در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۷۵۷۴۶
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۷

چرا فراکسیون امید درباره FATF ساکت است؟

به گزارش خرداد، آفتاب یزد نوشت : مجلس دوروز پیش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را دوماه مسکوت گذاشت. مجلسیان اصولگرا در این روز برای عدم رای به این لایحه ، روی مانیتورها طومار پهن کردند، بنر چسباندند مجلس را به حاشیه بردند تا آنکه به جای رای به لایحه ، موضوع مسکوت ماندن دوماهه این لایحه رای آورد. از نکات قابل توجه دراین ماجرا آن بود که پیشنهاد مسکوت ماندن لایحه از سوی غلامرضا تاج گردون عضو فراکسیون امید و کاظم جلالی عضو فراکسیون مستقلین مطرح شد ، اگر این را در کنار دادو هوارهای فراکسیون اصولگرایان ولایی بگذاریم ممکن است به این نتیجه برسیم که انگار هر سه فراکسیون برای به ثمر ننشستن این لایحه در مجلس هم پیمان شدند و نتیجه این هم پیمانی آن شد تا مسکوت ماندن این لایحه با 138 رای موافق در برابر 103رای مخالف به تصویب برسد .

با توجه به اینکه در جلسه بررسی این لایحه عراقچی به عنوان نماینده دولت به آب و آتش زد تا با آوردن دلایل مختلف از اولویت روابط بانکی کشور با سایر بانک‌های جهان بگوید و اثبات کند که کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، قرار نیست الزاما حزب الله و حماس را نیز جزو گروه‌های تروریستی بداند و ایران را از کمک‌ها به این گروه‌ها بازدارد اما باز هم نتوانست جریان راست مجلس را در این زمینه قانع کند . اما نکته جالب توجه سکوت فراکسیون امید در قبال مسکوت ماندن لایحه است. 

تیررس انتقاد
به همین دلیل فراکسیون امید در تیررس انتقادات قرار گرفته است. برخی معتقدند این فراکسیون نتوانست در جریان سازی مجلس موفق عمل کند و برعکس، فراکسیون اصولگرایان با جارو جنجال‌های به وجود آورده در مجلس علیه این لایحه ،آنچنان کرد که امیدی‌ها به تب راضی شوند و مسکوت ماندن لایحه را به رد آن ترجیح دهند. از سویی دیگر عدم تصمیم گیری مشخص این فراکسیون نیز مورد پرسش بسیاری است اینکه چرا فراکسیون در مورد یک چنین موضوعی هم صدا نبود و حتی به نظر می‌آمد با فراکسیون‌های دیگر همسو است. 

هماهنگ نبود اما....
محمد کاظمی‌عضو فراکسیون امید با بیان اینکه اتفاق دوروز پیش مجلس و پهن کردن طومار و بنر بین اعضای جریان راست هماهنگ شده بود، 
به آفتاب یزد می‌گوید: «فراکسیون امید در جریان این اقدامات نبود.». 
از کاظمی‌ می‌پرسیم پس چرا وقتی مسکوت ماندن لایحه مطرح می‌شود سایر فراکسیون‌ها نیز با این موضوع همراه و همگام می‌شوند؟که پاسخ می‌دهد: «به هر حال مسکوت ماندن این طرح نشان می‌دهد که تعدادی از هرسه فراکسیون مشتاق به این بودند تا لایحه معلق بماند اما فراکسیون امید هیچ هماهنگی در این ارتباط با سایر فراکسیون‌ها نداشته است. اینکه این هماهنگی بین دو فراکسیون دیگر صورت گرفته بود، چنین چیزی احتمالش وجود دارد.»
اما یکی از اعضای فراکسیون امید یعنی تاج گردون از بانیان پیشنهاد مسکوت ماندن لایحه دولت بود؛ نکته‌ای که باعث شده عده‌ای انتقادهایی را در این زمینه به فراکسیون امید وارد بدانند. اما در اینباره کاظمی‌اظهار می‌کند: صبح روز مسکوت شدن ماجرای CFT فراکسیون امید جلسه داشت. شورای مرکزی فراکسیون امید اگر هماهنگی قرار بود دراین زمینه انجام دهد این کاررا همان جا می‌کرد .در حالیکه چنین چیزی در مجلس مطرح نشد.» 
وی درباره موضع فراکسیون امید درباره موضوع FATF می‌گوید: «قاعدتا درباره این موضوع باید رئیس فراکسیون اظهار نظر کند اما ظاهرا فراکسیون امید ترجیح داد تا شرایط سنجی کند .»

آن 103 رای
اما چرا مشخصا فراکسیون امید درباره چنین لایحه ای اعلام موضع فراکسیونی نکرد؟ این سوالی است که کاظمی‌درباره آن می‌گوید: « برخی از دوستان معتقد بودند که باید موضع گیری رسمی‌در اینباره گرفته شود و طبیعتا موضع ما هم به سمت و سوی رای به لایحه بود .»
وی می‌گوید: «طبق اظهارات ظریف و عراقچی عموما برداشت اکثریت فراکسیون آن بود که باید اعضای فراکسیون به لایحه رای مثبت بدهند. »
البته 103 رایی که به مسکوت ماندن لایحه رای منفی دادند نیز عدد آشنایی است! کاظمی‌درباره این موضوع اظهار می‌کند: «بخش عمده ای از آن 103 رای از میان فراکسیون امید بود چرا که موافق بود تا موضوع FATF به رای گذاشته و تایید شود و اکثریت مخالف به تعویق انداختن چنین تصمیمی‌بودند.»با صحبت‌های این عضو فراکسیون امید، از او می‌پرسیم که بنابراین باید موضوع مسکوت ماندن لایحه را به دلیل عملکرد نامناسب فراکسیون امید در مجلس ارزیابی کرد؟ موضوعی که کاظمی‌با آن مخالف است و در جواب به ما می‌گوید: «شکست فراکسیون زمانی رخ می‌داد که بگوییم به طور کلی به لایحه رای منفی داده شده است اما آنچه که در عمل اتفاق افتاد معلق شدن این موضوع تا دو ماه دیگر بود ، به هر حال این مسکوت ماندن می‌تواند فرصتی برای دولت نیز باشد تا دراین مدت مذاکره با اروپا پیرامون برجام به نتایجی نیز برسد و سپس درباره لایحه تصمیم گیری شود بنابراین مسکوت ماندن لایحه دلالت برشکست مانیست . بلکه یک تصمیم بینابینی بین فراکسیون‌ها در قالب یک همراهی و همفکری دراین زمینه بود.آنهم باتوجه به شرایط حساس کشور .» 
کاظمی‌درباره عملکرد فراکسیون امید می‌گوید: « به نظر من باید فراکسیون امید در این موضوع صریح و پیش از رای گیری موضع خودش را اعلام می‌کرد ما باید در باره مسائل مهم کشوری موضع فراکسیونی را اعلام کنیم و این لایحه نیز یکی از آن‌ها بود . من این موضوع را اعتقاددارم البته نمی‌خواهم بگویم که اگر فراکسیون امید موضع گیری می‌کرد مطمئنا آنچه که ما انتظارداشتیم رخ می‌داد، اما باید در چنین مسئله ای موضع مخالف یا موافق فراکسیون امید مشخص می‌شد ».
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه