در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۹۷۰۱۸
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶

لیگ قهرمانان آسیا؛ شرق موفق‌ بوده‌ یا غرب؟

از سال 2002 که تیم‌های باشگاهی فوتبال آسیا در فرمت جدیدی با هم به رقابت می‌پردازند، منطقه شرق آسیا به لحاظ تعداد قهرمانی برتری قابل توجهی نسبت به تیم‌های غرب قاره دارند.
خرداد: از سال 2002 که تیم‌های باشگاهی فوتبال آسیا در فرمت جدیدی با هم به رقابت می‌پردازند، منطقه شرق آسیا به لحاظ تعداد قهرمانی برتری قابل توجهی نسبت به تیم‌های غرب قاره دارند.

 مسابقات فوتبال باشگاه‌های آسیا که از سال 1967 آغاز شد، از سال 2002 تغییر نام و فرمت داد و تحت عنوان لیگ قهرمانان آسیا تا امروز برگزار شده است. در این سال‌ها، مسابقات تغییرات زیادی داشته که در این جا به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم. البته مقایسه‌ای هم بین تعداد قهرمانی‌ها و فینالیست‌های شرق و غرب آسیا انجام شده است.

2002 تا 2008

در این سال‌ها تیم‌های غرب و شرق آسیا با هم هم‌گروه نمی‌شدند و تقابل آنها با هم بعد از مرحله گروهی اتفاق می‌افتاد. فینال این شش سال به صورت دو بازی رفت و برگشت برگزار می‌شد به جز فینال سال 2005 که بین دو تیم غرب آسیا و سال 2008 که بین دو تیم از شرق آسیا برگزار شد، چهار فینال دیگر با حضور یک تیم از شرق و یک تیم از غرب آسیا برگزار شد.

 

سهم قهرمانی تیم‌های غربی از این شش فینال سه قهرمانی و سهم قهرمانی تیم‌های شرقی نیز سه قهرمانی است.

از 2009 تا 2013

تفاوت لیگ قهرمانان آسیا از این سال در تعداد تیم‌های شرکت کننده در مسابقات بوده است. از سال 2009 مسابقات با حضور 32 تیم از کشورهای مختلف برگزار شد اما تیم‌های غرب و شرق در مرحله گروهی و همچنین مرحله یک شانزدهم نهایی با هم رو در رو نمی‌شدند و از مرحله یک چهارم نهایی می‌توانستند به مصاف هم بروند. به جز سال 2013، تفاوت دیگر این سال‌ها در نوع برگزاری فینال مسابقات بود. در سال‌های 2009، 2010، 2011 و 2012 فینال به صورت تک بازی در دو کشور ژاپن و کره جنوبی برگزار شد.

 

در هر چهار فینال، یک تیم از شرق و یک تیم از غرب آسیا حضور داشتند اما سه جام قهرمانی را تیم‌های شرق آسیا بالای سر بردند و السد تنها قهرمان از غرب آسیا بود. در سال 2013 باز هم فینال به صورت رفت و برگشت بین دو تیم از شرق آسیا برگزار شد.

از 2014 تا کنون

از سال 2014 قانون جدیدی وضع شد تا تیم‌های شرق و غرب تا فینال این رقابت‌ها با یکدیگر مسابقه ندهند پس بدیهی است که تعداد فینالیست‌های هر دو حوزه با هم برابر باشد اما تیم‌های شرق در هر چهار دوره قهرمان شدند.

 

به طور کلی از سال 2002 که لیگ قهرمانان با فرمت جدید شروع به کار کرد، 15 فینال برگزار شده که سهم غرب آسیا از حضور در این فینال‌ها 14 و شرق آسیا 16 بار بوده است اما تیم‌های شرق آسیا 11 بار موفق شده‌اند به مقام قهرمانی دست یابند و تعداد قهرمانی تیم‌های غرب فقط چهار بار بوده است. از سال 2014 که شرق و غرب آسیا فقط در فینال با هم بازی می‌کنند هنوز هیچ تیمی از منطقه غرب موفق به قهرمانی نشده و آخرین قهرمانی آنها به سال 2011 برمی‌گردد که السد موفق شد در فینال، چونبوک موتورز را شکست دهد و قهرمان شود.

 

با این اوصاف باید دید پرسولیس موفق می‌شود این رویه را قطع کند تا بعد از چند سال، تیمی از منطقه غرب به مقام قهرمانی برسد یا خیر.

 

خلاصه آماری از سال 2002

 

قهرمانی تیم‌های شرق: 11

 

قهرمانی تیم‌های غرب: 4

 

بیشترین تعداد قهرمانی تیم‌های یک کشور: کره جنوبی با 5 قهرمانی

 

بیشترین قهرمانی یک تیم: چونبوک موتورز کره جنوبی، اوراوا ردز ژاپن، گوانگژو اورگرانده چین و الاتحاد عربستان با دو قهرمانی

 

عناوین تیم‌ها بر اساس کشورهایشان:

 

کره جنوبی: 5 قهرمانی و 3 نایب قهرمانی

 

ژاپن: 3 قهرمانی

 

عربستان: 2 قهرمانی و 4 نایب قهرمانی

 

چین: 2 قهرمانی

 

امارات: یک قهرمانی و 3 نایب قهرمانی

 

استرالیا: یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی

 

قطر: یک قهرمانی

 

ایران: دو نایب قهرمانی

 

سوریه و تایلند: یک نایب قهرمانی

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه