در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۸۳۴۷۳
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۵

تنش عربستان و کانادا نفتی نشد

«خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که به رغم تنش در روابط ریاض و اوتاوا همکاری شرکت ملی نفت این کشور (آرامکو) با همتایان خود در کانادا ادامه خواهد داشت.
به گزارش خرداد  نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، وی تصریح کرد که سیاست های نفتی عربستان تحت تاثیر تنش های دیپلماتیک و سیاسی دو کشور قرار نخواهد گرفت و همکاری آنها ادامه خواهد داشت.
«فواد ابراهیم» نویسنده، پژوهشگر سیاسی و معارض عربستانی در واکنش به قطع روابط ریاض و اتاوا گفت: عربستان هدایت کننده جنگ 'دونالد ترامپ' با کانادا است.
روز دوشنبه (15 مرداد) و در پی درخواست کانادا برای آزادی فعالان مدنی بازداشت ‌شده در عربستان، ریاض سفیر خود را از اوتاوا فراخواند و سفیر کانادا را نیز 'عنصر نامطلوب' معرفی کرد.
ریاض همچنین به سفیر کانادا 24 ساعت فرصت داد تا خاک عربستان را ترک کند.
عربستان همچنین اعلام کرد: تمامی تبادلات مالی و تجاری خود با کانادا را متوقف می‌کند، این در حالی است که این کشور ‌اکنون یکی از بزرگ ترین بازارهای صادراتی کانادا در جهان است .
طی دو روزی که از آغاز این بحران می گذرد، بر دامنه بحران به ویژه از طرف دولت سعودی اضافه می شود.
عربستان حتی اعلام کرد که تمام بیمارانی را که برای درمان به کشور کانادا مراجعه کرده اند، به مرور از این کشور خارج خواهد کرد.
ریاض قصد دارد 7 هزار دانشجوی بورسیه خود را نیز از کانادا به کشورهای دیگر غربی منتقل کند.
'کریستیا فریلند' وزیر خارجه کانادا در نخستین واکنش خود به اخراج سفیر این کشور از عربستان، گفت: کانادا همیشه از حقوق بشر چه در داخل کشور و چه درعرصه جهانی حمایت می‌کند.
با توجه به اینکه کانادا در سال میلادی 2014 موفق به جلب نظر عربستان برای عقد معامله تسلیحاتی به ارزش 13 میلیارد دلار شد، اوتاوا از به مخاطره افتادن این توافق تجاری نیز بیم دارد.
برچسب ها: تنش ، نفت ، عربستان ، کانادا
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه