در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۸۲۴۴۰
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۱

دانشمندان "دانشگاه شانگهای" موفق به تولید DNA مصعنوی شدند

دانشمندان "دانشگاه شانگهای" چین با اصلاح کروموزوم‌ها، موفق به خلق یک دی. ان. ای مصنوعی شدند.
به گزارش خرداد و به نقل از چاینا دیلی، دانشمندان چینی با اصلاح کروموزوم‌ها موفق به خلق یک "سویه مخمر" (yeast strain) تک کروزومی که تمام اطلاعات ژنتیکی را دارد، شدند.

این نخستین بار در جهان است که دانشمندان موفق شده‌اند تا ارگانیسم‌هایی که به‌طور طبیعی دارای کروموزوم‌های متعدد هستند را به یک کرومزوم مصنوعی تبدیل کنند.

به گفته دانشمندان، عملکرد ارگانیسم‌های اصلاح شده هیچ تفاوتی با ارگانیسم‌های طبیعی ندارد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه شانگهای گفت که این پیشرفت به ما در مطالعه "تلومرها" (telomeres)  و توسعه درمان‌های نوین کمک خواهد کرد.

"تلومر" پایانه فیزیکی کرومزوم‌های خطی است  که از یک توالی غیر کدکننده تشکیل یافته‌است. در پستانداران تلومر مرکب از تعداد متغیری توالی‌های تکراری، با رمز TTAGGG است. توالی تکرار شونده تلومری در سایر جانداران نیز دارای فرمول کلی مشابهی است که این شباهت نشان‌دهنده نقش حیاتی و در نتیجه محفوظ باقی‌ماندن ساختار تلومر است. تلومرها با پیری و برخی بیماری‌ها ازجمله تشکیل تومور نیز مرتبط هستند.

ژنوم‌های اکثر موجودات، از جمله گیاهان و حیوانات، دارای تعداد متفاوتی کرومزوم است. به عنوان مثال، انسان‌ها ۲۳ جفت کروموزوم دارند، در حالی که موش‌ها دارای ۲۰ و مگس میوه دارای چهار جفت کروموزوم هستند.

مخمر به طور طبیعی حاوی ۱۶ کروموزوم است. با این حال دانشمندان آکادمی علوم چین با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته، توانستند یک سویه تک کروموزومی را ایجاد کنند.

"چین جونگ‌جون" (Qin Zhongjun)، پژوهشگر ارشد این مطالعه گفت: تحقیقات ما ممکن است پایه و اساس مطالعات بیشتر درباره کلاه تلومر باشند. اگر ما بتوانیم حیوانات آزمایشگاهی آینده را با ساختار تک کروموزومی توسعه دهیم، ارزیابی اثربخشی دارو بر روی یک ارگانیزم ساده تر و کارآمد تر خواهد بود.

این مطالعه در مجله "Nature" منتشر شد.
منبع: ایسنا
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه