در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۸۹۹۷۹
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷

رسانه های چین: راه ابریشم برای ایران یک فرصت است

خرداد:رسانه های چین در گزارش های مختلفی به مناسبت پنجمین سال راه اندازی طرح 'یک کمربند - یک جاده' نوشتند راه ابریشم نوین برای قاره آسیا و بسیاری از کشورهای منطقه از جمله ایران یک فرصت طلایی برای رشد و پیشرفت است.به گزارش خرداد به نقل از ایرنا، 'شینهوا' خبرگزاری رسمی چین در این باره آورده است قاره آسیا بیش از 33 درصد اقتصاد دنیا را به خود اختصاص داده در صورتی که سهم آمریکا از 15.3 درصد به 15.1 درصد کاهش یافته است.
این گزارش می افزاید طرح نوین راه ابریشم که از سال 2013 میلادی مطرح شده است از طریق بنادر، راه آهن، خطوط زمینی و دریایی کشورهای آسیا، خاورمیانه، آفریقا و اروپا را به یکدیگر مرتبط می سازد.
ارقام نشان می دهد که میزان سرمایه گذاری برای اجرای طرح های زیربنایی راه ابریشم نوین تا 15 سال دیگر مبلغی در حدود 26 هزار میلیارد دلار خواهد بود.
آمار همچنین نمایانگر آن است که کشورهای حوزه راه ابریشم 65 درصد از جمعیت دنیا، 40 درصد از رشد تولید ناخالص داخلی جهان و 25 درصد از تجارت جهانی را در اختیار دارند.
تارنمای چاینا دیلی هم درباره نقش ایران و ارتباط آن با جاده ابریشم نوشته که ایران از همکاری های فزاینده با چین در راه ابریشم نوین به گرمی استقبال کرده است.
بر اساس این گزارش، 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین ژانویه سال 2016 به ایران سفر کرده و با مقام های ایران در این باره بحث و تبادل نظر کرده است.
تارنمای چاینا ارگ هم می نویسد که مقام های ایران در جریان این گفت و گوها از برنامه توسعه راه ابریشم نوین استقبال کرده و افزودند با چین در این زمینه از نزدیک همکاری می کنند.
گزارش خاطر نشان می کند ایران و چین به عنوان دو دوست در شرایط مختلف زمانی با یکدیگر روابط رو به گسترشی را تجربه کرده اند و از کمک های هم بهره مند شده اند.
این گزارش به تردد قطارهای باربری میان دو کشور اشاره کرده و آورده است در این دو سال چندین قطار برای تبادلات تجاری میان طرفین از راه ابریشم و از طریق چین راهی ایران شده است و عزم دو کشور را برای گسترش مناسبات جزم تر کرده است.
گزارش این رسانه چینی حاکی است که ایران از طریق راه ابریشم که برای تهران هم یادآور تاریخی طولانی است، به آسیا و اروپا مرتبط می شود.
این گزارش نقش ایران بخصوص بندر چابهار را به عنوان یک شاهراه و گذرگاه مهم و بندر دریایی برای راه ابریشم و مرتبط ساختن خطوط دریایی به یکدیگر حیاتی توصیف کرده است.
چاینا ارگ مرتبط شدن خطوط دریایی و کشتیرانی نقاط مختلف دنیا از طریق بندر چابهار ایران را برای پیشبرد برنامه های راه ابریشم دریایی مهم دانسته است.
برچسب ها: چین ، راه ابریشم ، ایران
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه