باشد؟

بله عده ای در صددند برگ برنده روحانی را به برگ آسی علیه دولت تبدیل کنند. در این معناکه صراحتا اعلام کردند تنها دستاورد آقای رئیس جمهور در حوزه سیاست خارجی و اقتصادی برجام بوده که  اکنون شکست خورده است. آنها به دنبال این موضوع هستند که وقایعی که در دی ماه سال گذشته به دنبال آن بودند که هدفی جز این نداشت که روحانی به ۱۴۰۰ نرسد را در طرح عدم کفایت سیاسی وی پیگیری کنند.

*درچنین شرایطی روحانی باید چگونه رفتار کند. بهتر نیست رئیس جمهور این تک را باپاتک جواب داده و صراحتا نکات خود را  از تریبون  خانه ملت با نمایندگان مردم و مردم ایران در میان بگذارند؟

به نظر من هیچ کس مانند نمایندگان مجلس اطلاع ندارد که شرایط روحانی و کشور در حال حاضر در چه وضعیتی است. مخالفان و موافقان روحانی به خوبی با شرایط وی آشنا هستند. شرایط روحانی مشخص است و نمایندگان از همه بهتر درک می کنند که چه اتفاقی در حال وقوع است و تا چه میزان دولت درآن دخیل بوده و تا چه میزان دخالت ندارد. اگر منصفانه این موضوع را بررسی کنیم شخص آقای روحانی و دستاورد دولت وی یعنی برجام برای تهران اعتبار ایجاد کرده که اکنون اروپایی ها و کشورهای مقابل ما در ۵+۱ نمی توانند اعتبار ایران و ایرانی را از بین ببرند اما عده ای  در داخل علاقه مند به از بین بردن این اعتبار هستند. قبل از برجام ایران در شرایط ویژه ای قرار داشت به طوری که تمام کشورهای جهان علیه ایران متحد شده بودند. امروز جای ایران و آمریکا تغییر کرده دیروز ما محکوم بودیم امروز آمریکا محکوم است چرا که با وجود متعهد بودن ایران، آمریکا زیر میز بازی زده و امروز تمام کشورهای دنیا ترامپ را محکوم می کنند. تنش زدایی روحانی در چهار ساله گذشته برگ برنده روحانی است آنها علاقه مند هستند این برگ برنده  را از وی بگیرند. اگر امروز اروپایی ها در برابر آمریکا ایستاده اند این موارد محصول برجام است نه محصول تقابل های نا فرجام. روحانی تا جایی که می تواند باید از تنش جلوگیری کند زیرا آنها در فضای مشتنج و پر تلاطم دست برتر را دارند و مردم را با فشار مضاعف نا امید می کنند. روحانی نمی خواهد و این قصد را ندارد که خود را با ارکان قدرت در ایران درگیر کند  اما بخشی در این اندیشه هستند که دولت با مجموعه های بالا دستی خود درگیر کنند و با تضعیف دولت شرایط  بدی را به وجود آوردند. آن هم در شرایط کنونی که همه به انسجام قدرتمند و هم افزایی در مقابل دشمن بیرونی نیاز داریم که این مهم با هماهنگی بین قوا با محوریت رهبری باید صورت گیرد. ذهنیت التهاب از خود نا آرامی بدتر است نباید اجازه داد التهاب افزایش یابد. طرح سوال از روحانی برای ایجاد التهاب در جامعه است. روحانی علاقه مند به درگیری با رئوس قدرت نیست. نباید تنشی در کشورمان به وجود آید.
غیر قابل انتشار: ۲
انتشار یافته: ۱
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
ایشون دیگه جایگاهی ندارند که دیگران بخواهند آنرا تخریب کنند کسی که آب خوردن را به بر جام گره زد چه جایگاهی داره؟
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه