در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۷۸۴۳۶
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۶

ترامپ به دنبال بی‌ ثباتی دراتحادیه اروپا است

خرداد: روزنامه های ال پاییس و ال موندو درخبرهای جداگانه ای ضمن اشاره به آغاز توراروپایی ترامپ هدف از این سفرها را بی‌ ثبات کردن اروپا اعلام کردند.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا ، ال پاییس ادامه داد :«دونالد ترامپ» رئیس جمهور امروز سه شنبه سفر دوره ای خود را به پایتخت چند کشور اروپایی از جمله بروکسل، لندن و هلسینکی آغاز می کند. 
این روزنامه ها با یادآوری سیاست های متناقض ترامپ تاکید کردندکه قصد وی کاهش تنش ها و یا برقراری دوستی نیست بلکه هدف ترامپ ثابت کردن این نکته است که به هیچ وجه ذره ای از مواضع خود عقب نشینی نخواهد کرد و این که آمریکا از تزهای مربوط به تعادل سیاسی پس از جنگ جهانی دوم مستقل شده است. 
هیئت اروپایی که در نشست اخیر جی هفت در کانادا ناکام مانده بود به نظر می رسد که در اجلاس آتی نیز شاهد عدم تغییر شرایط خواهد بود. 
ترامپ به منظور شرکت در نشست ناتو که فردا آغاز می شود و تا روز پنج شنبه ادامه خواهد یافت عازم بروکسل است. سپس با «ترزا می» در لندن ملاقات خواهد کرد و روز دوشنبه با «ولادیمیر پوتین» دیداری خواهد داشت. 
رئیس جمهور آمریکا با دوهدف اساسی در این اجلاس حضور می یابد که شامل خواندن کتابچه ای برای متحدان خود که به اندازه کافی در هزینه های نظامی سرمایه گذاری نمی کنند و به مبارزه خود با مازاد تجاری اروپا و قوانین تجارت بین المللی ادامه دهند. 
وی برای داغ کردن فضا، چندین پیام در توئیتر در خصوص این اجلاس از جمله این که ایالات متحده بیشتر از هرکشور دیگری در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هزینه می کند و این نه منصفانه نه قابل قبول است، منتشر کرد.
هدف اصلی ترامپ در واقع آلمان است. زیرا او به خوبی می داند که با بی ثبات کردن برلین می تواند کل اروپا را بی ثبات کند. اتحادیه اروپا از این می هراسد که تعرفه های فولاد و آلومینیوم آغاز کار باشد و این سیاست ها در خصوص بقیه اقلام و کالاها نیز اعمال شود. 
روزنامه 'ال موندو' نیز در گزارشی با عنوان «دونالد ترامپ و اروپا برخورد تمدن ها »، نوشت :«ساموئل هانتیگتنون» استاد علوم سیاسی دانشگاه هاروارد ، تصورش را نمی کرد که غرب، خود روزی شاهد برخورد تمدن ها باشد. 
اجلاس بروکسل با توجه به تهدید ترامپ مبنی بر کاهش حمایت مالی از ناتو که هم اکنون کشورش 72 درصد از بودجه این سازمان را پرداخت می کند، امکان آغاز بحران امنیتی سراسری را فراهم کند. 
مشکل اینجاست که رئیس جمهور آمریکا به شدت مورد تحسین پوتین که به طور سنتی از مخالفان اتحاد آتلانتیک به شمار می رود، است. مابقی 28 درصد بودجه ناتو بین کانادا و کشورهای اتحادیه اروپاتقسیم می شوداما اغلب رهبران کشورهای اروپایی هشدار داده اند که بودجه نظامی خود را افزایش نخواهند داد. 
ترامپ که در تلاش برای ایجاد تفرقه در اتحادیه اروپا است تاکنون چندین بار برای اجرایی کردن طرح خود اقدام کرده که از جمله می توان به خواسته او از رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر اینکه از این اتحادیه جدا شود و توافقنامه تجاری با آمریکا منعقد کند، اشاره کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه